ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۷:۰۰ ب.ظ
یادداشت حقوق بشری:
تا کی می توان رفتارهای نژاد پرستانه را پرده پوشی کرد؟
چندی قبل جهانیان شاهد بودند که چگونه در دوره دبیر کل جدید ملل متحد نیز نادیده گرفتن خط قرمزهای نانوشته موجود در روابط بین الملل، بلافاصله انواع فشارها را در پی دارد آن گونه که حتی اگر فرد بی پروا و حق گو در جایگاه نمایندگی دبیر کل ملل متحد و رئیس یکی از نهادهای منطقه ای این سازمان فعالیت کند باید از دور فعالیت خارج شود.

گروه بین الملل کافه حقوق: چندی  قبل جهانیان شاهد بودند که چگونه در دوره دبیر کل جدید ملل متحد نیز نادیده گرفتن خط قرمزهای نانوشته موجود در روابط بین الملل، بلافاصله انواع فشارها را در پی دارد آن گونه که حتی اگر فرد بی پروا و حق گو در جایگاه نمایندگی دبیر کل ملل متحد و رئیس یکی از نهادهای منطقه ای این سازمان فعالیت کند باید از دور فعالیت خارج شود.

گوئی پروتکل های تشریفات نحوه رفتاردر عرصه بین المللی ایجاب می کند که واقعیات عملکردی اسرائیل را نباید بیان داشت به ویژه نباید با الفاظی توصیف کرد که  بتواند افکار عمومی جهان را بر انگیزاند و توجه جامعه جهانی را به فرایندهای تثبیت شده نقض حقوق انسانی در قلمرو رژیم اشغالگرسرزمینهای فلسطین  جلب کند.

یکی از توصیفاتی که به شدت نسبت به آن حساسیت نشان داده میشود نامیدن رژیم صهیونی با عنوان رژیم نژاد پرست است . سالها قبل در مجمع عمومی ملل متحد صهیونیسم معادل نژاد پرستی توصیف میشد. انواع تلاشها را حامیان اسرائیل بکار بستند تا روند توصیف حقوقی یاد شده متوقف و  از دستور کار خارج شود.

بعدها در اجلاس جهانی منع تبعیض و نژاد پرستی در سال ۲۰۰۱ که در دوربان آفریقای جنوبی برگزار شد نشست سازمان های غیر دولتی این اجلاس که با حضور هزاران نهاد مدنی از سراسر جهان برگزار شده بود در سند پایانی خود توصیف یاد شده را در مورد رژیم صهیونی بکار برد که همین امر باعث شد تا هیئت آمریکائی اجلاس را به نشانه اعتراض ترک کند و سند سازمانهای غیر دولتی را مسئولان سازمان ملل روی سایت سازمان قرار ندهند تا مبادا این امر رویه شود و همان نگرشی که در گذشته نسبت به رژیم نژاد پرست آفریقای جنوبی قبل از انقلاب ماندلا جریان داشت نسبت به اسرائیل نهادینه شود.

با همه این فشارها و خط قرمزهای نانوشته، باز اکثریت اعضای ملل متحد چه در قالب کمیته های تابعه مجمع عمومی ملل متحد و چه در کمیسیون حقوق بشر وقت ملل متحد و چه در شورای حقوق بشر کنونی به شکل های متنوع نقض حق های رژیم صهیونی را مورد توجه قرار داده و صدها قطعنامه و گزارش بر علیه عملکردهای خلاف اشغالگران تصویب کرده اند چنانچه همین هفته در نشست سی و چهارم شورای حقوق بشر سازمان ملل چندین گزارش و قطعنامه بر علیه اسرائیل مطرح گردید.

موضوع یاد شده باعث شد تا بار دیگر دولتمردان آمریکائی مراتب نارضایتی خود را از شورای حقوق بشر اعلام دارند و انواع تهدیدها را بکار گیرند تا همین ابراز انزجارهای بدون ضمانت اجرا نیز در نطفه خفه شوند و در سالهای آینده شاهد باشیم که دیگر حتی همین مصوبات روی کاغذ نیز در مورد عملکرد صهیونیست ها به تصویب نرسد!

اما زمانه بر خلاف خواسته آمریکا و اسرائیل و دیگر حامیان این رژیم به پیش می رود چرا که ملتها امروز بیدارتر از گذشته موضوعات مربوط به رعایت حقوق بشر را به طور جدی در سراسر جهان رصد می کنند و با بهره مندی از ابزارهای اطلاع رسانی، ناقضان حقوق بشر را نزد همگان انگشت نما می سازند و دیگر امکان سانسور نقض حق و جنایات وجود ندارد چه در اسرائیل باشد و چه در کشورهای دیگر.

زد وبندهای دیپلماتیک شاید بتوانند موقتا برخی از حقایق را نیمه پنهان سازند چنانچه ماههاست عربستان نیز از همین بده بستان ها بهره میگیرد تا نه تنها جنایاتش در یمن مکتوم بماند بلکه به طرز طنز آلودی عضو شورای حقوق بشر نیز باقی بماند اما این زد وبندها کارائی محدود و همراه با بد نامی دارند و برای افکار عمومی نخ نما محسوب میشوند.

امید آنکه در سال جدید روند اجرای عدالت در مورد ناقضان حقوق بشر در سراسر جهان از جمله در سرزمین های اشغالی ملت فلسطین امکان اعمال بیشتری پیدا کند و ستمدیدگان طعم رهائی و آزادی از حاکمان ناقض حق را بیشتر بچشند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید