ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ | ۰۸:۰۰ ق.ظ
یادداشت دکتر تقی زاده وکیل دادگستری:
راهکارهای موفقیت در آزمون های حقوقی
دکتر تقی زاده
وظیفه ی داوطلب فراگیری و درک عمیق مباحث است، مخصوصاً باتوجه به رویکردی که در سال های اخیر در تحلیلی شدن سوالات آزمون هایی چون وکالت شاهد بوده ایم ، دیگر تکیه بر حفظیات نمی تواند داوطلبان را در موقعیت قابل اتکایی قرار بدهد.

گروه علمی کافه حقوق: وظیفه ی داوطلب فراگیری و درک عمیق مباحث است،  مخصوصاً باتوجه به رویکردی که در سال های اخیر در تحلیلی شدن سوالات آزمون هایی چون وکالت شاهد بوده ایم ، دیگر تکیه بر حفظیات نمی تواند داوطلبان را در موقعیت قابل اتکایی قرار بدهد.

دانشجویانی که به جزوه خوانی عادت کرده اند وقتی به مراحل سخت و چالش های علمی جدی می رسند فاقد علاقه و مهارت و جرات مطالعه ی عمیق و اصولی هستند و متاسفانه دیده ام که اکثریت غالب داوطلبان به همان عادت قدیم این سو و آن سو در پی جزوه و نکته و تست می گردند و فاقد اعتماد به نفس و مهارت کافی برای رفتن به سمت مطالعه ی متون اصلی هستند.

در حالی که که نکته و تست فقط می تواند در مقام مرور و تثبیت دانسته های علمی حاصل از مطالعه ی متون اصلی قرار بگیرند یا اینکه خداوند به شما نعمت حافظه ای استثنایی و خارق العاده داده باشد.

توصیه ی همیشگی به همه داوطلبان این است که حتماً باید سراغ متون اصلی و پایه بروند، خوشبختانه امروز  اساتید شاخص و خوبی در زمینه ی آموزش آمادگی شرکت در آزمون های حقوقی فعالیت می کنند، ولی به نظر می رسد ضعف عمده ی بسیاری از داوطلبان در مبانی و دانستنی های پایه ی علم حقوق است که همین مانع از آن خواهد بود که حتی از کلاس بهترین اساتید هم به نحوی موثر و مطلوب بهره گیرند.

هر چند آزمون های تخصصی حقوق (به استثنای بخشی از آزمون  وکالت) به صورت تستی و چهار گزینه ای برگزار می شود، ولی نهایتاً آزمون تستی هم برای سنجش دانسته های علمی داوطلبان طراحی و برگزار می شود.

مطمئن باشید داوطلبی که مباحث را به قصد فراگیری مطالعه کرده باشد علاوه بر کسب سطح سواد حقوقی بالاتری حتماً در آزمون ها هم نتیجه ی مطلوب خواهد گرفت. استفاده از تست در مسیر آمادگی برای آزمون فقط به این عنوان که داوطلب بتواند با شکل و فرم طرح سوال از مباحث آشنا شود و با سلیقه ی طراحان سوال آشنا شود می تواند مفید باشد.

سوالات آزمون های رسمی به صورت استاندارد و با دقت ویژه طراحی می شوند (هرچند در این آزمون ها هم اشکالاتی دیده می شود ) و توصیه می شود داوطلبان سعی کنند حتماً سوالات آزمون های حقوقی برگزار شده را بررسی کنند و سراغ تست های تالیفی نروند.

اگر سوالات آزمون هایی چون وکالت را مطالعه کردید می توانید سوالات درس های مدنی، تجارت و … آزمون های ارشد و دکتری سال های اخیر را هم مطالعه کنید. هیچ وقت با زمان گیری از خودتان آزمون نگیرید، این کار ممکن است در اعتماد به نفس و تمرکز شما اثر منفی شدید بگذارد، مطمئن باشید با مطالعه دقیق و اعتماد به نفس بالا در جلسه ی آزمون بهترین عملکرد را خواهید داشت.

نکات باید در دل مباحث و همراه با کلیات بحث دیده و فهمیده شوند .

توصیه ی همیشگی به داوطلبان این بوده است که سعی کنند روابط بین مباحث را پیدا کنند و کلیت مباحث را از ارتفاعی بالاتر ببینند و بر روی نکات ریز متمرکز نشوند. خیلی از داوطلبان با مواجه شدن با هر مطلبی که برایشان تازه است دچار شگفتی و حتی وحشت می شوند و سریع نکته را یادداشت یا در کتاب و جزواتشان لایت می کنند، این خوب است در جایی که مغز ما توان حفظ و نگهداری هزاران و هزاران نکته و حالات ترکیبی محتمل آنها را داشته باشد!

بهتر است داوطلب به جای وحشت و شگفتی در برابر مطالب و پرسش های جدید با نگرشی پژوهشگرانه به دنبال منشا و دلیل ندانستن آن بروند و بحث مربوط به آن مطلبی را که نمی دانسته اند دوباره مطالعه یا مرور کنندو اگر در روش مطالعه و نکته برداری و مرورشان ایرادی داشته اند که در یادگیری و پاسخ دادن به سوالات بازده مطلوب ندارد آن ایرادات را برطرف کنند.

اگر امروز نمی خواهید درس بخوانید، برای خودتان یک برنامه جایگزین بگذارید، ورزش کنید، بخوابید یا به سینما بروید ولی هیچ وقت خودتان را گول نزنید. توهم درس خواندن خیلی بدتر از درس نخواندن است.

ذات انسان عافیت طلب و لذت جوست، سعی نکنید خودتان را شکنجه بدهید. مطمئین باشید اگر درس خواندن شما را آزار بدهد به هر شکل و عنوانی که شده باشد وسیله ای برای فرار از آن پیدا خواهد کرد ! سعی کنید از برنامه ی درس و مطالعه لذت ببرید، ساعت استراحت و مطالعه را تنظیم کنید و به هیچ وجه، هیچ نوع فشار جسمی و روانی به خودتان وارد نکنید، شما باید مانند دونده های استقامت توانتان را برای همه ی طول مسابقه تقسیم کنید مطمئن باشید خیلی از داوطلبانی که روزهای اول ساعت های طولانی و با شدت مطالعه می کنند به فاصله ی کمی دچار افت یا قطع مطالعه می شوند.

ضرر یک دوست بد خیلی بیشتر از فایده یک دوست خوب است، بنابراین سعی کنید یک دوست خوب و همراه مناسب در مسیر مطالعه انتخاب کنید و اگر نمی توانید برنامه مطالعه تان را به تنهایی اجرا کنید.

نگاهتان فقط به جلو باشد، اطرافتان را نگاه نکنید، ممکن است کسی را ببینید که در یک روز ۱۵ ساعت مطالعه می کند ولی ما نمی دانیم کیفیت مطالعه ی او چیست، یا اینکه اصولاً او چقدر برای ادامه این برنامه توان خواهد داشت و یا شاید هم خدا به او توان خارق العاده و استثنایی داده است، خوش به حالش ولی ما فقط کار خودمان را براساس توان و برنامه ریزی که داریم و با توکل و استعانت از خداوند انجام خواهیم داد.

در آزمون های سنگین و نفس گیری چون وکالت چاره ای ندارید جز اینکه روی اشتباهات دیگران هم حساب باز کنید! تقریباً همه داوطلبان در حد متوسطی مطالعه کرده اند و از نظر علمی تفاوتی بین داوطلبان متوسط که اکثریت شرکت کنندگان در آزمون را تشکیل می دهند وجود ندارد، ولی آنهایی که می توانند بر استرس هایشان غلبه کنند و مسیر اجرای برنامه ی مطالعه و آمادگی شان و حتی سر جلسه ی آزمون اصلی با تسلط و اطمینان کامل حاضر باشند موفق خواهند شد.

براساس برخی از آمارها حدود ۶% کل داوطلبان شرکت کننده در سطح کشور در آزمون وکالت پذیرفته می شوند، ولی ما نمی خواهیم براساس احتمالات حرکت کنیم و می خواهیم قطعاً در این آزمون موفق باشیم. برای این کار شما به همه ی تمرکز و توان و وقتتان نیاز خواهید داشت ، بنابراین باید تمام اشتغالات زائدتان را دست کم برای چند ماه پیش از آمون حذف کنید.

عوامل مختلفی می تواند منجر به عدم کسب نتیجه مطلوب در آزمون های حقوقی شوند که برخی از آنها عبارتند از:

· عدم اعتماد به نفس و بی هدف بودن

· تفکر منفی

· بی برنامه بودن اعم از داشتن برنامه اشتباه و غیر اصولی و برنامه نداشتن

· عدم اجرای صحیح برنامه

· به تعویق انداختن اجرای برنامه و متعادل نبودن برنامه

· عدم رعایت اصول مطالعه صحیح

· نخواندن تمام مباحث و عدم اجرای کامل برنامه

· عدم مطالعه عمیق

· تست نزدن یا تست زنی نامناسب و غیر صحیح

· مطالعه غیر فعال

· عدم مرور به موقع

پس از انتخاب منابع، روش های مطالعه نیز حائز اهمیت است. که یک نمونه آن را می توان به شرح ذیل معرفی کرد:

گام اول: روش روخوانی و تند خوانی

داوطلب در گام اول باید محتوای منبع مورد مطالعه ی خود را شناسایی کند.

گام دوم : روش مفهومی (کند خوانی)

دراین گام، داوطلب با دقت و وسواس زیادی باید موضوعات و مباحث موجود را مطالعه نماید.

گام سوم: روش نکته خوانی و رفع اشکال

مطالعه ی علامتگذاری ها یا حاشیه نویسی ها و مطالب مهم کلیدی در این گام ضروری است.

گام چهارم: روش مرور و جمع بندی نهایی

برای ماه پایانی نکته ها و خلاصه نویسی های یادداشت شده دراین مرحله مفید خواهد بود.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید