ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۰:۰۰ ق.ظ
برگزیت و شکست ترزا می!
انتخابات بریتانیا و پارلمان معلق
دکتر عباسعلی کدخدایی
اعلام نتیجه انتخابات سراسری روز پنجشنبه در بریتانیا، تنها ۱۰ روز پیش از آغاز مذاکره با بروکسل، شوکی بزرگ برای دولت محافظه کار مستقر به همراه داشت.

گروه بین الملل کافه حقوق: دکتر کدخدایی در کانال تلگرام خود نوشت: اعلام نتیجه انتخابات سراسری روز پنجشنبه در بریتانیا، تنها ۱۰ روز پیش از آغاز مذاکره با بروکسل، شوکی بزرگ برای دولت محافظه کار مستقر به همراه داشت.
ترزا می پیش تر بارها تاکید کرده بود در صورت از دست دادن ۶ کرسی در مجلس عوام، دولت به حزب کارگر واگذار می شود و رقیب چپ‌گرایش جرمی کوربین  رهبری مذاکره بر سر ترک عضویت اتحادیه اروپا را برعهده می‌گیرد.
حزب محافظه کار اکنون ۳۱۸ کرسی را به دست آورده با این حال به گفته خانم می با حزب اتحادگرای دموکراتیک برای تشکیل دولت ائتلاف خواهد کرد.
دولت آینده بریتانیا طبق برنامه قبلی باید مذاکره با مقامات اتحادیه_اروپا در بروکسل را آغاز کند و تنها در صورتی که نتیجه انتخابات منجر به تشکیل دولت نمی شد بریتانیا می توانست زمان مذاکرات را به تعویق اندازد.
نخست وزیر دولت محافظه‌کار وعده داده بود که در این مذاکرات، بهترین شرایط را برای ترک عضو اتحادیه اروپا رقم می‌زند. وی دلیل برپایی این انتخابات را ۳ سال زودتر از موعد برای کسب حکمی قوس از سوی مردم برای دولتش در مذاکرات عنوان کرده بود.
با از دست دادن اکثریت پارلمانی و رشد حزب کارگر با کسب ۲۹ کرسی بیش‌تر نسبت به انتخابات ۲۰۱۵ به نظر می‌رسد پیام اکثریت رای دهندگان جز آنچه بوده که خانم می به دنبال‌اش بود.
در چنین شرایطی این پرسش در افکار عمومی جامعه بریتانیا مطرح است که آیا ترک اتحادیه وپا با شرایطی که پیش‌تر حامیان سرسخت آن در جناح محافظه‌کار خواستار آن بودند صورت خواهد گرفت یا موضع بریتانیا در برابر رهبران اتحادیه در بروکسل منعطف‌تر خواهد بود؟ مذاکره بر سر دسترسی به بازار واحد اروپا، اتحادیه گمرکی و نیز رفت و آمد آزادانه مواردی است که روشن نیست چگونه پیش می‌رود.
خانم می می‌گوید: دولت کشور را در مذاکرات حیاتی برگزیت هدایت می‌کند. مذاکراتی که ۱۰ روز آینده آغاز می‌شود و خواسته مردم بریتانیا را برای خروج از اتحادیه_اروپا اجرا می‌کند.
اکنون تردیدی جدی درباره توانایی خانم می برای انجام موثر مذاکرات وجود دارد. بر این اساس برخی فشار برای استعفای وی را گمانه‌ای دور از ذهن نمی‌دانند.
نخست وزیر بریتانیا کمی بیش از یک هفته فرصت دارد تا دولت تازه را پس از توافق به حزب اتحادگرای دموکراتیک تشکیل دهد و این در حالی است که رهبران اتحاده اروپا  اصرار دارند که این مذاکرات سر موعد و بدون اتلاف وقت آغاز شود.
حزبی که حالا حزب محافظه‌کار باید با آن ائتلاف کند اگرچه حامی ترک عضویت اتحادیه اروپا است با این همه خواستار روابط مثبت و دست‌رسی دوجانبه به بازارها و پیگیری منافع مشترک با اروپا است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید