ارتباط با ما
تبلیغات


پنج شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۱:۰۰ ق.ظ
گزارشی از یک اظهار نظر بحث برانگیز فقهای شورای نگهبان
ثبت نام اقلیت های دینی در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا
فقهای شورای نگهبان به تازگی در اظهار نظر شرعی خود پیرامون تبصره یک ماده ۲۶ قانون «قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور» مغایر موازین شرعی اعلام نموده است. در نتیجه این اظهار نظر، عضویت اقلیت های دینی در مناطقی که اکثریت ساکنان آن را مسلمانان تشکیل می دهند، ممنوع است.

گروه سیاسی کافه حقوق: فقهای شورای نگهبان به تازگی در اظهار نظر شرعی خود پیرامون تبصره یک ماده ۲۶ قانون «قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور» مغایر موازین شرعی اعلام نموده است. در نتیجه این اظهار نظر عضویت اقلیت های دینی در مناطقی که اکثریت ساکنان آن را مسلمانان تشکیل می دهند، ممنوع است.

به موجب بند ج ماده ۲۶ قانون «قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور» یکی از شرایط انتخاب شوندگان برای شرکت انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا «اعتقاد و التزام عملی به اسلام» تعیین گردیده است اما در تبصره یک این ماده شرط مذکر برای اقلیت های دینی به این صورت در نظر گرفته شده است: « اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.»

از طرفی شورای نگهبان در اظهار نظر خود پیرامون این تبصره آورده است:« در اجرای اصل چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و طبق مواد (۱۹) و (۲۱) آئین‌نامه داخلی شورای نگهبان، نظریه فقهای محترم شورا راجع به تبصره ۱ ماده ۲۹ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵ که در جلسه مورخ ۱۳۹۱/۰۱/۲۳ مورد بحث و بررسی واقع شده جهت ابلاغ به مراجع ذیربط تقدیم می‌گردد:

با عنایت به اطلاعات واصله از برخی مناطق کشور که اکثریت مردم آنها مسلمان و پیرو مذهب رسمی کشور هستند و افراد غیر مسلمان در این مناطق خود را داوطلب عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا نموده‌اند و با توجه به اینکه تصمیمات این شوراها در خصوص مسلمین بدون لزوم رسیدگی به آن در شورای نگهبان لازم الاتباع خواهد بود، تبصره ۱ ماده ۲۹ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵ نسبت به چنین مناطقی با نص فرمایشات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی علیه‌الرحمه در تاریخ ۱۳۵۸/۷/۱۲ مذکور در صحیفه نور (جلد ۶، چاپ ۱۳۷۱، صفحه ۳۱) مغایر است و لذا خلاف موازین شرع شناخته شد.»

در ادامه جهت درک بهتر این اظهار نظر شورای نگهبان، متن بیانات امام خمینی (ره) که مورد استناد فقهای شورای نگهبان قرار گرفته است، بیان می گردد:

«اولاً، مسلمان باشند و ثانیاً، معتقد به نهضت باشند، امین باشند در کارهایشان، ایمان حقیقی داشته باشند، متعهد باشند نسبت به احکام اسلام، سوابق انحراف و سوء نداشته باشند. از روحانیون هم باید تعیین بشود، از اهل بازار هم باید باشد، از آن صنف های دیگر هم باید باشد.

لکن همه باید در این معنا شرکت داشته باشند که مسلم[باشند] و البته آنهائی که غیر مسلم هستند برای خودشان شوراهائی ممکن است تعیین کنند، لکن مسلم و متعهد به اسلام، متعهد به این نهضت، معتقد به این نهضت، مخالف با طاغوت و انحراف چپ و راستی نداشته باشد، نه به طرف آنجور سرمایه داری برود و نه چپ باشد، مستقیم و اسلامی، دلسوز برای این ملت.

اگر مسلمان باشد و متعهد باشد، آن برای ملت دلسوز است، خیانتکار نیست، با امانت کارش را انجام می دهد. هر کاری بخواهد برای آن شهر خودش انجام بدهد، به مصلحت افراد آن شهر، به مصلحت خود آن شهر، به مصلحت اسلام عمل می کند.( صحیفه نور،جلد ۹،صفحه ۲۵۲بیانات امام خمینی(ره) در جمع گروهی از نمایندگان مجلس خبرگان و پاسداران مسجد الحسین (علیه السلام) ۱۳۵۸/۰۷/۱۲)»

به‌دنبال این اظهار نظر شورای نگهبان که در آن بر عدم حضور اقلیتها در شوراها در مناطقی که اکثریت مسلمانان در آنجا ساکن هستند تاکید کرده بود کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ، در توضیح این اقدام فقهای شورا گفت:

این نظر فقهی فقهای شورای نگهبان نسبت به تبصره قانون مربوط به شوراهای اسلامی است،در مکان هایی که اکثریت جمعیت را مسلمانان تشکیل می دهند،حضور افراد غیر مسلمان در شوراهای شهر خلاف شرع تشخیص داده شده است.

این موضوع در جایی صادق است که اکثریت مسلمان هستند، مفهوم مخالف این است که اگر در جایی اکثریت غیر مسلمان باشند ایرادی ندارد.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید