ارتباط با ما
تبلیغات


جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۰۷:۵۵ ق.ظ
تاريخچه انتخابات در جمهوري اسلامي ايران«2»
رای ملت در گذر زمان؛ از ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی تا آغاز دولت تدبیر و امید
در آستانه برگزاری دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری جهت آشنایی مخاطبان با سیر تحول انتخابات ریاست جمهوری در سالهای بعد از انقلاب اسلامی، در گزارشی ادامه دار به ذکر تاریخچه آن در دوره های گذشته می پردازیم. در قسمت دوم این گزارش به انتخابات ریاست جمهوری در دوره های اول تا چهارم خواهیم پرداخت.

گروه سیاسی کافه حقوق: در آستانه برگزاری دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری جهت آشنایی مخاطبان با سیر تحول انتخابات ریاست جمهوری در سالهای بعد از انقلاب اسلامی، در گزارشی ادامه دار به ذکر تاریخچه آن در دوره های گذشته می پردازیم. در قسمت دوم این گزارش به انتخابات ریاست جمهوری در دوره های اول تا چهارم خواهیم پرداخت.

پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران

آقای هاشمی رفسنجانی چهارمین رئیس جمهور ایران که در جریان برگزاری پنجمین انتخابات ریاست جمهوری به این سمت انتخاب شد. در این انتخاب که ششم مرداد ۱۳۶۸ برگزار شد، وی از مجموع ۱۶٫۴ میلیون رای مأخوذه ۱۵٫۵ میلیون رأی مردم را به خود اختصاص داد. تنها رقیب هاشمی رفسنجانی در این دوره از انتخابات، عباس شیبانی بود. آقای هاشمی رفسنجانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی از سوی حضرت امام (ره) به عضویت شورای انقلاب درآمد و از همان بدو امرجزو شورای مؤسسین حزب جمهوری اسلامی شد.

او در چهارم خرداد ۱۳۵۸ از یک سؤقصد توسط گروهک فرقان جان سالم به در برد. وی پیش از احراز مقام ریاست جمهوری، سه دوره رییس مجلس شورای اسلامی بود.

تحولات و حوادث مهم:

در این دوره با حذف مقام نخست وزیری از قانون اساسی، یکی از چالش های جدی و تشکیل کابینه که معمولاَ میان نخست وزیر و رئیس جمهور در می گرفت مرتفع شد.

اجرای اولین برنامه توسعه پس از انقلاب و آغاز اجرای سیاست تعدیل اقتصادی

در پیش گرفتن سیاست تنش زدایی در روابط خارجی

انجام فعالیتهای عمرانی و بازسازی پس از اتمام جنگ تحمیلی

۷ خرداد ۱۳۷۱: آغاز به کار دوره چهارم مجلس شورای اسلامی

ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران

ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ۲۱ خرداد ۱۳۷۲ برگزار شدو طی آن آقای هاشمی رفسنجانی از ۱۶٫۷ میلیون رأی مأخوذه، ۱۰٫۵ میلیون آن را به خود اختصاص داد. احمد توکلی، عبدالله جاسبی و احمد طاهری، نامزادهای مطرح این دوره از انتخابات ریاست جمهوری بودند. آقای هاشمی رفسنجانی تا زمان برگزاری هفتمین انتخابات ریاست جمهوری، در این سمت باقی ماند و سپس در پایان دو دوره ریاست جمهوری، از سوی رهبر انقلاب به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزیده شد.

تحولات و حوادث مهم:

عقب نشینی دولت از اجرای سیاست تعدیل اقتصادی

۲۴ اسفند ۱۳۷۳: امضای قانون تحریم سرمایه گذاری های بزرگ در ایران (قانون داماتو) توسط بیل کلینتون

اسفند ۱۳۷۴: تأسیس حزب کارگزاران سازندگی در آستانه انتخابات مجلس پنجم

۱۲ خرداد ۱۳۷۵: آغاز به کار دوره پنجم مجلس شورای اسلامی

هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، دوم خرداد ۱۳۷۶ برگزار شد. آقایان سید محمد خاتمی، علی اکبر ناطق نوری، سید رضا زواره­ای و محمد مهدی ری­شهری نامزادهای این دوره از انتخابات بودند. در این انتخابات آقای سید محمد خاتمی از مجموع ۲۹ میلیون و ۷۶ هزار و ۷۰ رأی مأخوذه، ۲۰ میلیون و ۷۸ هزار ۷۸ رأی را به دست آورد.

تحولات و حوادث مهم:

محوریت موضوع آزادی در برنامه­ها و شعارها، فعالیت گسترده احزاب و گسترش فعالیتهای سیاسی، طرح بحث گفتگوی تمدن­ها و در پیش گرفتن سیاستهای بین المللی گفتگو محور

برگزاری اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران در آذر ۱۳۷۶

برگزاری انتخابات سراسری سومین دوره مجلس خبرگان در اول آبان ۱۳۷۷

برگزاری اولین دوره انتخابات شوراهای شهری در هفتم اسفند ۱۳۷۷

وقایع کوی دانشگاه تهران در ۱۸ تیرماه ۱۳۷۸

 انتخابات ششمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۲۹ بهمن ۱۳۷۸

حادثه ۱۱ سپتامبر آمریکا

هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

هشتمین انتخابات ریاست جمهوری، روز ۱۸ خرداد ۱۳۸۰ برگزار شد. در این دوره آقایان سید محمد خاتمی، احمد توکلی، علی شمخانی، عبدالله جاسبی، حسن غفوری فرد، منصور رضوی، شهاب الدین صدر، علی فلاحیان، سید محمود مصطفوی کاشانی و مصطفی هاشمی­طبا نامزادهای مطرح بودند. در این دور از انتخابات نیز آقای خاتمی توانست از مجموع ۲۸ میلیون و ۸۶هزار و ۵۰۷ رأی مأخوذه در داخل کشور و ۷۳ هزار و ۸۸۹ رأی مأخوذه در شعبه های خارج از کشور، با ۲۱ میلیون و ۶۵۹ هزار و ۵۳ رأی به عنوان هشتمین رئیس جمهور ایران برگزیده شود.

تحولات و حوادث مهم:

۱۹ اسفند ۱۳۸۱: برگزاری دومین دوره انتخابات شوراها که اصلاح طلبان در آن شکست خوردند

۲۹ اسفند ۱۳۸۱: آغاز حمله آمریکا به عراق

۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۲: انتخاب محمود احمدی نژاد به عنوان شهردار تهران

۵ دی ۱۳۸۲: وقوع زلزله بم

۱۷ خرداد ۱۳۸۳: آغاز به کار مجلس هفتم با اکثریت اصولگرا

۳۱ شهریور ۱۳۸۳: مخالفت مجلس هفتم با قراردادهای ترک سل و تاو

۱۲ مهر ۱۳۸۳: استیضاح و برکناری احمد خرم، وزیر راه و ترابری

۲ آذر ۱۳۸۳: آغاز تعلیق غنی سازی اورانیوم توسط ایران

۸ مرداد ۱۳۸۴: اعلام تصمیم ایران بر از سر گیری غنی سازی در آخرین روزهای دولت هشتم

نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۸۴ برگزار شد.

کاندیداهای نهمین مرحله انتخابات ریاست جمهوری عبارت بودند از: آقایان مهرعلیزاده، احمدی نژاد، هاشمی رفسنجانی، کروبی، معین، قالیباف ولاریجانی.

نتایج انتخابات دور اول ریاست جمهوری دوره نهم نشان می دهد که آقای هاشمی رفسنجانی با ۶٫۱۶ میلیون نفر معادل ۲۱ درصد آرا نفر اول، آقای احمدی نژاد با ۵٫۷۱ میلیون نفر (۱۹٫۵ درصد) نفر دوم بوده و پس از ایشان آقای کروبی با ۵٫۷ میلیون نفر (۱۷٫۳ درصد)، قالیباف با ۴٫۷ میلیون نفر، معین با ۴٫۵ میلیون نفر، لاریجانی با ۱٫۷۴ میلیون نفر و مهرعلیزاده با ۱٫۲۹ میلیون نفر به ترتیب در رتبه بعدی قرار گرفتند.

مرحله دوم انتخابات در تاریخ سوم تیر ۱۳۸۴ برگزار شد. در این دوره آقای دکتر احمدی نژاد از ۲۷ میلیون و ۹۵۹ هزار و ۲۵۳ رأی، ۱۷ میلیون و ۲۴۸ هزار و ۷۸۲ رأی را از آن خود ساخت، و به عنوان ششمین رئیس جمهور ایران (در نهمین دوره)، انتخاب شد.

تحولات و حوادث مهم:

محوریت موضوع عدالت در برنامه­ها و شعارها، اجرای برنامه سفرهای استانی از سوی دولت، اجرای طرح­های مسکن مهر، صندوق مهر امام رضا و فعالیتهای عمرانی گسترده و عزل برخی از وزرا توسط رییس جمهور مطابق قانون اساسی برای اولین مرتبه پس از انقلاب

۱۱ آبان ۱۳۸۴: تصویب آئین نامه واگذاری سهام عدالت در دولت

۲۵ دی ۱۳۸۴: ارائه طرح وام دادن به بنگاه های زودبازده در بودجه سال ۸۵

۱۵ بهمن ۱۳۸۴: تصمیم آژانس برای ارجاع پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت

۲۴ آذر ۱۳۸۵: برگزاری انتخابات سومین دوره شوراهای اسلامی و چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری

۷ خرداد ۱۳۸۷: آغاز به کار مجلس هشتم با اکثریت اصولگرا

دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران، در روز جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ خورشیدی برگزار شد. محمود احمدی‌نژاد (بیش از ۲۴ میلیون رأی) در این انتخابات با اختلاف رأی زیادی نسبت به رقبای خود، میرحسین موسوی (بیش از ۱۳ میلیون رأی)، مهدی کروبی و محسن رضایی به پیروزی رسید.

اجرای طرح سهام عدالت، اجرای طرح سهمیه بندی سوخت مصرفی، اجرای فاز اول طرح هدفمندی یارانه ها، گسترش آموزش عالی در کشور از جمله اقدامات مثبت انجام شده در این دوره ریاست جمهوری بود.

تحولات و حوادث مهم:

انکار شکست و عدم پذیرش نتیجه انتخابات از سوی دوتن از کاندیداها علی رغم تایید نتیجه از سوی مراجع قانونی

انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به معاونت اولی و برکناری وی پس از دستور رهبری

اجرای موفق طرح هدفمندی یارانه­ها برخلاف تصور ناظران بیرونی

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

یازدهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ برگزار گردید. در این دوره در مجموع ۶۸۶ نفر ثبت‌نام کردند که وزارت کشور در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ نتیجهٔ احراز صلاحیت کاندیدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان را بدین شرح اعلام کرد: سعید جلیلی، محمدباقر قالیباف، حسن روحانی، محمد رضا عارف، غلامعلی حداد عادل، محمد غرضی، علی اکبر ولایتی و محسن رضایی که از این ۸ نفر دو نفر (حداد عادل و عارف )بعداً کنار کشیدند.

طبق اعلام وزارت کشور، مدت تبلیغات انتخاباتی از صبح روز سوم تا پایان روز بیست و دوم خرداد به مدت ۲۰ روز تعیین شده و تبلیغات انتخاباتی نامزدها در روز ۲۳ خرداد ممنوع گردید.

در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۹۲، طی مراسمی با حضور نمایندگان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در صدا و سیما، جدول زمانبندی پخش برنامه‌های تبلیغی نامزدها شامل مناظره‌های مشترک، گفتگوهای رادیویی و مستندهای تبلیغاتی آنها از شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی مطابق قرعه‌کشی مشخص شد.

بر اساس برنامه سازمان صدا و سیما هر یک از نامزدها به صورت انفرادی و بدون در نظر گرفتن مناظره‌ها، ۴۰۵ دقیقه از طریق تلویزیون و ۲۸۵ دقیقه از طریق رادیو فرصت داشتند تا با مردم سخن بگویند.

در این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری به دلیل بالا بودن تعداد نامزدها و برای پرهیز از حاشیه‌های مناظره‌های دو نفره، مناظره‌ها در سال ۹۲ در سه نوبت و به صورت زنده و دسته‌جمعی شامل: مناظره اقتصادی ۱۰ خرداد، مناظره فرهنگی ۱۵ خرداد و مناظره سیاسی ۱۷ خرداد، هر کدام به مدت سه و نیم ساعت از ساعت ۱۶:۰۰ از شبکه اول سیما پخش گردید؛ و تکرار آن در همان روز، از ساعت ۲۱:۰۰ از شبکه چهار سیما پخش شد.

در نهایت بنابر اعلام نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲، این دوره با مشارکت داخلی ۷۲٫۷٪ برگزار شد و حسن روحانی با ۵۰٫۷۱٪ کل آرا به عنوان رئیس جمهور منتخب برگزیده شد.

تحولات و حوادث مهم:

تغییر رویکرد در خصوص پرونده هسته ای و آغاز مذاکرات چند جانبه با کشورهای ۵+۱

برگزاری انتخابات دهمین مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۷ اسفند۹۴


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید