ارتباط با ما
تبلیغات


جمعه ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۱:۰۰ ق.ظ
دردسرهای بازنگری قانون اساسی
اتحادیه اروپا علیه بازنگری قانون اساسی ترکیه
طی هفته‌های اخیر اتحادیه اروپا با در پیش گرفتن سیاست‌هایی نظیر لغو میتینگ‌های تبلیغاتی مقامات ترکیه برای رفراندوم قانون اساسی این کشور، مخالفت خود را با تغییر شرایط سیاسی در ترکیه به روشنی نشان داده است.

گروه بین الملل کافه حقوق: طی هفته‌های اخیر اتحادیه اروپا با در پیش گرفتن سیاست‌هایی نظیر لغو میتینگ‌های تبلیغاتی مقامات ترکیه برای رفراندوم قانون اساسی این کشور، مخالفت خود را با تغییر شرایط سیاسی در ترکیه به روشنی نشان داده است.

 سال جاری شمسی با کش و قوس فراوان برای تصویب طرح تغییر قانون اساسی ترکیه در مجلس ملی این کشور مصادف بود. طرح ۱۸ ماده‌ای اصلاح قانون اساسی ترکیه پس از ماه‌ها بحث و گفت‌وگو و تصویب یکایک مواد پیشنهادی در مجلس کشور، در ساعات با مداد روز شنبه ۲۱ ژانویه(جمعه اول بهمن ماه) در حضور ۴۸۸ نماینده به تصویب رسید.از زمان تصویب این طرح در مجلس تا روز انتخابات قرار است که مقامات ارشد آک پارتی و دولت از جمله رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و بن علی ییلدیرم نخست وزیر این کشور به شهرهای مختلف سفر کنند تا رای «آری» را برای همه پرسی روز ۱۶ آوریل ۲۰۱۷ (۲۷ فروردین ۹۶) را کسب کنند.

تعداد این سفرهای تبلیغاتی از سوی مقامات ترکیه برای سفر بیش از ۶۰ شهر است که در ۳۰ شهر، اردوغان و در بیش از ۲۰ شهر ییلدیریم برای گرفتن رای آری میتینگ برگزار خواهند کرد. این سفرها برای رای «نه» به رفراندوم از سوی مخالفان دولت نیز دنبال می‌شود که حزب جمهوری خواه خلق(CHP) بیش از ۳۰ شهر را برای رسیدن به این هدف زیر پا خواهد گذاشت. حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) نیز در مناطق کردنشین برای رای منفی به این رفراندوم تلاش می‌کند.

جدا از رقابت داخلی دولت و احزاب مخالف برای رسیدن به هدفشان در روز ۲۷ فروردین ماه، دولت با استفاده از ابزارهای خود، شهروندان ترک خارج از ترکیه را نیز هدف قرار داده است.به طور مثال در آلمان بیش از ۵ میلیون شهروند ترک حضور دارند که رای آنها می‌تواند تاثیر زیادی بر رفراندوم داشته باشد. اگر سایر کشورهای اروپایی نظیر هلند، اتریش و سوئیس را اضافه کنیم رقم بالایی خواهد شد که می‌تواند تاثیر زیادی بر رفراندوم خواهد گذاشت.

بر همین اساس از چند هفته قبل سفرهای تبلیغاتی مقامات ترکیه به کشورهای مختلف اروپایی کلید خورد اما این برنامه ریزی با مشکلی روبرو شد و آن عبارت بود از مخالفت غرب با تغییر قانون اساسی ترکیه و در نتیجه سنگ اندازی در این مسیر که هر روز به طور روشنتری خود را نشان می‌دهد.

کشورهای غربی در قالب اتحادیه اروپا عنوان می‌کنند که این تغییر قانون اساسی منجر به ایجاد دیکتاتوری در ترکیه و عقبگرد این کشور از دموکراسی خواهد بود زیرا به یک فرد این امکان را می‌دهد که برای دو دوره ۵ ساله همه قدرت را در اختیار داشته باشد، در حالیکه با کاهش اختیارات قوه قضائیه و امکان انحلال قوه مقننه برای رئیس جمهور، این قدرت بلامنازع خواهد بود.

اگرچه این موضوع به تنهایی می‌تواند عامل نگرانی برای در خطر قرار گرفتن دموکراسی باشد اما می‌توان گفت که غرب از خطر قدرت گیری بیش از اندازه شخص “اردوغان” هراس بیشتری دارد زیرا تصور می‌کند که این اختیار تام برای مدت ۱۰ سال می‌تواند ترکیه را از حوزه نفوذ غرب خارج کند.

بر همین مبنا شاهد بودیم که طی روزها و هفته‌های اخیر میتینگ‌های تبلیغاتی مقامات ترکیه در کشورهای مختلف یکی یکی لغو شده و دلیل آن از سوی مقامات کشورهای هدف، نگرانی‌های امنیتی عنوان شده است.

۱۳ اسفندماه بود که مقامات محلی شهر گاگناو آلمان اعلام کردند که تامین امنیت شرکت‌کنندگان احتمالی در گردهمایی کمپین “آری” به تغییرات قانون اساسی ترکیه با حضور “بکیر بوزداغ”، وزیر دادگستری از حزب حاکم عدالت و توسعه بسیار دشوار است، بر همین اساس مجوز آن را لغو کردند. همچنین قرار بود روز ۱۵ اسفند ماه “نیهات زیبکچی”، وزیر اقتصاد از حزب حاکم ترکیه برای گردهمایی کمپین آری در کلن حضور یابد اما این گردهمایی نیز لغو شد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام در پاسخ به این اقدامات اعلام کرد: قاطعانه به این مساله پاسخ خواهیم داد. جامعه ترکیه اینگونه فشارها را تحمل نخواهد کرد. باید یاد بگیرید که چگونه با ترکیه رفتار کنید. نمی‌توانید کارها را اینگونه پیش ببرید.

این اعتراضات با احضار سفیر آلمان در ترکیه تشدید شد و در پی آن رجب طیب اردوغان گفت: چنین اقداماتی (از سوی آلمان) تفاوتی با آنچه در دوران نازی‌ها به انجام می‌رسید، ندارد.

همین موضوع نیز واکنش شدید مقامات آلمانی را به همراه داشت به طوریکه «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان بلافاصله اعلام کرد که بیش از این اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و دیگر مقامات این کشور را که در هفته اخیر برلین را به رفتارهای نازی وار متهم کرده‌اند، تحمل نخواهد کرد. وی گفت: تشبیه شدن به نازی‌ها غم انگیز و تا حدی نابجا است که واقعاً نمی‌توان درباره آن اظهار نظری کرد، اما این (سکوت ما) نباید به معنای موجه بودن این گونه اظهارات تلقی شود. این جنگ لفظی وجود داشت تا اینکه دیگر کشورهای اروپایی به آلمان پیوستند و برنامه‌های میتینگ‌های تبلیغاتی مقامات ترک را لغو کردند.

در همین راستا چند همایش که روز جمعه برای تبلیغ همه پرسی قانون اساسی ترکیه در سوئیس و اتریش برنامه ریزی شده بود، لغو شد و همزمان شهردار روتردام هلند اعلام کرد که وزیر امور خارجه ترکیه روز شنبه در جریان سفر خود به این شهر اجازه تبلیغ در این رابطه را نخواهد داشت.

علاوه بر این اتحادیه اروپا به واحد از برگزاری رفراندوم در ترکیه ابراز نگرانی کرده و در بیانیه‌ای این موضوع را عقبگرد ترکیه از دموکراسی خوانده است. همچنین برخی منابع در اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند که در صورتیکه رفراندوم در این کشور برگزار شود موضوع پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا کنار گذاشته خواهد شد.

حالا باید دید که غرب در این موضوع چگونه با ترکیه رفتار خواهد کرد و آیا ترکیه تحت این فشارها دست به تغییراتی در رفراندوم خواهد زد یا خیر. اردوغان اگرچه نشان داده که سیاست‌های خود را با جدیت دنبال می‌کند اما زمانیکه فشارها علیه دولت آک پارتی یا  کشور بیش از اندازه شود با مانورهای سیاسی شرایط خود را تغییر می‌دهد که درباره تحولات منطقه‌ای اینگونه بوده است.

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید