ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۱:۲۰ ق.ظ
اعمال قانون و اجرای نظم مهمترین مسئله است
وزیر راه درخصوص اعمال قانون و اجرای نظم، تجهیز جاده‌ها به دوربین‌ها و فعال بودن آنها، نقاط شناسایی و آشکار‌سازی نقاط حادثه‌خیز و همچنین انتقادش مبنی بر پیش‌بنی نشدن خدمات به مردم در مسکن مهر سخن گفت.

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه دومین روز از دوازدهمین همایش سراسری رؤسای پلیس راهور ناجا در جمع خبرنگاران به تعامل مجموعه وزارت با پلیس راهور پرداخت و اظهارداشت: خوشبختم که اعلام کنم همکاری ما و پلیس راهور یک همکاری تنگاتنگ در تمام سطوح است؛ از فرماندهی گرفته تا عملیات در دورترین نقاط کشور.

وی به اصلی‌ترین مسئله در رانندگی پرداخت و گفت: اعمال قانون و اجرای نظم اصلی‌ترین مسئله مورد نظر ما و پلیس راهور است؛ ۱۹ میلیون خودرو و ۱۲ میلیون موتور سیکلت داریم و ۲۵ میلیون نفر نیز گواهینامه فعال دریافت کرده‌اند؛ مسلم است که اعمال قانون در چنین سطح گسترده‌ای اصلی‌ترین مسئله است.

آخوندی در این زمینه تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم در ایران پهناور اعمال قانون کنیم نیاز به نظام هوشمند و مدیریت راه‌های هوشمند است که در این راستا از ۲ سال گذشته تمام راه‌ها مجهز به دوربین اعمال قانون و نظارت تصویری شده‌اند.

آخوندی اعلام کرد: ۱۸۸۰ دوربین برای ۳۴ هزار کیلومتر شریان اصلی در نظر گرفته شده است  که ۷۵ درصد ترافیک ایران را شامل می‌شوند؛ ۶۰۰ دستگاه فعال شده و امیدواریم تا پایان سال آینده بقیه دوربین‌ها نیز نصب و فعال شوند.

وزیر راه در خصوص فعال بودن دوربین‌ها اعلام کرد: این دوربین‌ها کاملاً به مرکز پردازش اطلاعات متصل بوده و در لحظه تمام اطلاعات راهداری و پلیس مبادله شده؛ بلافاصله هر تخلفی توسط پلیس پیامک داده می‌شود.

این مقام ارشد وزارت راه به تلاش پلیس و راهداری در زمینه گسترش ابزار اعمال قانون اشاره و تصریح کرد: لیزرگان ها نیز توسط راهداری تأمین شده تا بتوان آن‌ها را به صورت متحرک و در مواقع ترافیک در اختیار پلیس قرار داد.

آخوندی به مردم این اخطار و تذکر را داد که هم برای رعایت ایمنی، آسایش و رفاه خود و همین‌که جاده امن و سفری ایمن داشته باشند با پلیس و عوامل راهداری همکاری لازم داشته باشند.

وی گفت: وقتی میلیون‌ها نفر وارد جاده می‌شوند تخلف حتی افراد معدود می‌تواند برای خود آنها و دیگران مخاطره‌آمیز باشد.

وزیر راه سطح تخلفات را اندک ارزیابی کرد و گفت: از یک میلیون ۶۰۰ هزار ترددی که در یک روز ثبت کرده‌ایم ۴ هزار تخلف دیده شد؛ رقم زیاد نبود اما این مهم است که تخلف اندک نیز می‌تواند مخاطره ایجاد کند.

این مقام ارشد وزارت راه تاکید کرد: مجموعه پلیس و ما به شکل قاطعی در جهت اعمال قانون و اجرای نظم عمل کرده و کوچکترین تسامحی نداریم.

وی به فعالیت ۷۵۰ راهدار خانه و ۱۲ هزار راهدار در ایام عید اشاره کرد.

آخوندی در پاسخ به سوالی در خصوص مسکن مهر و اینکه ایشان مخالف جدی مسکن مهر هستند، اعلام کرد: من صدها بار گفته‌ام که ما نسبت به مردم متعهد هستیم و تا آخرین قرارداد را اجرا می‌کنیم؛ تاکنون نیز در بسیاری از شهرها مسکن مهر اجرا شده یا در حال اتمام است؛ اگر من انتقاد می‌کنم در این زمینه است که چرا خدمات برای مدرم پیش‌بینی نشده است.

آخوندی در خصوص اعلام وضعیت راه و اینکه مسئولیت اعلام آن با پلیس است یا وزارت راه، گفت: پلیس و راهداری هماهنگی لازم در تمام حوزه‌ها را داشته و بدون نظر یکدیگر اعلام مسدودی نمی‌کند.

این مقام ارشد وزارت راه در خصوص نقاط حادثه‌خیز گفت: در بحث نقاط حادثه‌خیز بحث سرعت خودرو، سطح جاده، راه و .. دخیل است اما تاکنون ۸ هزار نقطه حادثه‌خیز شناسایی شده؛ ۳ هزار نقطه رفع حادثه‌ خیزی‌اش انجام شده و بقیه نیز با نصب علائم و سیستم‌های هشدار دهنده مجهز شده‌اند.

وی در خصوص سئوالی درباره رفتار خلبان‌ها و محبوس کردن مسافران و نظر شخصی خود گفت: رفتار خلبان و راننده اتوبوس یا لوکوموتیو ران براساس قرارداد قانونی و سازمان‌های مربوطه به آن رسیدگی می‌کنند.


برچسب‌ها: ، ،
آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید