ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۳:۰۰ ب.ظ
جنگ یمن و انگلیس
عربستان سعودی از مشاوران نظامی و بمب های انگلیسی بهره می برد؛ مسئولیت بین المللی دولت انگلیس چه می شود؟
حسام دیدگاه
در گزارش سازمان عفو بین الملل آمده که دولت دیوید کامرون (سوخت این جنگ در اثر فروش بی پروای اسلحه توسط انگلیس به عربستان می باشد) که این موضوع هم نقض قوانین و الزامات خود دولت انگلیس در میزان صادرات اسلحه می باشد و هم نقض موضع مشترک اتحادیه اروپا در میزان صادرات اسلحه توسط اعضای اتحادیه است!

گروه بین الملل کافه حقوق: دولت انگلیس از آغاز جنگ یمن در مسلح کردن حکومت دیکتاتوری عربستان برای کشتن غیرنظامیان یمن فعالیت کرده و این حقیقتی مسلم است. عربستان کشوریست که با رسمیت نشناختن حق زنان در امور کشور و مواردی چون گردن زدن انسانها دیکتاتوری خود را کاملا به اثبات رسانده است.

آنچه پیداست دولت انگلیس در این مدت، نه تنها به تامین سلاح های عربستان سعودی برای پیشبرد مقاصد جنگی همت گمارده بلکه با آموزش نیروهای سعودی مشارکت خود را در این جنگ دو چندان نموده است.

در این مدت جنگ, در حدود ۶۰۰۰ یمنی کشته شده اند که نیمی از آنها بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل غیر نظامی هستند. از دیگر گزارشات در خصوص فجایع انسانی در این جنگ از جمله نیاز به کمک های بشردوستانه برای ۸ نفر از هر ۱۰ یمنی و نبود آب تمیز و بهداشتی مورد نیاز, که بر این اساس سازمان ملل نیز آن را فاجعه انسانی نامیده است.

بمب های دولت انگلیس نه تنها هزاران انسان بی گناه را به کام مرگ کشانده بلکه در حدود ۱۳۰ پایگاه پزشکی را نیز در کشور یمن نابود ساخته است که در این خصوص سازمان پزشکان بدون مرز نیز آن را از نمونه های بی توجهی به قوانین جنگ اعلام کرده است. بر اساس گزارشات سازمان ملل در حدود ۱۴ میلیون نفر در کشور یمن از ناامنی غذایی و عدم دسترسی به غذای سالم رنج میبرند و نیز در این کشور نسبت آورگی یک به ده می باشد.

کشور یمن با فاجعه انسانی روبروست و در جای جای آن آثار دستهای قدرت های غربی مشهود است , قدرت هایی که تنها شعار حمایت از حقوق بشر را می دهند , حملاتی که در کشور یمن صورت میگیرد تماما نقض فاحش حقوق بشردوستانه بین المللی هستند از جمله حملات هوایی که بدون تفکیک تمام مواضع غیر نظامی را مورد هدف قرار میدهند؛ از اتوبوس های مدرسه گرفته تا مراسم های عروسی و کمپ های پناهندگی…

بیش از ۱۰۰ مورد گزارش در خصوص نقض حقوق بشردوستانه در جنگ علیه یمن گزارش شده است که تماما مصداق جنایت جنگی می باشند. با این حال کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل تنها در خصوص مقدار ناچیزی از حملات غیر قابل تفکیک شده دولت عربستان را مسئول میداند! البته جای تعجب نیس چرا که این جنگ بی شباهت با کشور ویتنام و زورگویی های دولت آمریکا نیست!

حال شاهد آن هستیم که بجای محکوم کردن این جنگ کثیف , دولت ایالات متحده آمریکا نیز پشت متحد خود قرار میگیرد و حتی جان کری وزیر سابق امور خارجه آمریکا که کهنه سرباز جنگ ویتنام نیز بوده! آشکارا حمایت دولت آمریکا از متحدش عربستان را اعلام میدارد.

از زمان نخست وزیری دیوید کامرون، دولت انگلیس سلاح هایی به ارزش ۶ بیلیون به دولت دیکتاتوری عربستان فروخت و از زمان شروع و انداخته شدن اولین بمب عربستان بالغ بر ۱۰۰ عهدنامه نظامی با دولت عربستان به امضا رسانده است و این نشان دهنده مداخله مستقیم دولت انگلیس در این جنگ می باشد.

همچنین در گزارش سازمان عفو بین الملل آمده که دولت دیوید کامرون (سوخت این جنگ در اثر فروش بی پروای اسلحه توسط انگلیس به عربستان می باشد) که این موضوع هم نقض قوانین و الزامات خود دولت انگلیس در میزان صادرات اسلحه می باشد و هم نقض موضع مشترک اتحادیه اروپا در میزان صادرات اسلحه توسط اعضای اتحادیه است! در سال ۲۰۱۴ نیز طی یک بیانیه ی دولتی اعلام داشت که دولت بریتانیا نبایستی عهدنامه هایی را با دولت عربستان ببندد که در آن خطر نقض جدی قوانین حقوق بشردوستانه باشد!

در خود کشور انگلستان در این بین کمپینی در اعتراض به نقض قوانین بین الملل در خصوص اقدامات دولت در صادرات اسلحه شکل گرفت که جای شگفتی بود که ناظر خود پارلمان در خصوص صادرات اسلحه تا زمان انتخابات عمومی هیچ جا حاضر نشد و این دقیقا در زمانی بود که انگلستان و عربستان در حال جنگ بودند.

با تمام این اوضاع و احوال روند نفرت و بیزاری از این کشور های مدعی حق ( عربستان , انگلستان , آمریکا) رو به افزایش است و ما میتوانیم شاهد روند رو به افول انها در موضع بین المللی باشیم. در این بین نیز کشور یمن نیاز به صلح دارد . کشور یمن نیازمند مذاکراتی برای حل و فصل موضوعات است و همچنین مردم این کشور نیز نیازمند کمکهای بشر دوستانه هستند و نه بمبهای بیشتر بر سرهایشان. پس بایستی بدانیم که در این جنگ نه تنها که کشور عربستان بایستی برای چنین اقدام های ضد بشری مسئول شناخته شود بلکه متحدان آن نیز بالاخص انگلیس و در گام بعد آمریکا نیز مسئول هستند و بایستی پاسخگو بوده و جبران خسارت نمایند.

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید