ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۳:۰۰ ب.ظ
یک سوال بی جواب:
چرا درباره حادثه شیمیایی خان شیخون، بیطرفانه تحقیق نمیکنند؟
عبدالباري عطوان
فقط تحقیق بین المللی مستقل و بیطرف می تواند حقیقت را بطور کامل برای ما روشن کند. اقدام آمریکا و انگلیس برای مانع تراشی بر سر تشکیل کمیته بیطرف، در همه روایتهای مطرح شده از دو طرف تردید ایجاد می کند.

گروه بین الملل کافه حقوق: فقط تحقیق بین المللی مستقل و بیطرف می تواند حقایق مربوط به حمله شیمیایی به خان شیخون سوریه را   به طور کامل برای ما روشن کند.

تا لحظه نوشتن این مقاله هنوز کمیته بین المللی تحقیق به خان شیخون نرسیده است. براساس اعلام دولت سوریه در این منطقه حمله هوایی ارتش سوریه انجام شد و شاید به  یک انبار اسلحه حمله شد که معلوم شد محتوی گاز خردل مخرب اعصاب است. یا براساس اعلام آمریکا و متحدان غربی و سوری اش موشکی که یکی از جنگنده های سوری پرتاب کرد حامل کلاهک شیمیایی بود.
سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی پیشنویس قطعنامه روسی ایرانی برای تشکیل گروه جدیدی به منظور تحقیق درباره این حمله شیمیایی را با فشار آمریکا و انگلیس رد کرد در حالی که بشار اسد رئیس جمهور سوریه اعلام کرد دولتش نامه ای برای سازمان ملل متحد فرستاده و خواستار اعزام کمیته تحقیق مستقل شده اما پاسخی دریافت نکرده است. به نظر ما به این زودی وی پاسخی دریافت نخواهد کرد.
پیشنویس قطعنامه روسیه می خواهد کمیته تحقیق مطمئن شود که گاز خردل استفاده شده است و پس از آن مشخص شود چگونه این گاز به خان شیخون رسیده است. این پیشنویس همچنین  از محققین می خواهد به فرودگاه الشعیرات که آمریکا به آن حمله موشکی کرده است، بیایند تا مشخص شود در انبارهای آن سلاح شیمیایی وجود داشته است یا نه.
استاد تئودور پوستل کارشناس آمریکایی بین المللی سلاح شیمیایی در صحت گزارش اطلاعات آمریکا به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بطور کامل ابراز تردید کرد. در این گزارش تاکید شده بود که جنگنده های سوری از سلاح شیمیایی برای حمله به خان شیخون استفاده کرده اند. وی در مقاله ای با تکیه بر اسناد و تحلیل علمی در نشریه الکترونیکی آمریکایی «کانتر پانچ» نوشت بمب شیمیایی که ادعا می شود روی خان شیخون پرتاب شد ممکن نیست از هوا پرتاب شده باشد؛ بلکه در زمین وجود داشت و روسها بیست و چهار ساعت قبل از حمله به طور رسمی به آمریکائیها خبر دادند جنگنده های  سوری این منطقه را بمباران خواهند کرد. استاد پوستل برای سفر به منطقه هدف قرار گرفته شده و ابراز گواهی خود، اعلام آمادگی کرد. وی افزود افرادی در زمین این بمب را منفجر کرده اند.
تنها واقعیت ثابت شده این است که هشتاد و شش نفر در این منطقه هدف قرارگرفته شده از جمله دهها کودک کشته شدند و نمی توان به واقعیتها بطور کامل پی برد مگر اینکه کمیته تحقیق مستقل با حضور کارشناسان بین المللی بیطرف به آنجا برود و نتایج بررسیهای خود را به شورای امنیت سازمان ملل متحد یا شورای اجرایی سازمان منع سلاح شیمیایی یا هر دو ارائه کند.
احتمال ساختگی بودن که اسد رئیس جمهور و بثینه شعبان مشاور سیاسی و رسانه ای وی از آن حرف زدند، بعید نیست. آمریکا و انگلیس در این زمینه سوابقی دارند. کالین پاول وزیر امور خارجه اسبق آمریکا اندکی قبل از حمله به عراق در سال ۲۰۱۳ در برنامه زنده تلویزیونی اعتراف کرد اطلاعات آمریکا وی را گمراه کرد و تصاویر و اطلاعات دروغین درباره کارخانه های سیار ساخت سلاح شیمیایی عراق ارائه کرد. این اطلاعات را رافد الجنابی افسر عراقی  به  احمد چلبی داد و معلوم شد وی جاسوس اطلاعات آمریکا و تونی بلر نخست وزیر وقت انگلیس، شریک بوش پسر در حمله به عراق بود.
خانم بثینه شعبان در گفتگو با شبکه تلویزیونی المیادین گفت روسها به هیات سوری که چند روز قبل به مسکو سفر کرد گفتند ترامپ حمله موشکی به پایگاه الشعیرات یا منطقه دیگر را تکرار نخواهد کرد. این بدان معنی است که اطلاعات آمریکا علل و عوامل را تدارک دید تا توجیه کننده حمله موشکی آمریکا باشد با این هدف که رئیس جمهور آمریکا به عنوان یک مرد قدرتمند جلوه کند.
فقط تحقیق بین المللی مستقل و بیطرف می تواند حقیقت را بطور کامل برای ما روشن کند. اقدام آمریکا و انگلیس برای مانع تراشی بر سر تشکیل کمیته بیطرف،  در همه روایتهای مطرح شده از دو طرف تردید ایجاد می کند.
ما و بسیاری غیر از ما در انتظار تشکیل این کمیته و حمایت از آن هستیم تا تحقیقات را بطور کامل انجام دهد و گزارش نهایی اش را به همراه اسناد و مدارک محکم ارائه کند هر چند معتقدیم این درخواست تقریبا محال است به همین دلیل، به درخواست آمرزش برای روح همه قربانیان سوری، فرقی نمی کند در کدام سنگر هستند و با چه نوع سلاحی به شهادت رسیدند، بسنده می کنیم.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید