ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۳ ب.ظ
طرحی برای حذف رئیس در صداوسیما
خیز یک جریان سیاسی خاص در مجلس برای تصاحب سازمان صداوسیما
حمید نظریان
شاخص ترین تغییر ایجاد شده در این طرح، ایجاد تغییر در ارکان آن است. در حال حاضر عزل و نصب رئیس سازمان بر عهده مقام رهبری است. همچنین شورایی مرکب از نمایندگان رییس جمهور و رییس قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی (هر کدام دو نفر) نظارت بر این سازمان خواهند داشت. اما طرح حاضر علاوه بر ارکان موجود، هیات امنا و هیات مدیره را نیز به عنوان ارکان جدید سازمان معرفی می نماید.

گروه سیاسی کافه حقوق: «طرح اداره و نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران» با امضای ۳۵ نفر از نمایندگان مجلس در تاریخ ۲۰ فروردین ماه امسال در مجلس اعلام وصول شد. به موجب قسمت آخر اصل ۱۷۵ قانون اساسی «خط مشی» و «ترتیب اداره سازمان» و «نظارت» بر آن را قانون معین می‌کند. بر همین اساس تاکنون قوانین متعددی نظیر قانون اساسنامه سازمان مصوب (۶۲/۷/۲۷)، قانون اداره صدا و سیما مصوب (۵۹/۸/۱۰) و قانون شورای نظارت بر صدا و سیما مصوب (۷۰/۷/۱۱) جهت تعیین ترتیب اداره سازمان و نظارت بر آن به تصویب رسیده است. همچنین قانون خط مشی کلی و اصول برنامه های سازمان نیز به منظور اجرای بخش دیگر اصل ۱۷۵ قانون اساسی به تصویب رسیده است.

اما نمایندگان با تقدیم این طرح که در ۲۷ ماده تنظیم گردیده به دنبال اصلاح ضوابط حاکم بر نحوه اداره و نظارت بر سازمان صدا و سیما هستند. محتوا و ترکیب نمایندگان امضا کننده این طرح به گونه ای است که نکاتی را در معرض توجه قرار می دهد:

شاخص ترین تغییر ایجاد شده در نحوه اداره سازمان صداوسیما، ایجاد تغییر در ارکان آن است. در حال حاضر عزل و نصب رئیس سازمان بر عهده مقام رهبری است. همچنین شورایی مرکب از نمایندگان رییس جمهور و رییس قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی (هر کدام دو نفر) نظارت بر این سازمان خواهند داشت. اما طرح حاضر علاوه بر ارکان موجود، هیات امنا و هیات مدیره را نیز به عنوان ارکان جدید سازمان معرفی می نماید.

به موجب ماده ۵ طرح مذکور هیات امنای سازمان پنج نفر بوده و توسط مقام معظم رهبری منصوب می گردند. از جمله مهم ترین وظایف هیات امنا عبارت است از تصویب راهبرد و سیاست های سازمان برای تایید رهبری، تصویب برنامه دراز مدت، میان مدت و کوتاه مدت، بودجه، تشکیلات و ضوابط اجرایی و مالی معاملاتی سازمان.

همچنین ماده ۷ هیات مدیره را متشکل از رئیس و چهار نفر از معاونان سازمان به پیشنهاد رئیس و تصویب هیات امنا اعلام نموده است. با توجه به شرح وظایفی که برای هیات مدیره در ماده ۹ بیان گردیده، این رکن در واقع فراهم کننده مقدمات و مجری تصمیم های هیات امنا است. از این رو وظایف هیات مدیره بدین شرح است: تدوین کلیه  راهبردها و سیاستهای سازمان، برنامه های دراز مدت، میان مدت و کوتاه مدت، بودجه و تشکیلات و ضوابط اجرائی و مالی معاملاتی جهت ارائه به هیات امنا و اجرای مصوبات هیات امنا.

با توجه به ایجاد دو رکن جدید با شرح وظایفی که گذشت، وظایف شورای نظارت بر صداوسیما نیز که به موجب اصل ۱۷۵ تشکیل می گردد، تغییر خواهد کرد. ماده ۱۰ شورای مذکور را به نظارت بر نحوه اجرای ضوابط مالی و اداری، اجرای سیاست ها، برنامه ها، بودجه و مصوبات هیات امنا و ارائه گزارش تخلفات به رئیس سازمان و دبیرخانه هیات امنا موظف نموده است. در راستای موثر واقع شدن این نظارت ها شورا می تواند با طی مراحلی پیشنهاد عزل رئیس را مطرح نماید.

در این میان تنها رکن باقی مانده رئیس سازمان است که وظایف آن در ماده ۱۳ و ۱۴ بیان می گردد. بدین صورت که رئیس سازمان موظف به اجرای مصوبات هیات امنا و دادن گزارش های سه ماهه به شورای نظارت و هیات امنا است. همچنین به موجب ماده ۱۴ یک سری اقدامات اجرایی جهت برون سپاری و واگذاری فعالیت های مختلف سازمان به بخش خصوصی بر عهده رئیس سازمان قرار گرفته است.

همان طور که از مفاد این طرح مشخص است، تمام سعی نویسندگان بر این بوده که با ایجاد ارکان جدیدی در سازمان صداوسیما از اختیارات رئیس بکاهند و دامنه عمل او را محدود نمایند. با اندکی دقت می توان به ارتباط میان این نحوه اداره صداوسیما و انتقادهای مداوم رئیس جمهور و سایر اعضای دولت از صداوسیما پی برد. به ویژه آنکه تقریبا گرایش سیاسی نمایندگان امضا کننده این طرح به طور هماهنگ از میان کسانی است که هم راستا و مدافع مواضع دولت در فضای سیاسی کشور هستند.

اما جدا از انگیزه های سیاسی که به صورت آشکاری در پشت پرده این طرح نهفته است، ایرادهای قانونی و اجرایی متعددی در مفاد این طرح وجود دارد که تصویب آن را در مجلس غیر ممکن می سازد. از جمله این ایرادها، مغایرت آشکار مواد ۵ و ۶ آن با اصل ۱۷۵ قانون اساسی است.

همان طور که در بالا نیز اشاره گردید اصل ۱۷۵ قانون اساسی ارکان مشخصی را برای اداره سازمان در نظر گرفته است. به طوری که رئیس به طریقی که قانون مشخص می سازد به اداره سازمان می پردازد و شورای نظارت نیز با ترکیب مشخص خود بر این اقدامات رئیس نظارت می نماید. اما این طرح با تعریف رکنی به نام هیات امنا مرجع اصلی تصمیم گیری درباره اداره سازمان را به نهادی غیر آنچه در اصل ۱۷۵ تعیین گردیده، می سپارد. بنابراین مغایرت میان مواد ۵ و ۶ این طرح با اصل ۱۷۵ به وضوح نمایان است.

همچنین تبصره ۴ ماده ۱۰ این طرح شیوه ای را بیان می نماید که در آن شورای نظرات بر صداوسیما می تواند تحت شرایطی پیشنهاد عزل رئیس را برای بررسی در هیات امنا و ارسال آن به رهبری، مطرح نماید. این موضوع نیز ابتکار جدیدی است که به هیچ عنوان در اصل ۱۷۵ وجود ندارد. لذا این قسمت از طرح نیز شیوه ای مغایر با اصل ۱۷۵ برای اداره سازمان صداوسیما تعیین می نماید.

در پایان گفتنی است فارغ از ایرادهای قانونی جدی که به این طرح وارد است توجه به این نکته نیز ضروری است که هرگونه برخورد جناحی و سیاسی با نحوه مدیریت سازمان صداوسیما تبعات جبران ناپذیری را در عرصه جنگ رسانه ای و نفوذ فرهنگی دشمن به وجود می آورد که آثار آن بر جامعه باقی خواهد ماند. بنابراین خیز برداشتن یک جریان خاص سیاسی برای تصاحب مدیریت کلان صداوسیما و مصادره آن  به سود منافع حزبی خود یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که ضربه آن بر پیکره اجتماع به این سادگی ها مرتفع نخواهد شد.

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید