ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ | ۲۳:۰۰ ب.ظ
آیا همسر زنی که نفقه و مهریه‌اش را گرفته است، می‌تواند ازدواج مجدد کند؟
طبق ماده ۱۶ ‌قانون حمایت خانواده، مصوب ۱۳۵۳٫۱۱٫۱۵ مرد نمی‌تواند با داشتن زن، همسر دوم اختیار کند.

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، طبق ماده ۱۶  ‌قانون حمایت خانواده، مصوب ۱۳۵۳٫۱۱٫۱۵ مرد نمی‌تواند با داشتن زن، همسر دوم اختیار کند؛ مگر در موارد زیر:

۱ – رضایت همسر اول.
۲ – عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی.
۳ – عدم تمکین زن از شوهر.
۴ – ابتلاء زن به جنون یا امراض صعب‌العلاج موضوع بندهای ۵ و ۶ ماده ۸٫
۵ – محکومیت زن وفق بند ۸ ماده ۸٫
۶ – ابتلاء زن به هر گونه اعتیاد مضر برابر بند ۹ ماده ۸٫
۷ – ترک زندگی خانوادگی از طرف زن.
۸ – عقیم بودن زن.
۹ – غایب مفقودالاثر شدن زن برابر بند ۱۴ ماده ۸٫

از سوی دیگر بر اساس بند ۱۲ عقدنامه که توسط مرد در قباله ازدواج به امضاء رسیده است در صورت ازدواج مجدد، همسرش طبق این وکالت اعطایی حق طلاق را خواهد داشت پس صرف دریافت مهریه به معنای اجازه برای ازدواج مجدد مرد نیست.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید