ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ | ۰۸:۰۰ ق.ظ
نگاهی حقوقی به پدیده آتش به اختیار
آتش به اختیاری عناصر فکری در عرصه های فرهنگی و اجتماعی به چه معنی است؟
عباس شیر محمدی
آتش به اختیار مفهومی نظامی است که در موقعیت های خاص عملیاتی دارای پیامدهای متعدد است و افسران متعهد و دلاور با قبول خطر آن را عملی می کنند. اما این مفهوم در عرصه های فرهنگی و اجتماعی چه قالبی به خود می گیرد؟

گروه سیاسی کافه حقوق: آتش به اختیار مفهومی نظامی است که در موقعیت های خاص عملیاتی دارای پیامدهای متعدد است و افسران متعهد و دلاور با قبول خطر آن را عملی می کنند، به این معنا که دشمنی هجوم آورده و ارتباط با رده فرماندهی و فرمانبری قطع شده است و لذا هر گونه تعلل و کوتاهی موجب سقوط موقعیت پدافندی و خسارات کلی اجتناب ناپذیر می شود. چنانچه هر یک از عناصر خودی قادر به تشخیص باشند باید به دشمن حمله ور شده و به مسئولیت خطیر خود در دفاع از حیثیت، شرف ملی، حرم حریم اعتقادی و جغرافیایی تمام و کمال اقدام نمایند.

صد البته در شرایط بیان شده در صحنه نبرد که دفاع مسلم، خطر غیرقابل انکار، خسارات زیان بار و محرز است، هر عاقلی می کوشد از مقدورات موجود نظامی و تجیهزات در اختیار، حداکثر استفاده را به عمل آورد تا موقعیت خود را حفظ ، شر دشمن را دفع و جان همسنگران خود را در برابر تهاجم دشمن حفظ کند.

عرصه آتش به اختیار بر پایه تشخیص عقلایی جهت دار و هدفمند تا بر طرف شدن شرایط اضطرار و برقراری ارتباط ممتد با قرارگاه فرماندهی تداوم داشته و سپس تحت اختیار و تدابیر رده بالاتر قرار می گیرد. اما وقتی این واژگان در عرصه های فرهنگی، علمی و سیاسی در حضور فرهیختگان دانشگاهی در شرایط فعلی توسط مقام معظم رهبری مطرح می شود معنا و مفهوم مضاعف و عمیقی می یابد، چرا که ایشان در راس مسائل فرهنگی، علمی و سیاسی قرار داشته و با اشرافیتی که بر موضوعات دارند یقینا صحنه های مورد نظر را به دقت رصد و قرینه های جدی از اختلال را شاهد و تذکر آن را به صورت واضح و عیان الزامی دانسته اند و صلاح را در این یافته اند که افسران جنگ نرم با درایت، کفایت، صلابت و با ظرفیت وارد عمل شوند.

 این حضور قطع و یقین الزامات، باید و نباید، شایسته و بایسته هایی دارد که یقینا مورد توجه افسران جوان پر انرژی و خوش فکر ما قرار خواهد گرفت که بارزترین آنها قابلیت فکری، توانمندی های مهارتی و تشخیصی با اشراف اطلاعاتی لازم، وجود اختلال مسلم، بررسی همه جانبه، توجه به علل، عوارض و پیامدها، اقدام با فرصت اقتضایی، طرح موضوع با متولیان امور همراه با اتمام حجت که قدر مسلم تحت عنایت قرار خواهد گرفت تا بتوان منویات رهبری را به خوبی درک و موجبات پیشبرد برنامه های فرهنگی و اجتماعی نظام را برابر اسناد بالا دستی تدابیر رهبری، وفق قوانین و مقرارات با احساس مسئولیت جدی و همگانی فراهم نمود تا موقعیت امنیت ملی حفظ و بنیان های فرهنگی و اجتماعی از دستبرد اجانب مصون بماند.

 هم اینک نیز با وجود توصیه و تاکیدهای مکرر مقام معظم رهبری با کوتاهی هایی که صورت گرفته با چالشهای گوناگون مواجهیم به گونه ای که تعصبات جناحی، منافع فردی و باندی تمیز و ترجیه اصل و فرع موضوعات را دچار مشکل نموده به گونه ای که دستگاههای عریض و طویل فرهنگی و اجتماعی با هویتهای متعدد، بودجه های کلان و امکانات فراوان کار ویژه خود را از دست داده و دچار نارسایی، اختلال، ضعف مفرط در تصمیم گیری و یا اقدام مسئولانه در موقعیت و شرایط سخت و خزنده دشمن هستند.

 بایست ندای عتاب آمیز رهبری را با گوش جان شنید و با تامل به آن پرداخت چرا که ایشان جنگ نرم نامتقارن دشمن را می بیند، آسیبها و اختلالات سیستم فرهنگی کشور را علی رغم نهادهای مسئول به خوبی درک و تحلیل می نمایند و در مقاطع مختلف اهمیت حیاتی آنها را گوشزد و با ارزیابی اتفاقات و پیامدهای زیانبار حجت را تمام شده می دانند.

باید قبول کنیم بخشهای فرهنگی ما دچار انفعال و تعارضند و از پرداختن به مسائل اساسی علی رغم برخی تلاشهای دلسوزانه اما ناکافی به وادادگی و سرخوردگی مبتلا گشته ایم، وجود اختلال در مراکز تصمیم گیری با برداشت های متعدد محسوس هنجارشکنی و ارزش زدایی از مفاهیم دینی و انقلابی محرز بوده است. اما از دیدگاه دینی نیز این مطلب غیر متعارف نیست چه بسا مضمون «کلکم راء و کلکم مسئول عن رعیت»، نظارت همگانی یا رساتر امر به معروف و نهی از منکر فعال یا بیانات حضرت امام(ره) و توصیه های دردمندانه اکید ایشان و وصیت نامه سیاسی الهی دائر بر قیام شجاعانه جوانان عزیز در مقابل انحرافات در کوتاهی و سهل انگاریهای مسئولین امر همه حاکی از استفاده بهینه از مشارکت و ظرفیت های فرهیخته گان جامعه و نیروهای انقلابی مومن و دلسوز، متخصص برای مقابله با وضعیت مخاطره آمیز فرهنگی و اجتماعی در شرایط فعلی است و به لحاظ عقلانی نیز وقتی فرهنگ عمیق و فاخری به عنوان موجودیت یک نظام در تهاجم آشکار و پنهان فرهنگ بیگانه قرار می گیرد و سرمایه گذاری عظیمی جهت تاثیرگذاری و تغییر در آن صورت می گیرد.

 تدبیر، طراحی، اقدام و عمل و میزان توان و تاثیر اصل انکارناپذیر و چه بسا اقدام عالمانه به موقع و اثربخش از دلسوزان دردمند مطلع گوش به فرمان ولایت اقدامی قابل تحسین است. سنت الهی هم موید قوام این منطق سرآمد است که خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر اینکه آن قوم سرنوشت خود را تغییر دهند و یا ما امر شده به استقامت هستیم، اراده شرط تلاش و استقامت پایمردان عرصه دین و دینداری است.

امیدواریم همه ما در هر جایگاه مسئولیت و پاسخگویی بوده باشیم مسائل، مشکلات و معضلات را واقع بینانه مبتنی بر ارزش های دین مدارانه تشخیص داده و با اصولگرایی، اندیشه نوگرایی و روش های همگرایی در عمل مجدانه نسبت به رفع آنها اقدام کنیم که راه و رسم خدمتگذاری با آگاهی از حق و تکلیف در بستر دین تحقق می یابد. وظیفه آحاد عناصر فکری و فرهنگی است که با هوشیاری، حفظ انسجام و توجه دقیق به شرایط حساس فعلی حق مطلب را به درستی در صحنه های فرهنگی و انقلابی و سیاسی ادا نمایند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید