ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۸:۰۰ ب.ظ
وکیل در موضع دفاع از تأمینات شغل قضاوت برخوردار است
معاون رئیس قوه قضائیه گفت: در مورد وکالت پیش‌بینی شده که وکیل در موضع دفاع از تامینات شغل قضاوت برخوردار است.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، ذبیح الله خدائیان در همایش بررسی نقش و تاثیر مرکز امور وکلای قوه قضائیه در حوزه وکالت اظهار کرد: دادرسی منصفانه آن است که حق را تامین کند.

وی با بیان اینکه دادرسی منصفانه مراحلی دارد گفت: ما می گوییم در مرحله تحقیقات مقدماتی متهم باید وکیل داشته باشد و از بازداشت خودسرانه جلوگیری شود. در تمام مراحل دادرسی، دسترسی به وکیل وجود دارد تا حق متهم و بزه‌دیده تضمین شود و این موضوع در اسناد ملی و بین المللی مورد تاکید قرار گرفته است.

معاون رئیس قوه قضائیه افزود: در سطح ملی مهمترین قانون ما، قانون اساسی است که در اصل ۳۵ گفته شده اصحاب دعوا در تمام دادگاه ها می‌توانند وکیل داشته باشند و در ماده واحده مصوب مجمع تشخیص مصلحت نیز گفته شده تمام دادگاه‌ها مکلفند وکیل را بپذیرند.

این مقام عالی قضایی با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ سال است وکالت به مفهوم خاص در کشور ما وجود دارد گفت: در قانون آئین دادرسی کیفری مصوب سال ۹۲، موضوع وکالت به طور ویژه دیده شده است. در ماده ۴۸ این قانون مقرر شده فرد به محض تحت نظر قرار گرفتن باید وکیل داشته باشد و حتی باید به فرد تفهیم شود که می تواند وکیل داشته باشد.

وی ادامه داد: در این قانون به شکل چشمگیری به موضوع وکالت پرداخته شده و حضور وکیل یکی از ارکان مهم دادرسی منصفانه است.

به گفته خدائیان حضور وکیل باعث جلوگیری از طرح دعاوی واهی و افزایش ورودی پرونده ها می‌شود. همچنین اقناع افکار عمومی از دیگر آثار حضور وکلاست زیرا احکامی که در جلسه دادگاه آن، وکیل حضور داشته، بیشتر مورد پذیرش طرف دعوا قرار می گیرد.

معاون حقوقی قوه قضائیه تصریح کرد: هیچ کس منکر استقلال وکیل نیست و اینکه می‌گفتند قوه قضائیه به دنبال سلب استقلال وکلاست، درست نیست. اگر می خواهیم استقلال وکلا را تامین کنیم، نیاز به پشتوانه قانونی داریم. در مورد وکالت پیش‌بینی شده که وکیل در موضع دفاع از تامینات شغل قضاوت برخوردار است.

وی گفت: آنچه استقلال وکیل را تامین می کند، سلامت نفس وکیل است. اگر شخصی خدا ترس باشد، قطعا از دفاع از حق عدول نمی کند.

خدائیان درباره لایحه جامع وکالت گفت: لایحه جامع وکالت توسط قوه قضائیه و با همکاری این مرکز تهیه شد اما در مجلس شورای اسلامی، کلیات آن رو شد.تهیه این لایحه در برنامه پنجم به قوه قضائیه تکلیف شد و مجلس که تهیه این لایحه را به قوه قضائیه تکلیف  کرده بود، کلیاتش را رد کرد.

این مقام مسئول در قوه قضائیه گفت: امروز در بحث وکالت با قوانین پراکنده مواجه هستیم و نقص قانونی داریم.

وی با بیان اینکه ما نیاز به قانون جامع در حوزه وکالت وجود دارد افزود: نهاد وکالت باید یکپارچه شود و وجود دو نهادی که همدیگر را قبول ندارند، درست نیست.

خدائیان تاکید کرد: اگر آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه سخت تر از آزمون کانون وکلا نباشد کمتر نیست و از نظر سواد هم وکلای مرکز وکلا از وکلای کانون چیزی کم ندارند.

معاون قوه قضائیه با تاکید بر همه گیر شدن استفاده از وکیل گفت: معتقدم هر خانواده باید یک وکیل داشته باشد. وکیل نباید فقط در دعوای حقوقی و قضایی باشد و باید به سوی اجباری کردن وکالت در دعاوی قضایی برویم. وکیل باید مانند پزشک خانواده شود.

وی یادآور شد: می گویند ماده ۱۸۷ زمان دار بود و نباید جذب وکیل در مرکز امور وکلا ادامه می یافت. با پیش بینی بینی بندی در لایحه ششم توسعه مبنی بر اختصاص دادن ۳۰ درصد از جذب مرکز امور وکلا به خانواده شهدا و ایثارگران، به تمام این حرف ها و حدیث  ها پایان داده شده است.

وی تاکید کرد: هدف قوه قضاییه و وکلا احقاق حق است. ما در کنار هم هستیم و باید به رسالت خود جامه عمل بپوشانیم.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید