ارتباط با ما
تبلیغات


پنج شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ | ۰۸:۰۰ ق.ظ
معرفی کتاب حقوقی:
کتاب «اقلیت، بود حقوقی و بهبود سیاسی»
حقوق اقلیت مسأله‌ای نیست که حقوق بین‌الملل به‌صورت عام و حقوق بشر به‌طور خاص به‌سادگی از کنار آن بگذرد؛ علی‌الخصوص که به علت بی‌‌اعتناییها و مخالفتهای مختلف با این مقوله، مشکلات زیادی در مسیر تحقق صلح و امنیت داخلی، منطقه‌ای و جهانی به وجود آمده است. «اسم کتاب» تلاشی است برای تبیین مفهوم اقلیت و بازخوانی مبانی ماهوی آن.

گروه علمی کافه حقوق: حقوق اقلیت مسأله‌ای نیست که حقوق بین‌الملل به‌صورت عام و حقوق بشر به‌طور خاص به‌سادگی از کنار آن بگذرد؛ علی‌الخصوص که به علت بی‌‌اعتناییها و مخالفتهای مختلف با این مقوله، مشکلات زیادی در مسیر تحقق صلح و امنیت داخلی، منطقه‌ای و جهانی به وجود آمده است. «اسم کتاب» تلاشی است برای تبیین مفهوم اقلیت و بازخوانی مبانی ماهوی آن.

باشد که این تلاش باعث ابهام‌زدایی از مفاهیم حقوقی مسأله اقلیت در کشور ما شود. در بخشی از کتاب، متنی بسیار مهم از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد که به تبیین استانداردهای بین‌المللی در مورد حقوق اقلیت پرداخته و راهکارهای اجرایی را به شیوه تجزیه و تحلیل اطلاعات به کشورها پیشنهاد می‌دهد. این متن را می‌توان راهنمای عملی دولتها در حوزه اقلیتها دانست. افزون بر آن، بخش مهمی از کتاب، به بررسی نسبت حقوق اقلیت با نظامهای مختلف سیاسی اختصاص داده شده است.

در بخشی از کتاب، پس از بررسی جایگاه حقوق اقلیت در قوانین اساسی مشروطه و جمهوری اسلامی ایران، اصل ۱۵ قانون اساسی از زاویه جدیدتر حقوقی بررسی شده است. امید است راهکارهای موجود در این کتاب برای کشور چند قومی ایران نیز مؤثر باشد.

نویسنده: شیوا بازرگان

ناشر: خرسندی

سال انتشار: ۱۳۹۵

قیمت: ۱۲۵۰۰


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید