ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ | ۱۵:۱۹ ب.ظ
تاملی پیرامون یک طرح در مجلس شورای اسلامی:
عضویت رئیس سازمان پدافند غیر عامل در شوراهای عالی نیازی به قانونگذاری جدید ندارد
ضرورت عضویت رئیس سازمان پدافند غیر عامل در شوراهای عالی امری انکار ناشدنی است. همچنین مراجعه به اساسنامه این سازمان گویای توجه به این ضرورت است به طوری بند ۵ ماده ۱۴ اساسنامه عضویت رئیس سازمان پدافند غیر عامل را در ۵ مورد از شوراهای عالی ذکر کرده است. با وجود این طرح «عضویت رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در شوراهای عالی» دارای ایرادات مهم حقوقی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

گروه سیاسی کافه حقوق: سازمان پدافند غیرعامل کشور در سال ۱۳۸۲ با فرمان مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تشکیل و اساسنامه آن نیز در ۱۷/۹/۱۳۹۳ توسط ایشان به تصویب رسیده است. براساس ماده (۱) اساسنامه آن «سازمان پدافند غیرعامل کشور یک سازمان (نهاد) حاکمیتی (لشگری و کشوری) بوده که به منظور افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیتهای ضروری، تسهیل مدیریت بحران، ارتقای پایداری ملی در برابر انواع تهدید و اقدامات خصمانه دشمن که در این اساسنامه به اختصار «سازمان» نامیده می شود در چارچوب و در جهت تحقق منویات و سیاست های ابلاغی و به فرمان مقام معظم رهبری تشکیل میگردد.»

از این رو با توجه به اهمیتی که این سازمان در مستحکم سازی قلمرو ملی جمهوری اسلامی ایران در مقابل تهدیدات گسترده دشمنان منطقه ای و فرامنطقه ای دارد، به منظور ایجاد ارتباط وثیق و مستحکم با برخی شوراهای عالی کشور که در ارتباط با وظایف ذاتی خود می تواند در تعامل با سازمان پدافند غیرعامل کشور نقش مؤثرتری در انجام وظایف و مأموریتهای خود و همچنین پیگیری و تحقق تدابیر و رهنمودهای مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا ایفا نماید، طرح «عضویت رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در شوراهای عالی» تقدیم شده است. براساس این طرح رئیس این سازمان عضو شوراهای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) آمایش سرزمین، سلامت و امنیت غذایی، شهرسازی و معماری ایران و هماهنگی ترافیک شهرهای کشور خواهد شد.

مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی ضرورت و اهمیت عضویت رئیس سازمان پدافند غیرعامل در شوراهای عالی پرداخته است:

استحکام و پایداری در قلمروهای ملی مستلزم رعایت اصول و معیارهایی است که عدم توجه به آنها، تأثیرپذیری شدید از تهدیدات در ابعاد مختلف است. مستحکم سازی دفاعی و امنیتی قلمرو ملی به در نظر گرفتن اصول و استانداردهای پدافند غیرعامل بستگی دارد. زیرا اجرای مناسب آن، استحکام و پایداری مراکز حیاتی و حساس، صنایع، کارخانه ها، پالایشگاه ها، منابع انسانی و… به ویژه در هنگام شکل گیری تهدیدات را به دنبال خواهد داشت. در واقع پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفاً با بهره گیری از فعالیت های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است. به گونه ای که منجر به کاهش شدید آسیب های ناشی از تهدیدات و حملات دشمنان می شود.

پدافند غیرعامل اکثر برنامه ها و طرحها و تمامی زیرساختها، مراکز حیاتی، حساس و مهم کشور را شامل می شود و زمانی مقاومت و پایداری فضاها و مکانهای جغرافیایی کشور با رفع تهدیدات و یا به حداقل رساندن آنها تحقق پیدا می کند که اصول آن مورد توجه سیاست گذاران و تصمیم گیران قرار گیرد که از مهمترین آنها شوراهای عالی عتف، شهرسازی، سلامت و امنیت غذایی، ترافیک و آمایش سرزمینی می باشد.

براساس بند «۵» ماده (۱۴) اساسنامه سازمان پدافند غیرعامل از جمله وظایف رئیس سازمان «عضویت در شوراهای عالی کشور شامل شورای ملی عتف، شورای عالی فضای مجازی، شورای عالی آمایش، شورای عالی ترافیک، شورای عالی سلامت، شورای عالی فرهنگی»، عنوان شده است. در نتیجه با توجه به تصویب و تأیید اساسنامه سازمان توسط مقام معظم رهبری، عضویت آن در این شوراها لازم می باشد. شایان ذکر است که در میان شوراهای مقرر در طرح مزبور شورای عالی شهرسازی در بند «۵» ماده (۱۴) اساسنامه سازمان پدافند غیرعامل ذکر نشده است. بررسی سیاستهای کلی پدافند غیرعامل مصوب ۲۶/۱۱/۱۳۸۹ مقام معظم رهبری و اساسنامه این سازمان نشان می دهد که عضویت رئیس سازمان پدافند غیرعامل در شوراهای عالی مذکور دارای پشتوانه در اسناد بالادستی و سیاستهای کلی است.

در مورد عضویت رئیس سازمان پدافند غیرعامل در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، ردپایی در سیاستهای کلی پدافند غیرعامل یافت نشد (هرچند که به طور غیرمستقیم و ضمنی بعضی از سیاستها مرتبط هستند). اما نکته مهم آن است که یکی از وظایف شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، سیاستگذاری و ایجاد هماهنگی در حوزه امنیت غذایی است. با توجه به اینکه غذا و دارو جزء حوزه های مهم آسیب پذیری و تهدید هستند، لذا می توان گفت که ضروری است سازمان پدافند غیرعامل در راستای وظیفه اصلی خود (تهدیدزدایی و کاهش آسیب پذیری) در حوزه امنیت غذایی نیز ورود داشته باشد و این امر مستلزم عضویت رئیس سازمان در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی است.

مکان یابی کاربری های مختلف به ویژه در رابطه با مراکز حیاتی و حساس کشور متناسب با ویژگی ها و توانمندی های محیطی از اصول اولیه آمایش سرزمینی و نظم و نسق دادن به فضاهای جغرافیایی جهت قلمروداری بهینه و دستیابی به توسعه پایدار است که این امر یکی از مهمترین اصول پدافند غیرعامل به شمار می رود زیرا در صورت تحقق چنین امری، فضاهای جغرافیایی نه تنها از استحکام در مقابل مخاطرات طبیعی برخوردار خواهند بود بلکه دارای استحکام لازم در برابر تهدیدات متنوع و مختلف دشمنان نیز می باشد. در واقع آمایش مناسب سرزمینی با در نظر گرفتن اصول پدافند غیرعامل موجب خواهد شد تا پهنه بندی و مکان یابی فعالیتهای مختلف به گونه ای در قلمرو ملی صورت گیرد که حداکثر امنیت و بازدارندگی را داشته باشد.

اگر چه مطابق آنچه گفته شد، عضویت رئیس سازمان پدافند غیر عامل در شوراهای عالی مذکور از اهمیت بالایی برخوردار است اما طرح نمایندگان دارای اشکالات حقوقی مهمی است. به طوری که این طرح درصدد عضویت مجدد رئیس سازمان پدافند غیرعامل در شوراهای عالی می باشد و حال اینکه بند ۵ ماده ۱۴ اساسنامه نسبت به این موضوع تعیین تکلیف نموده است و این موضوع به تصویب مقام معظم رهبری )مدظله العالی) نیز رسیده است.

همچنین به موجب ماده (۲۲) اساسنامه «مرجع پیشنهاد اصلاح، تغییر و تفسیر این اساسنامه، ستاد کل نیروهای مسلح می باشد که به تصویب مقام معظم رهبری می رسد». از طرفی در میان شوراهای عالی مقرر در طرح فوق الذکر، شورای عالی شهرسازی در اساسنامه فعلی سازمان پدافند غیرعامل قید نشده است، در نتیجه براساس ماده (۲۲) اساسنامه عضویت رئیس این سازمان در شورای عالی شهرسازی منوط به پیشنهاد ستاد کل نیروهای مسلح و تصویب مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که ضرورت عضویت رئیس سازمان پدافند غیر عامل در شوراهای عالی امری انکار ناشدنی است. همچنین مراجعه به اساسنامه این سازمان گویای توجه به این ضرورت است به طوری بند ۵ ماده ۱۴ اساسنامه عضویت رئیس سازمان پدافند غیر عامل را در ۵ مورد از شوراهای عالی ذکر کرده است. با توجه به این وضعیت خلا قانون گذاری در این باره منتفی است و هرگونه تصویب قانون از سوی مجلس مغایر اصل ۵۷ وتداخل در امور سایر قوا قلمداد خواهد شد.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید