ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۱:۰۰ ق.ظ
پالایش ۸۶ درصد پرونده‌های قضایی در دادگستری‌ها
معاون حقوقی قوه قضائیه از پالایش ۸۶ درصد پرونده‌های قضایی در دادگستری‌ها خبر داد.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، ذبیح الله خدائیان در گردهمایی مدیران و مسئولان طرح ساماندهی اسناد و پرونده‌های مختومه دادگستری های سراسر کشور، سازمان ها و واحدهای تابعه قوه قضاییه که صبح امروز در مجتمع شهید بهشتی برگزار شد اظهار داشت: از زمانی که در کشور ما دادگستری به شکل فعلی تشکیل شد هر ساله میلیون‌ها پرونده در دادگستری تشکیل شده و مختومه می‌شدند، پرونده‌هایی که بسیاری از آنها حاوی اطلاعات مهم ملی و مذهبی بودند و مربوط به شخصیت‌های مهم کشورمان می‌شدند.

وی با بیان اینکه از ابتدای انقلاب تاکنون این پرونده‌ها در بایگانی نگهداری می‌شوند و در لابه لای این پرونده‌ها اسناد مهم ملی وجود دارد، افزود: ما در نگهداری این پرونده‌ها با مشکل مواجه بودیم و بسیاری از پرونده‌ها از بین می‌رفت و اگر نیازی به یک پرونده داشتیم برای دسترسی به آن پرونده با مشکل مواجه بودیم و باید میلیون‌ها پرونده را جابه جا می‌کردیم که خوشبختانه مسئولان وقت قوه قضاییه به فکر ساماندهی اسناد افتادند تا این اسناد از بین نروند.

معاون حقوقی قوه قضائیه ادامه داد: ما ۱۵۹ میلیون پرونده قضایی در دادگستری‌ها داشتیم و هر روز به تعداد آن افزوده می‌شد. خوشبختانه با تصویب ماده ۱۳۱ از قانون برنامه چهارم ساماندهی اسناد قوه قضاییه شکل گرفت و تاکنون این روند ادامه دارد و از ۱۵۹ پرونده بیش از ۱۱۵ میلیون از آنها را پالایش کردیم و اطلاعات انها استخراج و نزدیک به ۹۹ میلیون پرونده اطلاعاتشان ثبت سیستم یارانه‌ای شد و تعدادی از آنها تبدیل به اسناد الکترونیکی شدند.

وی ادامه داد: ما در ضمن ساماندهی پرونده‌ها به اسناد مهمی دست یافتیم که می شود از آن کتاب نوشت و چند فیلم ساخت. با کار خوبی که صورت گرفت قسمت اعظم این پرونده‌ها یعنی ۸۶ درصد آن پالایش و ۶۰ درصد اطلاعات آن وارد سیستم شده که لازم است روند آن سرعت بگیرد.

خداییان افزود: در طول مدتی که بحث ساماندهی اسناد در قوه قضاییه شکل گرفت هر سال قوه قضاییه به عنوان دستگاه برتر در بحث الکترونیکی بودن اسناد مورد قدردانی قرار گرفت. بعد از اینکه سیستم ثبت به الکترونیکی کردن فرآیند رسیدگی شکل گرفت ما باید به شکلی عمل می‌کردیم که در انتهای پرونده تمام محتویات پرونده الکترونیکی شود اما هنوز در این زمینه با مشکلاتی مواجه هستیم و مرکز فناوری اطلاعات برنامه‌ای در دست دارد تا بتوانیم پرونده‌ها را الکترونیکی کنیم و کار الکترونیکی آن به اتمام برسد.

وی افزود: پرونده‌های غیر ضروری پرونده‌هایی هستند که لاشه آنها یک یا دو سال یا ۱۰ سال نگهداری می‌شود و پرونده‌های ضروری ممکن است که لاشه آنها سی سال نگهداری شود. مقرر شده که این نوع پرونده‌ها نیاز نباشد در دادگستری‌ها نگهداری شود و مرکز اسناد کشور در شرایط استاندارد آنها را نگهداری کند.

معاون حقوقی قوه قضائیه در پایان گفت: در برنامه ششم توسعه قوه قضاییه مکلف شده هر سال ۱۵ میلیون پرونده موجود را تبدیل به اسناد الکترونیکی کند البته باید اعتبار لازم برای این کار داده شود.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید