ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ | ۰۸:۰۰ ق.ظ
دکتر علی بهادری در یادداشتی مطرح کرد:
تکلیف مضاعف شورای نگهبان در صیانت از حق الناس در انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری
دکتر علی بهادری
امروز نیز پس از برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، شورای نگهبان در حال گذر از آزمونی جدید است. لزوم صیانت از آرای مردم به عنوان حق الناس قانونی و شرعی، آرایی که مردم با انتظار در صفهای طولانی و با امید به تأثیر گذار بودن آرای خود در تعیین مسیر آینده زندگی خود، خانواده و فرزندان خود به صندوقهای رأی ریخته و آن را به مسئولین اجرایی و نظارتی انتخابات به امانت سپرده‌اند.
گروه سیاسی کافه حقوق: پس از پیروزی انقلاب اسلامی  و رأی چشمگیر عمومی به تشکیل نظام جمهوری اسلامی، مردم نمایندگانی امین به منظور تدوین قانون اساسی انتخاب کردند تا ساختارهای اساسی این نظام نوین را طراحی کنند. پس از طراحی چارچوبهای نظام مردمسالاری دینی از سوی مجلس بررسی نهایی قانون اساسی، این نگرانی وجود داشت که ممکن است کسانی به قانون اساسی، اسلامیت و یا جمهوریت و مردمی بودن نظام حمله کنند، از طریق ورود اشخاص ناصالح در مناصب مهم حکومتی، تصویب قوانینی خلاف قانون اساسی، اسلام یا حقوق مردم و یا دست بردن در آرای مردم از طریق تخلف یا تقلب در انتخابات.
این نمایندگان مردم در مجلس موسسان، شورای نگهبان را به عنوان شورایی امین برای صیانت از حقوق مردم در تمام این موارد برگزیدند و نظام تازه تولد یافته را به سان طفلی معصوم، نزد این شورا به امانت گذاردند تا از آن پاسداری کند.
شورای نگهبان نیز مستمرا در مقابل آزمونهایی سخت برای اثبات امانتداری خود قرار گرفت، لزوم رعایت حق الناس و حق الله در بررسی صلاحیت کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی یا ریاست جمهوری، صیانت از قانون اساسی یا سند حقوق مردم و شرع در مقام بررسی مصوبات مجلس و صیانت از یکی از مهمترین حقوق مردم، یعنی برگه‌های رأی ایشان در انتخابات. آزمونهایی دشوار که شورای نگهبان را بارها و بارها در معرض ارزیابی قرارداده و به حمدالله این شورا نیز در نهایت کارنامه قابل قبولی از خود در برابر این آزمونها به نمایش گذارده است.
امروز نیز پس از برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، شورای نگهبان در حال گذر از آزمونی جدید است. لزوم صیانت از آرای مردم به عنوان حق الناس قانونی و شرعی، آرایی که مردم با انتظار در صفهای طولانی و با امید به تأثیر گذار بودن آرای خود در تعیین مسیر آینده زندگی خود، خانواده و فرزندان خود به صندوقهای رأی ریخته و آن را به مسئولین اجرایی و نظارتی انتخابات به امانت سپرده‌اند.
مردمی که با تحمل سختی ها و مشقتهای گوناگون در اثر تحریم‌ها و ظلم‌های ناعادلانه تمدن انسانی غرب، هرگز از مسیر صحیحی که انتخاب کرده اند بازنگشته و در هر دوره از انتخابات چشم جهانیان را با حضور گسترده‌ی خود خیره ساخته اند.
مردمی که به مجریان و ناظران انتخابات خود اعتماد کرده‌اند، و برگه رأیی که پس از ساعتها انتظار در صف، در محل شعبه اخذ رأی و از مجری انتخابات و در برابر چشم ناظر انتخابات دریافت میکنند را محلی مطمئن برای نگاشتن نام کاندیدای خود می دانند و هرگز تصور نمی کنند کوتاهی یا فساد یک مقام اجرایی در زدن مهر شعبه بر روی برگه، بتواند به تضییع حقوق ایشان منتهی گردد، مردمی که هرگز تصور نمی کنند ممکن باشد مباحثی که کاندیداهای مورد تأیید شورای نگهبان، از رسانه رسمی جمهوری اسلامی ایران مطرح می کنند خلاف واقع باشند و لذا مجبورند به مطالب ایشان اعتماد داشته باشند، مردمی که هرگز تصور نمی کنند ممکن باشد آرایی به جز آرای مردم در صندوقها ریخته شود و در مقام قرائت آراء نیز چیزی جز آنها خوانده شود. چرا که در تمام این مراحل همان نگاهی را به شورای نگهبان دارند که مجلس بررسی نهایی قانون اساسی به این شورا داشت و به امانت دار بودن این نهاد مقدس ایمان دارند، که حتی اگر احتمال تخلفی را نیز از سوی مجریان دهند، این نگهبان امین مانع از بروز یا تأثیرگذاری آن خواهد شد.
این همه تکلیف شورا را نیز مضاعف می سازد و باعث می شود شورای نگهبان حتی برای ایجاد امکان خواندن یک رأی نیز که با دست خطی بد و ناخوانا نگاشته شده از هیچ تلاشی فروگذار نکند، همچنانکه در دستورالعمل های خود در دوره‌های مختلف تمام سعی خود را برای فهم نظر مردم در برگه‌های رأی و ممانعت از ابطال بی دلیل برگه‌های رأی به کار می برد. که اگر این تدبیر را قانونگذاران اساسی نداشتند و اگر این رویه را شورای نگهبان نداشت، به نوعی درحال تایید رویه‌ای غیر متمدنانه و غیر قانونی بود که اگر کسی تصور تخلف کرد، به سان قانون جنگل راه خیابان و اعتراض های ناموجه را در پیش گیرد نه راه قانونی و مسالمت آمیز را.
امید است که شورای نگهبان همچون گذشته از این آزمون نیز با موفقیت و سربلندی بیرون آید و به دقت به بررسی تک تک موارد اعتراضی پرداخته و در صورت هرگونه جابجایی در نتیجه آرا‍ء، حتی در حد یک رأی، چه به نفع کاندیدای پیروز و چه به نفع کاندیداهای دیگر باشد، نتیجه را اصلاح نموده و در صورت مواجهه با تخلفات احتمالی نیز موارد را با مستنداتی که از طریق ستادها یا ناظران این شورا گردآوری شده است جهت بررسی به قوه قضاییه ارسال کرده و پیگیر به نتیجه رسیدن آنها و برخورد با دست اندازان احتمالی به حقوق مردم باشد؛ چراکه چیزی جز اجرای مر قانون، پاسداشت حق و اجرای عدالت را نمی توان به مصلحت جامعه اسلامی تفسیر کرد.
بدیهی است کلیت برگزاری انتخابات با عنایت به نظارتهای مستمر شورای نگهبان و ارکان و نیروهای نظارتی آن در تمامی استانها، شهرستانها و بخشها و شعب اخذ رأی همیشه فرآیندی سالم و اطمینان بخش است و صدالبته برخورد جدی و مؤثر با اندک تخلفات احتمالی نیز اطمینان و اعتماد عمومی موجود نسبت به شورای نگهبان را از هرجهت تقویت خواهد کرد و از طراحی نقشه‌های آتی در هر نوع انتخابات یا از سوی هرطرفی نیز پیشگیری مؤثری به عمل خواهد آورد.

آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید