ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۶:۰۰ ب.ظ
آشنایی با بیمه های اجتماعی
توضیحی پیرامون انواع بیمه های خویش فرما، اجباری، کارگری و سلامت؛ خدمات کدام بیمه بهتر است؟
بطور کلی، بیمه به دو صورت بیمه‌های اجتماعی و بیمه‌های بازرگانی ارائه می‌شود که بر اساس قوانین و مقررات بیمه اجتماعی در ایران شامل چهار دسته کلی بیمه اجباری و بیمه های خویش فرما (بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد)، بیمه کارگران و بیمه سلامت می گردد که با توجه به تفاوت این بیمه ها میزان پرداخت حق بیمه افراد نیز متفاوت است.

گروه اجتماعی کافه حقوق: هر انسانی در طول زندگی، با بیماری، حوادث حین کار، بیکاری، از کار افتادگی و همچنین بازنشستگی رو به رو می گردد. بنابراین برای مواجه شدن با این پدیده های محتمل، می بایست اقدامات پیشگیرانه را در دستور کار قرار داد. بیمه یکی از راهکار های اثر بخش و حرفه ای برای گذران زندگی کم دردسر و مطمئن در دنیای پر هیاهوی امروزی است.

از نظر حقوقی بیمه قراردادی است که به موجب آن بیمه گر در ازای دریافت حق بیمه مقرر از بیمه گذار، متعهد است که در صورت تحقق خطر موضوع بیمه خسارت وارده به اشخاص ثالث را جبران کند.

بطور کلی، بیمه به دو صورت بیمه‌های اجتماعی و بیمه‌های بازرگانی ارائه می‌شود. بیمه‌های اجتماعی که به بیمه‌های ناشی از قانون نیز معروف هستند، با هدف برقراری عدالت اجتماعی و به منظور پیشگیری از فقر ناشی از عوامل غیر اختیاری مانند بیکاری، پیری، مرگ یا از کارافتادگی سرپرست خانواده طرح ریزی شده و بر پرداخت‌های اجباری اشخاص برای حفظ و حمایت از خود متکی است. بعلاوه، شاغلین جامعه را از طریق مشارکت مالی بیمه شده، کارفرما و کمک دولت حمایت می‌کند.

بر اساس قوانین و مقررات بیمه اجتماعی در ایران شامل چهار دسته کلی بیمه اجباری و بیمه های خویش فرما (بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد)، بیمه کارگران و بیمه سلامت می گردد که با توجه به تفاوت این بیمه ها میزان پرداخت حق بیمه افراد نیز متفاوت است. بطور مثال افرادی که بیمه اجباری می پردازند افرادی هستند که تحت عنوان یک کارگاه و زیر نظر کارفرما با بیمه طرف حساب هستند و کارفرما باید به تعداد افرادی که به بیمه معرفی کرده و توسط بیمه مورد بازرسی قرار گرفته اند حق بیمه آنها را بپردازد . در طرف دیگر بیمه های اختیاری بیمه هایی هستند که شخص در آن بصورت انفرادی بیمه خویش را میپردازد فارغ از اینکه شاغل باشد و یا در کارگاهی مشغول بکار باشد  و معمولا نقص این نوع بیمه به بیمه های اجباری این است که بیمه های اجباری علیرغم اینکه از بیمه های اختیاری گران تر هستند اما مزایایی چون بیمه بیکاری دارند که بعنوان مثال شخصی که بیمه اجباری دارد اگر به هر دلیلی بیکار شود بیمه بیکاری می گیرد و تا زمانی که بیمه بیکاری می گیرد برایش بصورت خودکار بیمه نیز رد می شود، همچنین این نوع بیمه یعنی اجباری به نوعی سابقه کار هم محسوب می شود چون بازرسان تامین اجتماعی هر چند وقت یکبار برای بازرسی به محل کار شخص می آیند و برایش حضور و غیاب رد میکنند .

از آنجایی که فرد در بیمه اختیاری کارفرما ندارد بنابراین مزایای قانون کار به آنها تعلق نمی گیرد به طور مثال بیمه اختیاری مشمول بیمه بیکاری نمی‌شود به همین دلیل از بحث غرامت دستمزد ایام بیکاری نیز بهره ‌مند نمی‌شوند. بسیاری از افراد به دلایل مختلف نمی توانند بیمه اجباری را ادامه دهند و برای اینکه سوابق این افراد بدون استفاده باقی نماند بنابراین می توانند از بیمه اختیاری و مشاغل آزاد استفاده کنند.

در مقابل این نوع بیمه ها بیمه های کارگری هستند که اخیرا باب شده اند و هر کس میتواند با ثبت نام در سامانه آزمونهای ادواری صنعت ساختمان در این آزمون ها ثبت نام کرده و سپس با گذراندن دو آزمون کتبی و عملی خود را صاحب کارت مهارت کند و از آن طریق صاحب بیمه کارگری شود .

در حال حاضر حق‌بیمه مربوط به بیمه کارگران ساختمانی از اخذ درصدی از عوارض صدور پروانه ساخت (حق‌بیمه سهم کارفرما) توسط شهرداری‌ها تامین می‌شود و کارگر مربوطه نیز با دریافت کارت مهارت فنی از سازمان فنی و حرفه‌ای در یکی از شاخه‌های مشاغل ساختمانی و ارائه آن به شعب تامین‌اجتماعی و پرداخت حق‌بیمه سهم بیمه‌شده توسط خود (٧ درصد) می‌تواند مشمول خدمات بیمه‌ای شود.

در صورت بروز حوادث ناشی از کار که منجر به مصدومیت، فوت یا ازکارافتادگی کارگر ساختمانی شود ولی کارفرما با وجود الزام به گرفتن پروانه نسبت به اخذ آن اقدام نکرده باشد، سازمان تامین‌اجتماعی علاوه بر اخذ حق‌بیمه مربوطه، جریمه‌ای معادل ٢۵ درصد اصل حق‌بیمه محاسبه و از مالک ساختمان وصول خواهد کرد. در هر حال همواره کارگر حادثه‌دیده از تمامی تعهدات مندرج در قانون بهره‌مند خواهد شد.

نکته آخر در خصوص بیمه کارگری آنکه بیمه شدگان مشمول بیمه بیکاری نخواهند شد. کارگران شاغل در این مجموعه به خاطر نوسانات کاری، موقتی بودن و پرداخت مستقیم حق‌بیمه سهم بیمه‌شده توسط خود کارگر و فقدان ابزار لازم برای کنترل اشتغال و بیکاری بیمه‌شده، مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند. ضمن اینکه ٣ درصد حق‌بیمه مربوط به بیمه بیکاری از این افراد دریافت نمی‌شود.

و اما بیمه سلامت ، این بیمه صرفا بیمه ارائه دهنده خدمات درمانی است . به بیان ساده تر بیمه سلامت فقط دفترچه خدمات درمانی دارد و برخلاف اشتباه برخی از افراد این نوع بیمه سابقه بیمه ای برای شخص ایجاد نمیکند. کلیه بیمه شدگان این طرح مثل سایر بیمه شدگان کارکنان دولت، سایر اقشار و بیمه ایرانیان می‌توانند از مراکز طرف قرارداد بیمه سلامت استفاده کنند. یعنی همان چیزهایی که برای سایر بیمه شدگان وجود دارد، برای این افراد هم فراهم هست. بیمارستان، پزشک، داروخانه، پاراکلینیک تفاوتی با دفترچه‌های کارکنان دولت ندارد.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید