ارتباط با ما
تبلیغات


پنج شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۷:۰۰ ب.ظ
معرفی گرایش های ارشد رشته حقوق:
گرایش حقوق بشر
کارشناسی ارشد حقوق بشر یک رشته جدید و میان رشته ای است که به حقوق مختلف انسان در حوزه های مدنی و سیاسی ( مانند آزادی عقیده و…)، اقتصادی و اجتماعی (مانند حق کار، حق آموزش، حق تامین اجتماعی و…) می پردازد. به دلیل میان رشته ای بودن، به حقوق بشر صرفا از منظر حقوقی پرداخته نمی شود بلکه جنبه های جامعه شناختی، فلسفی، فرهنگی و … آن نیز مدنظر قرار می گیرد. همچنین رشته کارشناسی ارشد حقوق بشر به دلیل ماهیت آن اعتباری بین المللی دارد.

گروه علمی کافه حقوق : حقوق بشر علمی نوین و میان رشته‌ای در عرصه جهانی است که با مبانی جامعه‌شناسی و فلسفه سر و کار داشته و در دهه‌های اخیر به دلیل ناکارآمدی مبانی حقوق صرف و روابط اجتماعی داخلی و بین‌المللی نُزج گرفت.
دروسی همچون انسان‌شناسی، نقد مبانی فلسفی حقوق بشر، حقوق بشردوستانه بین‌الملل، حقوق همبستگی، حقوق مدنی سیاسی، حقوق اقتصادی اجتماعی فرهنگی، عدالت قضایی و حقوق بشر در اسلام جزء واحدهای درسی این رشته‌اند. این رشته بیشتر مورد توجه کسانی است که تمایل دارند در دانشگاه‌های خارجی به ادامه تحصیل و در سازمان‌های بین‌المللی به اشتغال بپردازند.

از ویژگی‌های این رشته در ایران برگزاری سمینارهای متعدد و کارگاه‌های آموزشی است و زمینه همکاری‌ها و رفت و آمد علمی بین‌الملل را فراهم آورده به نحوی که اعزام دانشجو به خارج برای دوره‌های آموزش کوتاه مدت در هیچ گرایش مقطع کارشناسی ارشد حقوق تا این اندازه صورت نمی‌پذیرد.

کارشناسی ارشد حقوق بشر یک رشته جدید و میان رشته ای است که به حقوق مختلف انسان در حوزه های مدنی و سیاسی ( مانند آزادی عقیده و…)، اقتصادی و اجتماعی (مانند حق کار، حق آموزش، حق تامین اجتماعی و…) می پردازد. به دلیل میان رشته ای بودن، به حقوق بشر صرفا از منظر حقوقی پرداخته نمی شود بلکه جنبه های جامعه شناختی، فلسفی، فرهنگی و … آن نیز مدنظر قرار می گیرد. همچنین رشته کارشناسی ارشد حقوق بشر به دلیل ماهیت آن اعتباری بین المللی دارد.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) کارشناسی ارشد حقوق بشر و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته کارشناسی ارشد حقوق بشر، معرفی سایر گرایشهای ارشد و دکتری حقوق(به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار رشته کارشناسی ارشد حقوق بشر ارایه می شود.

در آزمون کارشناسی ارشد رشته حقوق بشر از داوطلبان در شش عنوان درسی امتحان به عمل می‌آید که هر یک دارای منبع خاصی برای مطالعه بوده و مواد و ضرایب هر یک به شرح جدول ذیل می‌باشد.

تعداد کل واحدها : ۳۲ واحد

دروس الزامی و اختیاری : ۲۸ واحد
پایان نامه : ۴ واحد

دروس الزامی کارشناسی ارشد حقوق بشر

نقد مبانی فلسفی حقوق بشر حقوق مدنی و سیاسی
حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حقوق همبستگی
دولت و حقوق بشر نهادها و سازو کارهای جهانی حمایت از حقوق بشر
نهادها و سازو کارهای منطقه ای حمایت از حقوق بشر حقوق بشر از دیدگاه اسلام
نظام بین المللی حقوق بشر در ایران آموزش حقوق بشر
حقوق بشردوستانه و مسئولیت بین المللی فردی در قبال نقض حقوق بشر متون حقوقی به زبان خارجی
سمینار پایان نامه

نشگاههایی که در رشته ارشد حقوق بشر پذیرش دانشجو دارند
بر اساس دفترچه انتخاب رشته ارشد ۹۵

دانشگاه علامه طباطبایی دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه غیر انتفاعی مفید قم دانشگاه تهران


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید