ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ | ۰۸:۰۰ ق.ظ
یادداشت روز:
تأثیر آموزش های پیش از ازدواج در کاهش طلاق
منصوره حسینی
در مشاوره قبل از ازدواج اطلاعات صحیح و کاملی به منظور ارتقای آگاهی زوج های جوان در اختیار آنان قرار گرفته و به آنان کمک می کنند تا در باره باروری، و راه های جلوگیری از حاملگی تصمیم آگاهانه و آزادانه بگیرند.انواع مشاوره ازدواج توجه به روند ازدواج نشان می دهد که هر یک از مراحل آن به مشاوره مخصوص آن مرحله نیاز دارد.

گروه اجتماعی کافه حقوق: ازدواج یکی از با ارزش ترین و مقدس ترین وقایع زندگی افراد است که نه تنها مورد پذیرش تمام اقوام و ملل مختلف و فرهنگ ها در جهان، بلکه مورد تأکید تمامی ادیان الهی نیز واقع شده است دردین مقدس اسلام نیز ازدواج به عنوان یکی از ارکان دین و حافظ نیمی از آن معرفـی شـده است.ازدواج وتشـکیل خانواده برای همه انسان ها یک نیاز طبیعی است که از فطرت و آفرینش ویژه آنان سرچشمه می گیرد.مشاوره قبل از ازدواج یک فرایند کمک کننده است که در آن مشاور نهایت سعی خود را خواهد کرد تا با ایجاد توانایی در فرد متقاضی وی را به گرفتن بهترین تصمیم قادر سازد.

در مشاوره قبل از ازدواج اطلاعات صحیح و کاملی به منظور ارتقای آگاهی زوج های جوان در اختیار آنان قرار گرفته و به آنان کمک می کنند تا در باره باروری، و راه های جلوگیری از حاملگی تصمیم آگاهانه و آزادانه بگیرند.انواع مشاوره ازدواج توجه به روند ازدواج نشان می دهد که هر یک از مراحل آن به مشاوره مخصوص آن مرحله نیاز دارد. مراحل مشاوره ازدواج عبارتنداز:

۱- مشاوره قبل از ازدواج:هدف اصلی مشاوره در این مرحله، کمک به افراد جهت انتخاب زوج مناسب.

۲- مشاوره حین ازدواج: هدف از مشاوره در این مرحله، تحکیم پایه های زندگی مشترک است. شناخت زوج ها از یکدیگر، به دست آوردن اطلاعات در باره روانشناسی زن و مرد، چگونگی رفتار صحیح آنها با یکدیگر و جلوگیری از بروز اختلاف نظرها.

۳- مشاوره بعد از ازدواج:زوج ها در این مرحله، یعنی شروع زندگی مشترک؛ مسایل فرهنگی، عقیدتی، اجتماعی و سن مورد قبول یکدیگر را عملا تجربه می کنند و ممکن است قادر به حل پاره ای از تعارض ها و اختلافات نباشند، بنابراین مشاوره از بروز اختلافات مفید خواهد بود.
اهمیت و ضرورت مشاوره قبل از ازدواج درمشاوره قبل از ازدواج عوامل متعددی باید، مورد شناسایی قرار گیرند که برخی از این عوامل عبارتنداز: میزان جاذبه، همانندی فرهنگی، هماهنگی در منش و شخصیت، همانندی در هوش و تحصیلات و… که هر اندازه این همانندی و هماهنگی بیشتر باشد، سلامت آن ازدواج بیشتر خواهد بود. مشاوره قبل از ازدواج ابتدا در زمینه مسایل پزشکی، مسأله گروه های خونی و ژنتیکی آغاز شد و امروزه کم کم در زمینه مسایل شخصیتی و روانی و روابط نیز در حال شکل گیری و کاربرد است.

کارکردهای مشاوره قبل از ازدواج بسیارمهم هستند:
۱-.بررسی ملاک ازدواج سالم در مشاوره قبل از ازدواج مشاوره قبل از ازدواج در اولویت اول به روشن ساختن ملاک هایی می پردازد که برای داشتن یک انتخاب مناسب در ازدواج ضروری هستند. توجه نکردن به تعیین چنین ملاک هایی و ارزش گذاری و اولویت بندی نامناسب آنها اغلب موجب ناکامی های بعدی می شوند.
۲- بررسی آمادگی دو طرف برای ازدواج سن ازدواج.
۳- بررسی تطابق و تناسب شخصیتی زوج ها در ازدواج ویژگی های شخصیتی بسیار متنوع و متعدد هستند، اما برخی از آنها اثر بیشتری بر رضایت از زندگی مشترک دارند.

آزمایش های قبل از ازدواج برای کسب اطمینان از سلامت زوج ها انجام آزمایش هایی قبل از ازدواج ضروری است. برای ازدواج ۱۰ مهارت های عملی را که به منظور موفقیت در ازدواج مورد نیاز است به شرح زیر میتوان نام برد.شما باید هرکاری برای بدست آوردن این مهارت ها قبل از ازدواج انجام دهید.اگر شما در حال حاضر ازدواج کرده ، باید برخی از این مهارت ها را توسعه دهید.
مهارت های حل مساله، مقدم دانستن همسرتان، مهارتهای زندگی،مهارت عفو و بخشش، مهارت های خلاقیت، مهارت تمرکز،مهارت اعتماد به نفس،مهارت های یادگیری،مهارت های ادراک،مهارت مبارزه با اهداف و مشکلات.

اگر بخواهید به صورت موفقیت آمیز ازدواج کنید و روابطتان با همسرتان با خرسندی و سازگاری دوام یابد و فرجام زندگی تان ختم به جدایی یا مشکلات زناشویی جدی نشود سه نکته مهم را باید درنظر بگیرید:
– انتخاب درست و مناسب
– آموختن مهارت های زندگی مشترک
– مشاوره در هنگام بروز اختلاف

 بحث انتخاب درست و مناسب ملاک های همسرگزینی، راه های تشخیص و ارزیابی این ملاک ها بیش از هر چیز اهمیت دارد و متأسفانه بیش از هر مسئله دیگر مبهم و چالش برانگیز است،مسیر دراز عمر را با توشه ای فراوان و سازنده، و یاوری همفکر و هماهنگ و شکیبا می توان به سلامت پیمود.

 راهکارها
با آموزش قبل از ازدواج می توان تا ۸۰ درصد تعارضات خانوادگی را کاهش داد. بیشتر ناهنجاری ‌های اجتماعی موجود در جامعه به دلیل نبود ارتباط منطقی و صحیح با جوانان ‌است که ‌این امر زمینه ‌ساز بحرانهایی چون طلاق و یا اعتیاد می ‌شود.

ایجاد مراکز مشاوره قبل ازدواج و نیز آموزش مهارتهای زندگی در طول دوران جوانی می‌تواند نقش به سزایی در پویایی نظام خانواده داشته باشد.آموزش معیار های درست انتخاب همسر در کنار آموزش مهارت های زندگی می تواند نقش موثری در کاهش آمار طلاق در جامعه داشته باشد.معیار انتخاب همسر یکی و دو تا نیست باید تمامی جوانب را در نظر گرفت.

بسیاری معتقدند ازدواج کار ساده ایست.اما تداوم و رضایت مندی از ازدواج امری مشکل و سخت است .بسیاری معتقدند ازدواج ساده است در عین حال طلاق و جدایی باید سخت باشد تا به راحتی اتفاق نیفتد . دیدگاه پیشگیرانه به طلاق بسیار حائز اهمیت است . اما به جای سخت کردن طلاق باید نیاز به طلاق را کاهش داد دو نفر که عاشق یکدیگر هستند از انجا که هر کدام آیده آل های دیگری را می بینند تا زمانی که زندگی مشترک و پیوند محکم و استواری را تشکیل ندهند نمی توانند از میان امواج خروشان زندگی به سلامت بگذرند زیرا که تداوم زندگی نیاز به لنگری از عشق دارد تا به وسیله آن پیوند را محکم کنیم ؛ نیاز به سازگاری داریم تا جلیقه نجاتمان باشد .

افراد باید قبل از انتخاب همسر مطالعه اساسی در زمینه ارتباط ؛ خانواده و ازدواج داشته باشند تا انتخاب بهتری برای زندگی داشته باشند . افراد قبل از نامزدی و ازدواج باید ارتباط مناسب و سالم با هم داشته باشند تا زندگی آنها بعد از ازدواج کیفیت مناسب داشته باشد .


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید