ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ | ۰۸:۲۰ ق.ظ
وظایف و اختیارات شورای شهر
دکتر علی دشتی
شورای شهر در همان جلسه اول باید تکلیف شهردار یا سرپرست شهرداری را روشن کند و اگر کسی را به عنوان شهردار انتخاب نکرد موظف است بنا به تکلیف تبصره ماده ۷۳ قانون شورا با انتخاب سرپرست شهرداری از تعطیل شدن امور شهرداری جلوگیری نماید.

گروه سیاسی کافه حقوق: اگر بگوییم که اولین و مهمترین وظیفه شورای شهر انتخاب شهردار است حرف درستی است.
از لحاظ قانونی شورای شهر تکلیف دارد که بلافاصله پس از تشکیل نسبت به انتخاب فردی ذیصلاح به سمت شهردار اقدام کند. ماده ۷۱ قانون شورا مقرر میدارد؛ (وظایف شورای اسلامی شهر به شرح زیر است:
۱- انتخاب شهردار برای مدت چهار سال.
تبصره ۱ – شورای اسلامی شهر موظف است بلافاصله پس از رسمیت یافتن نسبت به انتخاب شهردار واجد شرایط اقدام نماید.
تبصره ۲- شهردار نمی‌تواند همزمان‌ عضو هیچ‌یک‌ از شوراهای‌ اسلامی‌ شهر و روستای‌ کشور باشد…)
از سوی دیگر شورای شهر جدید باید بداند که شهردار تهران که در دوره چهارم این سمت را بر عهده داشت صرفا تا پایان این دوره مسوولیت دارد و حتی یک روز حضور او در شهرداری دوره پنجم غیر قانونی است.
(این موضوع در قانون استفساریه ماده ۷۱ قانون شوراها به صراحت آمده است)
بنا به این تکلیف قانونی شورای شهر در همان جلسه اول باید تکلیف شهردار یا سرپرست شهرداری را روشن کند و اگر کسی را به عنوان شهردار انتخاب نکرد موظف است بنا به تکلیف تبصره ماده ۷۳ قانون شورا با انتخاب سرپرست شهرداری از تعطیل شدن امور شهرداری جلوگیری نماید. بر این اساس تبصره ماده ۷۱ قانون مذکور مقرر می کند: در فاصله… خاتمه خدمت شهردار تا انتخاب فردی جدید برای سمت شهرداری یکی از کارکنان شهرداری به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب می شود….
لذا بدیهی است که اگر بنا به هر دلیلی شورا با شروع دوره جدید نسبت به انتخاب شهردار اقدام نکند لزوما باید فردی را با مشخصات مذکور به سمت سرپرست انتخاب نماید.
مصاحبه و مطلب یکی از اعضای شورای پنجم و لیست امید شورای شهر را میخواندم که در آن گفته بود عجله ای برای انتخاب شهردار وجود ندارد و تکلیف قانونی در این خصوص وجود ندارد. تکلیف قانونی را در بالا ذکر کردم و در خصوص ضرورت تعجیل در انتخاب شهردار هم باید گفت:
چهار سال عمر دوره شورای پنجم هم به مانند برق و باد میگذرد. شورای دوره پنجم با انبوهی از مسایل مبهم و پیچیده روبروست که به واسطه انتخابات زود هنگام شورا و وجود فرصت بیش از سه ماه تا شروع به کار این امکان را به اعضای جدید میدهد تا در خصوص این موارد بررسی لازم را داشته باشند و یکی از این مسایل هم موضوع مهم انتخاب شهردار است.
اگر شورای پنجم با وجود سه ماه وقت و اینکه همگی با یک مرام و مشی سیاسی انتخاب شده اند و به عبارتی هماهنگی که انتظار میرود در بین ایشان وجود داشته باشد، موفق به توافق بر روی گزینه اصلی و نهایی در روز اول تشکیل و شروع به کار شورا و بعد از انتخاب اعضای هیات رییسه شورا نشوند باید گفت در اولین و مهمترین آزمون خود باید پاسخگوی اعتماد مردم آگاه تهران باشند.
البته اگر ادعای ایشان درست باشد و شناخت کاملی از اوضاع مدیریت شهری تهران توسط ایشان وجود نداشته باشد و به فرصت کسب آگاهی بیش از این سه ماه نیاز باشد باید به تهیه کنندگان لیست امید در تهران ایراد گرفت که چرا با وجود افراد آگاه که شناخت کافی از اوضاع و احوال شهرداری دارند لیستی بسته اند که برخی اعضای آن برای آگاهی از اوضاع شهر و شهرداری تهران نیاز به فرصتی بیش از سه ماه دارند.
به هر حال امیدوارم شورای دوره پنجم تهران که حاصل خون دل خوردن انسانهای آگاه و وارسته زیادی است و مدیون آگاهی مردم تهران، ری و تجریش است وظیفه اول خود را انتخاب شهرداری پاکدست، مدیر، مدبر، آگاه، و زیرک بداند تا با کمک شورا و شهرداری هم به اصلاح فرایندهای اداره شهر بپردازند و هم اوضاع نابسامان شهرمان را بسامان کنند.
نکته دیگر آنکه مطالبه شفافیت یکی از مهمترین مطالبات مردم تهران است که حاصل چندین سال نامحرم بودن ایشان در امور مدیریت شهری است. انتظار آن است که اعضای شورای شهر در انتخاب شهردار و شاخص های مد نظر شفافیت را سرلوحه کار خود قرار دهند. از انتخاب و تصمیم گیری محفلی و غیر شفاف بپرهیزند و تصمیم خود را به نوعی اتخاذ کنند که همسو با افکار عمومی مردم شهر باشد.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید