ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ | ۲۱:۰۰ ب.ظ
ارجاع ۷۸۰۰ مصری به دادگاه‌های نظامی در ۲ سال گذشته
یک موسسه حقوقی مصر اعلام کرد که طی دو سال گذشته ۷۸۰۰ شهروند مصری برای محاکمه به دادگاه‌های نظامی ارجاع داده شده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک نهاد موسوم به «التنسیقیه للحقوق و الحریات» (کمیته هماهنگی برای حقوق و آزادی‌ها) در یک مقاله پژوهشی درباره وضعیت محاکمه‌های نظامی و تاریخ آن در مصر نوشت که محاکمه نظامی غیرنظامیان در مصر قدمتی طولانی دارد و از زمان اشغال مصر توسط انگلیس تا به امروز قوانین نظامی تغییر کرده است.

به نوشته روزنامه القدس العربی، در این پژوهش آمده است که از ابتدای اکتبر ۲۰۱۴ تا جولای ۲۰۱۶ تعداد افرادی که برای محاکمه به دادگاه‌های غیرنظامی ارجاع داده شدند ۷۸۰۰ نفر بودند که بیشتر این افراد به صورت جمعی محاکمه و احکامی برای آنها صادر شده است همچنانکه اعترافات این متهمان تحت شکنجه گرفته شده است.

دستکم ۸۶ نفر از این متهمان کودک و شماری نیز دانشجو، استاد دانشگاه و فعالان حقوقی و سیاسی بوده‌اند.

بنابر این گزارش، دادگاه‌های نظامی از اکتبر ۲۰۱۴ تا کنون برای ۲۱ نفر حکم اعدام صادر کرده و حکم اعدام ۶ نفر که در آگوست ۲۰۱۴ صادر شده بود در ماه می ۲۰۱۵ اجرا شد.

دادگاه نظامی همچنین یک نوجوان ۱۵ ساله را به اتهام مشارکت در تظاهرات غیرقانونی به ۳ سال حبس محکوم کرد.

۱۴۷۸ شهروند مصری از ساکنان استان المنیا به اتهام حمله به کلیساها و خانه‌های مسیحیان در آگوست ۲۰۱۳ و صدها نفر از ساکنان المنیا نیز به اتهام مشارکت در حوادث خشونت‌بار سال ۲۰۱۳ به دادگاه‌های نظامی ارجاع داده شدند.

در فوریه سال ۲۰۱۶ نیز یک دادگاه نظامی در جریان محاکمه ۱۱۶ متهم از استان الفیوم، به اشتباه برای یک کودک ۴ ساله حکم صادر کرد.

دولت مصر از زمان عزل «محمد مرسی» رئیس‌جمهور منتسب به جماعت اخوان‌المسلمین، بازداشت و محاکمه رهبران و اعضای این جماعت را افزایش داده است.


آخرین مطالب