ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ | ۰۷:۵۱ ق.ظ
همه پرسی اصلاح قانون اساسی در ترکیه انجام شد
حرکت بدون توقف نظام سیاسی ترکیه به سمت ریاستی شدن
کمیته انتخاباتی جمهوری ترکیه با اعلام نتایج همه پرسی اصلاح قانون اساسی، میزان رای مثبت به این تغییرات را ۵۱.۳۷% و در مقابل میزان رای نه ۴۸.۶۳% را اعلام کرد. اصلاحات تایید شده با این رای در قانون اساسی عملا به رئیس جمهور کنونی، رجب طیب اردوغان اجازه می‌دهد تا سال ۲۰۲۹ در قدرت بماند. یکشنبه این هفته همه پرسی تغییر قانون اساسی با مشارکت ۷۶ درصدی مردم ترکیه برای برگزار شد.

گروه سیاسی کافه حقوق: کمیته انتخاباتی جمهوری ترکیه با اعلام نتایج همه پرسی اصلاح قانون اساسی، میزان رای مثبت به این تغییرات را ۵۱.۳۷% و در مقابل میزان رای نه ۴۸.۶۳% را اعلام کرد. اصلاحات تایید شده با این رای در قانون اساسی عملا به رئیس جمهور کنونی، رجب طیب اردوغان اجازه می‌دهد تا سال ۲۰۲۹ در قدرت بماند. یکشنبه این هفته همه پرسی تغییر قانون اساسی با مشارکت ۷۶ درصدی مردم ترکیه برای برگزار شد.

نظام حکومت ترکیه هم اکنون به صورت پارلمانی اداره میشود. حزبی که بتواند بیش از نصف صندلی ها را بگیرد، حزب حاکم تلقی میشود. رئیس حزب پیروز معمولا به عنوان نخست وزیر معرفی میشود و تعدادی از نماینده مجلسهای حزب حاکم که در مجلس هستند با انتخاب نخست وزیر، وزیر میشوند نخست‌وزیر نقش اصلی در اداره کشور دارد و در تعامل کامل با مجلس می‌باشد. براساس قانون اساسی ترکیه رئیس‌جمهور باید بیطرف بوده و وابستگی حزبی نداشته باشد و حق ندارد در کار اجرای دولت زیاد دخالت بکند

برخی از تغییراتی که قرار است در قانون اساسی جدید ترکیه اعمال شود عبارت اند از:

نظام سیاسی ترکیه از پارلمانی به ریاستی تبدیل می‌شود.

با تعریف دو دوره پنج ساله برای حضور رئیس‌جمهور در قدرت، راه برای ریاست‌جمهوری اردوغان تا سال ۲۰۲۹ باز می‌شود. سمت نخست‌وزیری حذف شده و رئیس‌جمهور اعضای کابینه را معرفی می‌کند.

رئیس‌جمهور می‌تواند بدون اخذ مجوز از پارلمان، سمت‌ها یا وزارتخانه‌های جدیدی ایجاد یا آن‌ها را اصلاح کند. همچنین اختیار تدوین بودجه از پارلمان به ریاست‌جمهوری منتقل می‌شود.

هیئت نظارت دولتی که تحت نظر رئیس‌جمهور است، می‌تواند مستقل از قوه قضائیه، در مورد افراد پرونده باز کند وپارلمان می‌تواند با اکثریت ساده، از قوه قضائیه بخواهد در مورد اتهامات احتمالی در مورد رئیس‌جمهور تحقیق کند.

دیوان قانون اساسی، اختیار محاکمه رئیس‌جمهور را خواهد داشت. ۱۲ نفر از اعضای این دیوان را رئیس‌جمهور و سه نفر را هم پارلمان تعیین می‌کند.

شمار اعضای پارلمان از ۵۵۰ به ۶۰۰ افزایش می‌یابد و سن رأی‌دهی هم از ۲۵ به ۱۸ سال کاهش می‌یابد. انتخابات پارلمانی به جای هر چهار سال، هر پنج سال یک بار و همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود.

رئیس‌جمهور اختیار انحلال پارلمان را دارد، اما انحلال پارلمان به برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری منجر می‌شود. هرچند حداکثر حضور یک فرد در سمت ریاست‌جمهوری دو دوره پنج ساله تعیین شده، اما بر اساس یک تبصره، اگر پارلمان در دوره دوم یک رئیس‌جمهور تصمیم به برگزاری انتخابات زودهنگام بگیرد، رئیس‌جمهور مستقر می‌تواند در انتخابات شرکت کند. این تبصره راه را برای ادامه ریاست‌جمهوری اردوغان حتی فراتر از سال ۲۰۲۹ باز می‌کند.

به گفته برخی از مخالفان تغییرات اعمال شده در ق.اساسی افزایش قدرت رئیس‌جمهور در قوه‌قضاییه را به دنبال خواهد داشت و قوه ‌قضاییه تقریبا مستقل بودن خودش را از دست میدهد. همچنین با این تغییرات اختیارات مجلس کاهش پیدا می کند و اختیاری بر دولت نخواهد داشت.

از جمله اعتراضات شدید مخالفان تغییر ق.اساسی بر روی کم شدن سن نماینده مجلس (۱۸ساله) شدن است

آنها بر این باورند با این تغییر آقازاده‌ها نماینده میشوند.

به گفته برخی تحلیلگران بسیاری از شهروندان از ترس از دست دادن شغلشان در نظرسنجی ها رای “بله” گفته اند. این در حالی است که در جریان رقابتهای رفراندوم خیلی از کانالهای تلویزیونی و روزنامه و رادیو عنیا از رای “بله” حمایت کردند.

در همین رابطه کمیسیون اتحادیه اروپا از دولت این کشور خواسته در پی نزدیکی بیش از حد نتایج همه‌پرسی به دنبال اجماع ملی حداکثری در تغییرات قانون اساسی خود باشد.

بن‌علی ییلدریم نخست وزیر نیز ترکیه گفته است آنها که رای منفی داده‌اند ارزشی برابر با دیگر رای‌دهندگان دارند و از همه مشارکت کنندگان تشکر کرده است.

اما در مقابل رجب طیب اردوغان می‌گوید ساختار تازه مشابه ساختار سیاسی جمهوری فرانسه و ایالات متحده آمریکا خواهد بود و آرامش را به ترکیه بازمی‌گرداند. اما منتقدان می‌گویند این تغییرات تقریبا تمام اختیارات را در دست یک نفر قرار می‌دهند و جایی برای  نهادهای نظارتی مشابه در فرانسه و آمریکا برای ایجاد تعادل در قدرت رییس جمهوری باقی نمی‌گذارند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید