ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۰ ب.ظ
نکات حقوقی:
نکات کاربردی پیرامون حقوق خانواده
در این یادداشت به برخی از ابهامات در مورد حقوق خانواده و پاسخ به برخی از سوالات می پردازیم.

گروه علمی کافه حقوق: در این یادداشت به برخی از ابهامات در مورد حقوق خانواده و پاسخ به برخی از سوالات می پردازیم.

سوال: آیا زن می‌تواند از شوهری که عادت به صرف مشروبات الکلی دارد، طلاق بگیرد؟

 پاسخ:
یکی از مصادیق عسر و حرج زن در زندگی زناشویی در قانون عبارت است از: اعتیاد شوهر به مواد مخدر یا ابتلای او به مصرف مشروبات الکلی و امتناع زوج از ترک اعتیاد یا عدم امکان الزام شوهر به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است. (در صورتی که زوج به تعهداتش عمل نکند و یا پس از ترک دوباره به مصرف مشروبات الکلی یا موادمخدر روی آورد، با درخواست زوجه طلاق انجام خواهد شد.)
سوال: آیا شوهر می‌تواند مانع اشتغال همسرش شود؟
اصولا وظیفه کار و تامین معاش زندگی بر عهده مرد است، این موضوع نه تنها در قانون که قبل از آن در شرع هم مورد تاکید قرار گرفته است. در واقع حقوق به تبعیت از دین اشتغال را از وظایف مهم مرد میداند، البته زن هم می‌تواند در سند ازدواج شرط کند که پس از ازدواج مشغول به کار شود یا اگر تاکنون شاغل بوده است همچنان به شغل خود ادامه دهد.
اگر در قباله ازدواج در قسمت مشخصات طرفین در مورد زن نوشته شود کارمند،کارگر یا هر عنوان دیگر اصل بر این است که شوهر با علم و اطلاع از شغل خانم با او ازدواج کرده است پس دیگر نمی‌تواند او را از ادامه اشتغال منع کند. نباید فراموش کرد که حتی اگر اشتغال زن در قباله ازدواج به صورت یک حق شرط شود باز شوهر این امکان را دارد که اگر مدتی بعد شغل او را مخالف مصالح خانوادگی و حیثیت یا شان خود یا زن تشخیص داد از دادگاه ممانعت زن از ادامه کار را بخواهد.
ماده ۱۱۱۷ قانون مدنی می‌گوید: “شوهر می‌تواند زن خود را از حرفه یا صنعتی که مخالف مصالح خانوادگی یا حیثیات خود یا زن باشد منع کند. ” قاضی دادگاه تنها کسی است که می‌تواند تشخیص دهد آیا شغل زن حقیقتا با حیثیت و مصالح خانوادگی زوجین مخالف است یا خیر. پس در این مورد که شغل زن خلاف مصلحت است یا خیر نظر مرد تعیین کننده نیست و قاضی است که باید نظر آخر را بدهد.

سوال:لطفا بفرمایید در چه مواردی مردِ زن دار می تواند ازدواج مجدد داشته باشد؟

 پاسخ: طبق ماده ۱۶ ‌قانون حمایت خانواده، مصوب ۱۳۵۳٫۱۱٫۱۵ مرد نمی‌تواند با داشتن زن، همسر دوم اختیار کند؛ مگر در موارد زیر:
۱ – رضایت همسر اول.
۲ – عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی.
۳ – عدم تمکین زن از شوهر.
۴ – ابتلاء زن به جنون یا امراض صعب‌العلاج موضوع بندهای ۵ و ۶ ماده ۸
۵ – محکومیت زن وفق بند ۸ ماده ۸٫
۶ – ابتلاء زن به هر گونه اعتیاد مضر برابر بند ۹ ماده ۸٫
۷ – ترک زندگی خانوادگی از طرف زن.
۸ – عقیم بودن زن.
۹ – غایب مفقودالاثر شدن زن برابر بند ۱۴ ماده ۸٫

سوال: پسر سه ساله ام به سبب طلاق نزد همسرم می ماند. طی رای دادگاه هفته ای هشت ساعت باید فرزندم را ببینم.همسرم مرتب فرزندم را نمی آورد، یک هفته می‌اورد دوهفته خیر، یا دوهفته می آورد یک هفته نه.چون برادر همسرم معتاد هست من نگران بچه ام هستم.شکایت کردم عدم صلاحیت رسیدگی در دادسرا صادر و پرونده به شورا رفت که فقط و فقط صد هزار تومان جریمه نقدی نوشته شد و لاغیر.دوباره فرزندم را نیاورد که شکایت و دوباره عدم صلاحیت رسیدگی در دادسرا صادر شد.
حال سوالم این است در حال حاضر چه رایی صادرمیکنند؟اگر زندان، جلب یا جریمه سنگینی نباشد همسرم دوباره فرزندم را نمی‌اورد بنابراین من از چه راهی وارد شوم؟

پاسخ
شما باید در دادگاه خانواده پیگیر موضوع باشید اقدام اول اینکه موقع تحویل فرزند در مکان مورد نظر عدم تحویل رو بگیرید .وقتی یکی – دوبار موعد تحویل فرزند فرابرسد و مادر بچه بدقولی کند و گزارش مامور را که گرفتید میتوانید به دادگاه ارائه کنید و حضانت فرزند را به شما خواهند داد الان که رای کیفری را دارید همین رای را به شعبه صادر کننده طلاق در دادگاه خانواده ببرید و مشکل حضانت حل میشود ان شاالله


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید