ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶ | ۰۸:۰۰ ق.ظ
گفت و گو با فرهاد دبیری معاونت محیط طبیعی محیط‌ زیست
یکی از راه کارهای اقتصاد مقاومتی حرکت به سمت اقتصاد سبز است
فرهاد دبیری
یکی از موضوعات مهمی که در عرصه محیط زیست مطرح است، بحث یکی از مسائلی که وجود دارد گسترش اقتصاد سبز است ویکی از اصطلاحاتی که این چندساله مطرح‌شده و مقام معظم رهبری هم تأکید کرده اقتصاد مقاومتی است پیرامون این موضوع گفت‌وگو نمودیم با دکتر فرهاد دبیری معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت از محیط‌زیست.

گروه اجتماعی کافه حقوق:  یکی از موضوعات مهمی که در عرصه محیط زیست مطرح است، گسترش اقتصاد سبز است و یکی از راهبردهای اصلی نظام در حوزه اقتصادی که مقام معظم رهبری هم بر آن تأکید داشته است اقتصاد مقاومتی است. پیرامون این موضوع گفت‌وگو نمودیم  با دکتر فرهاد دبیری معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت از محیط‌زیست.

فرهاد دبیری دارای دکترای حقوق بین‌الملل با گرایش محیط‌زیست از کالج ترنیتی است و پیش‌ازاین مشاور ارشد معصومه ابتکار در سازمان حفاظت محیط‌زیست بوده است. فرهاد دبیری از سال ۱۳۵۱ سمت‌هایی چون کارشناس برنامه‌ریزی و ارزشیابی و سپس کارشناس حقوقی در سازمان حفاظت محیط‌زیست مشغول به کار شد و طی سه دهه گذشته در مسئولیت‌های مختلفی همچون معاون دفتر شکار و صید و امور بازرسی، قائم‌مقام معاونت اجرایی، مدیر دفتر حقوقی سرپرست معاونت اداری و مالی، مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس و مشاور حقوقی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست را عهده‌دار بوده است.

 کافه حقوق: به نظر شما ما می‌توانیم اقتصاد مقاومتی را با نظام اقتصاد سبز گره بزنیم؟ به عبارت دیگر رابطه آن‌ها باهم به چه شکلی است؟

دبیری: رابطه تنگاتنگی است یعنی اقتصاد سبز از مقوله‌ای صحبت می‌کند که فکر نمی‌کنم اقتصاد مقاومتی هم به دور از آن صحبت کند.ببینید واقعیت امر این است که زمانی جامعه جهانی به این نتیجه رسید، درعین‌حال محیط‌ زیست مسئله بسیار خیلی مهمی است ولی کشوری نیست که به توسعه نیاز نداشته باشد. ما نمی‌توانیم بگوییم به توسعه نیاز نداریم. اگر بخواهیم بدون توسعه درباره محیط‌ زیست حرف بزنیم حرف تشریفاتی است. همه کشورها به توسعه نیاز دارند حتی کشورهای توسعه‌یافته، ولی توسعه‌ای که متوازن باشد، متعادل باشد، خردمندانه باشد، به هر قیمتی نباشد که همه منابعمان را از دست بدهیم برای توسعه کوتاه‌مدتی که فکر می‌کنیم بلندمدت است.

یکی از محورهای اساسی درباره توسعه اقتصاد است. این اقتصاد باید یک اقتصاد محاسبه‌گر، آینده‌نگر باشد. منابعی که این اقتصاد برای توسعه نیاز دارد منابعی باید باشد که همیشه پایدار باشد. آب، هوا، خاک و… امانت نزد ما هستند. ما نمی‌توانیم بگوییم ما استفاده می‌کنیم تمام شد مهم نیست. ما می‌بایست درست رفتار کنیم. اقتصاد سبز چه چیزی می‌گوید. می‌گوید صرفه‌جویی در مصرف، تجدیدنظر در الگوی مصرف انرژی، مصرف منابع، مصرف مواد غذایی هر آنچه بشر باید از اسراف بپرهیزد.

یکی از مشکلات ما این است که یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان انرژی هستیم، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان پسماند هستیم، یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان منابع نو هستیم هیچ کشوری به‌اندازه ما اسراف نمی‌کند با این محدودیت‌هایی که داریم.

کافه حقوق:در این زمینه سازمان کجای این پازل قرار می‌گیرد یعنی سازمان باید مترصد باشد این اقتصاد سبز با تمام المان‌هایش محقق شود؟

دبیری: نمی‌توانیم همه‌چیز را از یک سازمان کوچک بخواهیم سازمان می‌تواند تسهیل گر باشد، می‌تواند مشورت دهنده باشد. یک‌بخشی از اقتصاد سبز با وزارتخانه‌های مربوطه است منتها با الگوهایی که سازمان دارد. البته عرض کردم یکی از آن تجدیدنظر در الگوهای تولید و مصرف است. اینکه بدانید در دنیا مسئله بازیافت یک ثروت است ما هنوز با این مقوله آشنا نیستیم. تازه الآن داریم فشار می‌آوریم به وزارت خانه‌های دیگر، یکی از مواردی که در قانون قبلی برنامه بوده و سازمان برای اجرایی کردن آن فشار آورده مدیریت سبز هست. در دولت، در سازمان محیط‌زیست یا نهادهای دیگر چقدر کاغذ مصرف می‌شود. کاغذ از کجا می‌آید. چقدر منابع و درخت از بین می‌رود که یادداشت کنیم و بعد پاره کنیم دور بریزیم. بازیافت را چه‌کار می‌کنیم می‌ریزیم دور یا می‌دهیم بازیافت شود.

کافه حقوق: وزارت محیط‌زیست زیست چه ضمانت اجرایی دارد؟

دبیری: دو تا بحث است یکی الگوهای اجرایی یکی ضمانت اجرا؛ اگر الگوهای اجرایی باشد ضابطه داریم؛ یعنی می‌گوییم یک مدیریت سبز، یک مدیریت پایدار چگونه مدیریتی است، چند درصد و به چه میزانی از منابع باید مصرف کند، به نسبت آدم‌ها چقدر فضا داریم، این معیارها را به دولت می‌دهیم دولت بخشنامه می‌کند و هرسال هم ارزیابی می‌شود. اگر مدیریت سبز در وزارتخانه‌ای کمترین نمره را آورد از رئیس‌جمهور تذکر می‌گیرد اما ضرورت اجرایی در قانون نیامده است که اگر فلان وزارتخانه نمره خوبی نیاورد مجازات شود. نمی‌توان این کار را کرد.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید