ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۰ ب.ظ
کلام ماندگار
فیلم|مجتهدی که روحیه انقلابی ندارد جامع الشرایط نیست
مرحوم شهید بهشتی در زمره اندیشمندانی است که با داشتن روحیه انقلابی، از جمله پیشگامان تحول در فقه و اندیشه های اسلامی و انطباق آنها با شرایط انقلابی جامعه ایرانی است. در ادامه سخنان ماندگاری از شهید بهشتی درباره شرایط اجتهاد و برگزیدن افراد به عنوان مجتهد جامع الشرایط مطرح می گردد.

تحولات سیاسی- اجتماعی همواره موجب تغییر در رویکردهای محتلف علمی در رشته ای مختلف علوم و به طور خاص علوم انسانی می گردد. در جامعه اسلامی نیز تاثیر پذیری فقه و علم اصول فقه از تحولات سیاسی- اجتماعی به دور نیست. بروز پدیده انقلاب اسلامی در ایران نقطه شگرفی است که زمینه تحولات فکری را در میان اندیشمندان اسلامی ایجاد نموده است. در واقع پدیده انقلاب اسلامی همچون آتشی بود که گوهر وجودی اندیشمندان اسلامی را در زمانه ای که کمتر کسی نظریات سیاسی اسلام را برای اداره جامعه کافی تلقی می نمود، مشتعل ساخت و بار دیگر چهره واقعی اسلام را به همگان نمایش داد.

مرحوم شهید بهشتی در زمره  اندیشمندانی است که با داشتن روحیه انقلابی، از جمله پیشگامان تحول در فقه و اندیشه های اسلامی و انطباق آنها با شرایط انقلابی جامعه ایرانی است. در ادامه سخنان ماندگاری از شهید بهشتی درباره شرایط اجتهاد و برگزیدن افراد به عنوان مجتهد جامع الشرایط مطرح می گردد.

جهت مشاهده کلیپ اینجا کلیک نمایید.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید