ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۷:۰۰ ب.ظ
علی رغم وعده ها برای بهبود روابط سیاسی
اتحادیه اروپا تحریم های خود علیه ایران را تمدید کرد
از سال ۲۰۱۱ میلادی تحریم هایی با ادعای مبارزه با موارد نقض جدی حقوق بشر از سوی شورای وزیران اتحادیه اروپا علیه کشورمان وضع گردیده است.در شرایطی که انتظار میرفت با انعقاد توافق «برجام» روابط میان ایران و اتحادیه اروپا به یکدیگر نزدیک گردد، اما این شورای اتحادیه اروپا در تازه ترین اقدام خود به تمدید تحریم های حقوق بشری خود علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

گروه بین الملل کافه حقوق: شورای وزیران اتحادیه اروپا تاکنون تحریم‌های متنوع و متعددی را علیه برنامه اتمی ایران به صورت مصوبه‌های مستقل از هم تصویب کرده است. تحریم‌های اتحادیه اروپا همه کشورهای عضو را ملزم به رعایت آن می‌کند. اولین تحریم اتحادیه اروپا علیه برنامه اتمی ایران بر مبنای تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل، بهمن سال ۱۳۸۶ (فوریه ۲۰۰۷) تصویب شد. اعمال برخی محدودیت‌ها در ارسال قطعات، تجهیزات و فناوری‌هایی به ایران که می‌توانست در گسترش فناوری‌های موشکی و اتمی کاربرد داشته باشد، هدف اولین دور از تحریم‌های اتحادیه اروپا بود. این محدودیت‌ها در سال‌های بعد به حمل و نقل هوایی و دریایی، معاملات بانکی، فروش نفت و سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و گاز ایران گسترش یافت و تجهیزات و فناوری‌ها، اشخاص و شرکت‌های مورد تحریم بیشتری را شامل شد.همچنین از سال ۲۰۱۱ میلادی تحریم هایی با ادعای مبارزه با موارد نقض جدی حقوق بشر از سوی شورای وزیران اتحادیه اروپا علیه کشورمان وضع گردیده است.

در شرایطی که انتظار میرفت با انعقاد توافق «برجام» روابط میان ایران و اتحادیه اروپا به یکدیگر نزدیک گردد، اما این شورای اتحادیه اروپا در تازه ترین اقدام خود به تمدید تحریم های حقوق بشری خود علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخته است. پایگاه اینترنتی شورای اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «این شورا در یازدهم آوریل سال ۲۰۱۷ میلادی، تدابیر محدودیت زای خود را به بهانه نقض حقوق بشر در ایران، تا سیزده آوریل ۲۰۱۸ تمدید کرد. این تدابیر متشکل از موارد زیر است:

ـ ممنوعیت سفر و توقیف دارایی‌ها علیه ۸۲  شخص(شخصیت حقیقی) و یک شرکت(شخصیت حقوقی)

ـ ممنوعیت صادرات تجهیزاتی به ایران که ممکن است از آنها برای سرکوبِ داخلی استفاده شود و همچنین تجهیزات برای نظارت بر ارتباطات از راه دور (مخابرات)

این تدابیر نخستین بار در سال ۲۰۱۱ میلادی، وضع شد. لازم به ذکر است این اقدامات قانونی در ژورنال رسمی به تاریخ دوازده آوریل سال ۲۰۱۷ منتشر گردیده است.

در واکنش به وضع تحریم ها، ایران بارها سعی کرده با طرح دعاوی علیه برخی از این تحریم‌ها، سعی بر رفع آنها نماید. شکایت از دولت‌های اروپایی به دادگاه‌های اتحادیه اروپا از جمله این اقدامات بوده که موفقیت‌هایی را نیز برای ایران به همراه داشته است. رفع تحریم از بانک ملت و بانک صادرات ایران دو مورد از این موفقیت‌ها می‌باشد. اما بر خلاف موفقیت های اینچنینی در محکوم نمودن اقدامات ضد حقوق بشری و ضد انسانی اتحادیه اروپا در تحریم ملت ایران، بسیاری از این تحریم ها علی رغم انعقاد توافق نامه برجام و تعهد مسئول سیاست خارجی اتحادیه به همراه سه کشور اروپایی حاضر در مذاکرات (بریتانیا، فرانسه و آلمان) به لغو تحریم‌ها، همچنان باقی است و توسط نهادهای قانونگذاری اتحادیه اروپا مورد تمدید قرار می گیرد.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید