ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۲ ب.ظ
نخست وزیر بریتانیا تاوان همراهی با دونالدترامپ را پس داد
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در یک تصویر کلی از رویکرد مردم اروپایی می توان گفت که همگرایی با دونالد ترامپ یک آفت حساب می شود که ترزامی نیز بر همین اساس عملا شکست خورد.

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تحلیل نتیجه انتخابات مجلس عوام بریتانیا گفت: حزب حاکم محافظه کار در انتخابات اکثریت کرسی های خود را با وجود پیروزی از دست داده است .

نماینده مردم اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: تشکیل پارلمان معلق و برتری ضعیف محافظه کاران بریتانیا منجر به تزلزل کابینه «ترزا می» خواهد شد که تبعات خود را در موضوعات مختلف به ویژه برگزیت نشان می دهد.

وی در ادامه افزود: همراهی بی چون و چرای نخست وزیر بریتانیا با دونالد ترامپ موضوعی است که قطعا تحت الشعاع نتیجه انتخابات مجلس عوام قرار می گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بزرگ ترین دردسر لندن شکل گیری پارلمان معلق است که در بحران های کوچک و بزرگ منجر به فروپاشی کابینه خواهد شد و همین موضوع روی رفتار نخست وزیر سنگینی خواهد کرد.

وی تصریح کرد: دونالد ترامپ که تلاش می کرد در اروپا موجی از راست گرایی ایجاد کند عملا با نتیجه انتخابات پارلمانی بریتانیا به موازات شکست ملی گرایان فرانسه در اروپا شکست خورد.

فلاحت پیشه گفت: در یک تصویر کلی از رویکرد مردم اروپایی می توان گفت که همگرایی با دونالد ترامپ یک آفت حساب می شود که ترزامی نیز بر همین اساس عملا شکست خورد.

وی تاکید کرد: ترزامی تاوان سنگینی برای همراهی با دونالد ترامپ پرداخت و به همین جهت شاهد ناخرسندی شدید رئیس جمهوری آمریکا از نتیجه انتخابات مجلس عوام بریتانیا بودیم.

پارلمان انگلیس

شکل گیری مجلس معلق

مردم انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی روز پنجشنبه برای انتخاب نمایندگان مجلس عوام و تعیین دولت آینده این کشور، به پای صندوق‌های رای ‌رفتند.در جریان این انتخابات عمومی که پنجاه وهفتمین انتخابات پارلمانی بریتانیا از سال ۱۸۰۱ میلادی بشمار می آید سرنوشت ۶۵۰ کرسی مجلس عوام از سوی مردم این کشور رقم خورد.

براساس نتایج نهایی اعلام شده ، حزب محافظه کار ۳۱۸کرسی و حزب کارگر ۲۶۲ کرسی مجلس عوام را بدست آوردند. براساس نتایج یاد شده، حزب ملی اسکاتلند ۳۵ کرسی، حزب لیبرال دمکرات ۱۲کرسی کسب کردند.حزب دمکراتیک وحدت طلب (DUP ) ایرلند شمالی، نیز با کسب ۲ کرسی بیشتر، توانسته است ۱۰ کرسی را کسب کند .

حزب ‘شین فین’ که توانسته است با کسب ۴ کرسی اضافی، ۸ کرسی ایرلند شمالی را به دست ‌آورد، مطابق معمول به دلیل داشتن دیدگاه ضد سلطنت و حمایت از نظامی جمهوری، از حضور در مجلس عوام خودداری می‌ورزد.این حزب معتقد به جدایی ایرلند شمالی از بریتانیا و الحاق آن به جمهوری ایرلند (ایرلند جنوبی) است.

نتایج یاد شده در کل نشانگر افزایش خیره کننده ۲۹درصدی حمایت ها از حزب کارگر، کاهش ۱۲ درصدی حمایت از حزب محافظه کار، کاهش ۲۱ درصدی حمایت ها از حزب ملی اسکاتلند، افزایش ۴ درصدی حمایت از حزب لیبرال دمکرات و سقوط کامل حزب ضد اروپایی و ضد مهاجر یوکیپ و حزب سبز است.

تا پیش از انحلال مجلس عوام، از ۶۵۰ کرسی این مجلس، حزب محافظه کار ۳۳۰ کرسی، حزب کارگر ۲۲۹ کرسی، حزب ملی اسکاتلند، ۵۴ کرسی، حزب لیبرال دمکرات ۹ کرسی، حزب دمکراتیک وحدت طلب (ایرلند شمالی) ۸ کرسی، حزب شین فین ( ایرلند شمالی) ۴کرسی، حزب ‘پلاید کامری’ ( ولز) ۳ کرسی در اختیار داشتند.

بدین حزب راست گرای افراطی استقلال بریتانیا تنها بازنده این انتخابات پارلمانی نبود.

ترزا می نخست وزیر انگلیس

حزب محافظه کار به رهبری ‘ترزا می’ نخست وزیر بریتانیا با از دست دادن اکثریت پارلمانی، ناکام بزرگ این انتخابات بود.

این حزب نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۵ میلادی، ۱۲کرسی خود در پارلمان و اکثریت را از دست داد بطوریکه تا رسیدن به اکثریت هشت کرسی کم دارد و به همین دلیل از هم اکنون رایزنی اش برای ائتلاف با حزب دمکراتیک وحدت طلب (DUP ) به رهبری ‘آرلین فوستر’ که حزبی راست میانه است، شروع کرده است.

‘ترزا می’ نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار بریتانیا به رغم ناکامی حزبش در کسب اکثریت کرسی های مجلس عوام پیش از ظهر روز جمعه برای اعلام آمادگی جهت تشکیل دولت به دیدار ملکه الیزابت در کاخ باکینگهام رفت.

‘ترزا می’ در حالی برای تشکیل دولت اقدام می کند، که شماری از شخصیت های سیاسی از جمله ‘جرمی کوربین ‘ رهبر مخالف حزب کارگر خواستار استعفایش شده اند.

منابع حزب محافظه کار روز جمعه عنوان کرده بودند که ‘ترزا می’ نخست وزیر انگلیس، به رغم شکست حزبش در حفظ اکثریت کرسی های مجلس عوام، قصد استعفا ندارد.

جرمی کوربین انگلیس‎

حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین به یک موفقیت بزرگ دست یافت و توانست ۳۰ کرسی جدید در مجلس عوام کسب کند و موقعیتش را به عنوان دومین حزب قدرتمند و مخالف تحکیم کند.

حزب کارگر در این انتخابات توانست۴۰ درصد آراء انتخابات را از آن خود کند که نتیجه خیره کننده ای برای این حزب بشمار می آید.

این حزب که به دلیل بحران داخلی اش پس از انتخابات سال ۲۰۱۵ میلادی دچار ضعف شدید شده بود، به پشتوانه نسل جوان نشان داد که بیش از آنچه انتظار می‌رفت از اعتبار مردمی برخوردار است.

حزب محافظه‌کار به رغم در دست داشتن قدرت به مدت ۷ سال، در این انتخابات حدود ۴۲٫۵ درصد آرای را بدست آورد که با نتیجه نظرسنجی‌ها هفته ای اخیر که حاکی از پیشتازی قابل توجه این حزب بود، اختلاف قابل توجهی دارد.

به همین دلیل است که جرمی کوربین، نتیجه انتخابات را پاسخ منفی رای‌دهندگان به برنامه های نخست وزیر انگلیس توصیف کرده و از ‘ترزا می’ خواسته است از سمت خود کناره‌گیری کند.

البته حزب کارگر برای رسیدن به این درجه از موفقیت بایستی بسیار مرهون مشارکت بالای مردم به ویژه جوانان باشد.

نخست وزیر بریتانیا کمی بیش از یک هفته فرصت دارد تا دولت تازه را پس از توافق به حزب اتحادگرای دموکراتیک تشکیل دهد.

از سوی دیگر، دولت محافظه کار ‘ترزا می’ با از دست دادن اکثریت کرسی های مجلس و ائتلاف با حزب دمکراتیک وحدت طلب که پیش از این خواهان ‘خروج نرم ‘بریتانیا از اتحادیه اروپا بوده است، وضعیت دشواری را در مذاکرات برگزیت در پیش رو خواهد داشت.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید