ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶ | ۱۳:۰۲ ب.ظ
سفر ترامپ به عربستان نشان داد اینها طرفدار حقوق بشر نیستند
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: رهبر انقلاب صراحتاً بر حمایت از حقوق عامه و آزادی های مشروع تاکید کردند. دلیل تعرض به جمهوری اسلامی، مواردی مثل حکم یک قاضی یا عملکرد یک دستگاه امنیتی نیست بلکه ما یک دکترین مقابله با هژمونی آمریکا راه انداخیتم و موفق بوده و اینها از دست این ناراحت هستند.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، جواد لاریجانی صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه اظهار کرد: جمهوری اسلامی یک پروسه و تجربه مهم ملت ماست. ملت ما تصمیم گرفت بر اساس عقلانیت اسلامی، نظام مشروعی را بنا کند. دمکراسی یک تجربه قدیمی بشر است و تا به امروز تجربه های مختلف دمکراسی را بشر آزمایش کرده است.

مدل نماینده ای یکی از مدل های دموکراسی است که جمهوری اسلامی نیز بر اساس آن بنا شده است. تجربه ما یونیک است؛ باید این را خوب بفهمیم تا بتوانیم از آن پاسداری کنیم.

نکته دیگر این است که مدعیان سینه چاک حقوق بشر در دنیا، اعتبارشان باطل شده است. آمریکا یکی از پر مدعاترین کشورها در مسئله دفاع از حقوق بشر است در حالی که رکورد و کارنامه این کشور در حقوق بشر فاجعه آمیز است.

وقتی ترامپ به عربستان می رود و این کشور را که یک رژیم آدمکش و کودک کش است، تبدیل به همکاری های منطقه ای آمریکا می شود. بنابراین آمریکا به حقوق بشر توجه ندارد یا مثلا ترزا می که امیدوارم حکومتش زیاد طول نکشد، حمایت از دولت بحرین را که حاضر نیست حق رای مردمانش را بپذیرد، یکی از برنامه های خود اعلام می کند.

شما وزیر عالمانه و اصولی وزیرخارجه ما را با وزیر خارجه فرانسه که کشورشان را محل تجمع و برگزاری یکی از کریه ترین گروه‌ها قرار دادند. بنابراین دوران ما به تعبیر یکی از دانشمندان معروف فرانسه، دوران شفافیت شر است. ما محیط حقوق بشری خودمان را باید خوب بشناسیم.

درباره تعرض ها به جمهوری اسلامی گفت: رهبر انقلاب صراحتاً بر حمایت از حقوق عامه و آزادی های مشروع تاکید کردند. دلیل تعرض به جمهوری اسلامی، مواردی مقل حکم یک قاضی یا عملکرد یک دستگاه امنیتی نیست بلکه ما یک دکترین مقابله با هژمونی آمریکا راه انداخیتم و موفق بوده و اینها از دست این ناراحت هستند.

وی تصریح کرد: در واقع جمهوری اسلامی در معرض تعرضات مختلف بوده است. امروز یکی از اضلاع تعرضات، تعرض اقتصادی است؛ معلوم شد که تحریم ها ربطی به هسته ای نداشت. با مصوبه ای که سنا داشت، هر تحریمی که با برجام برداشتیم، از در دیگر برقرار می شود. میدان دیگر، تعرض امنیتی و اعزام تروریست ها است. عرض دیگر، تعرض فرهنگی و فکری در میدان فضای نرم است. حقوق بشر در این میدان تهاجم قرار دارد بنابراین نباید فکر نکنیم که مسئله حقوق بشر یک میدان مجزا است.

لاریجانی درباره مکانیزم یو پی آر گفت: غربی ها درصدد بودند این مکانیزم موفق نشود. دکتر غریب آبادی که معاون بین الملل ستاد است، مکانیزم یو پی آر را دنبال می کند و اخیرا هم سنتی را راه انداخیتم که گزارش میان دوره ای هم بدهیم. کشورهای غربی، آمریکا و اسرائیل دوست دارند این مکانیزم برچیده شود اما یکی از دستاوردهای جمهوری اسلامی، راه اندازی این مکانیزم است. ایران یکی از فعال ترین کشورهای دنیا در مسایل حقوق بشر است.

وی افزود: جمهوری اسلامی مواضع خود را بر اساس اسلام تنظیم می کند و تفکر حقوق بشری ما بر اساس مکتب اهل بیت است و این را صریحاً اعلام می کنیم و در دنیا هم این تفکر پایه موضع گیری های ماست.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: حقوق بشر باید یک میدان عمومی باشد و هست. ما نزدیک به یک هزار سازمان مردم نهاد حقوق بشری داریم که حمایت شان می کنیم و دوست داریم کارهای شان گسترش یابد.

وی درباره حقوق شهروندی نیز گفت: در زمان آیت الله شاهرودی قانون حقوق شهروندی در مجلس تصویب شد و امروز در سال هزاران شکایت در ارتباط با مسائل حقوق شهروندی به قوه قضاییه می رود اما متاسفانه کار خبری رسانه ای خوبی در این حوزه تا کنون انجام نشده است. ستاد حقوق بشر هم در مواردی که شکایتی برسد، با دقت پیگیری می کند و پرونده های متعددی داریم اما چون غالبا مسائل خصوصی مردم بوده، خبری نکردیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب روز گذشته بر مسئله حقوق عامه و آزادی های مشروع تاکید داشتند و امیدواریم با کمک دولت و مجلس بتوانیم این زمینه ها را مطرح کنیم.

وی در پاسخ به سئوال به این سئوال که ستاد حقوق بشر در تبیین حقوق بشر اسلامی چه اقداماتی انجام داده است گفت: مسائل جاری را بر معیار اسلامی ارزیابی و موضع گیری می کنیم و فعالیت خوبی را با علمای حوزه و دانشگاهیان ساماندهی کردیم تا کشف نقاط زیبای تفکر اسلامی درباره حقوق بشر را تقویت کنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: حقوق بشر لایه های مختلف عمومی و فنی دارد. ما با دولت ایتالیا توافق کردیم که جلساتی را درباره حقوق بشر تشکیل دهیم. در هر جلسه یک موضوع انتخاب می‌شود و بعید مبانی فقهی مان مورد بررسی قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: یکی از این جلسات درباره موضوع حقوق متهم بود. یکی از نکات مهم در معیار حقوق بشر، حقوق متهم و ملموس بودن این حقوق است. حول این محور جلسه تفسیری داشتیم و قضات ما مجموعه قوانین مربوط به حقوق متهم در جمهوری اسلامی را مطرح کردند و برای آنها شگفت انیز بود و می گفتند فکر می کردیم سیستم قضایی شما مثل عربستان است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید