ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ | ۰۹:۰۹ ق.ظ
به بهانه ی 26 تیر ماه سالروز تاسیس شورای نگهبان
شورای نگهبان،چشم ناظر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
شورای نگهبان در نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از مهم‏ترین نهادهای حکومتی به شمار می­ آید. این نهاد شباهت زیادی با بعضی از نهادهای حافظ قانون اساسی در تعدادی از کشورها دارد.

گروه سیاسی کافه حقوق:شورای نگهبان در نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از مهم‏ترین نهادهای حکومتی به شمار می­ آید. این نهاد شباهت زیادی با بعضی از نهادهای حافظ قانون اساسی در تعدادی از کشورها دارد. در قوانین اساسی برخی کشورها نیز نهادهایی به نام «دادگاه قانون اساسی»، « شورای قانون اساسی»، «دیوان قانون اساسی» و نظایر آن پیش بینی شده است که با وجود برخی تفاوت­ها، از حیث ساختار و نوع مسئولیت­ها با یکدیگر شباهت های فراوانی دارند.پس از پیروزی انقلاب اسلامی فقهای دوره اول در اول اسفندماه سال ۱۳۵۸ توسط بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آیت‌الله خمینی انتخاب شدند اما چون مجلسی وجود نداشت که حقوق دانان را انتخاب کند پس از انتخابات و تشکیل مجلس، اعضای حقوقدانان شورای نگهبان  فعالیت خود را از تاریخ ۲۶/۴/۱۳۵۹ آغاز نمودند که این روز به عنوان روز تاسیس نهاد شورای نگهبان در تاریخ جمهوری اسلامی ایران ثبت و ضبط شد.

اهمیت شورای نگهبان تا اندازه‌ای برای رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) مهم و حیاتی بود که ایشان تأکید داشتند که «شورای نگهبان گوش به حرف عده‌ای که به اصطلاح مترقی هستند ندهد؛ یا در جایی دیگر گفته‌اند هرکس بگوید رای شورای نگهبان کذا است مفسد است».

در این خصوص به نشر سخنان دکتر عباسعلی کدخدایی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و سخنگوی شورای نگهبان خواهیم پرداخت.

کدخدایی درخصوص فلسفه ایجاد شورای نگهبان قانون اساسی گفت: هر تأسیسی که در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی ایجاد می‌شود نیازمند پاسداری و نظارت است. نظام سیاسی در هر جامعه‌ای از جمله ایده‌هایی است که مبتنی بر آرمان‌های بلند مردم آن جامعه شکل می‌گیرد و در جمهوری اسلامی ایران هم نظام سیاسی ما برگرفته از آرمان‌های اساسی بود که مردم و حضرت امام(ره) به آن اعتقاد داشتند و یک نظام مبتنی بر احکام اسلامی و حضور موثر مردم بود، آن چیزی که امروزه ما از آن به جمهوری اسلامی یاد می‌کنیم یک نظام کاملا مردمی در راستای تحقق احکام اسلامی شکل گرفته است.
وی ادامه داد: طبیعی است برای صیانت و پاسداری از نهال و شجره طیبه‌ای که ایجاد شد، نیازمند یک سازوکار خاصی بودیم که در کشورهای مختلف هم این تجربه عملیاتی شده است و هر کدام از نظام های سیاسی به نوعی یک نهاد و سازوکار ناظر بر حفظ و صیانت از نظام شان شکل داده‌اند. شورای نگهبان در جمهوری اسلامی ایران آن نهادی است که برای صیانت از آرمان‌های بلند مردم مسلمان یعنی قانون اساسی شکل گرفته است. وظایفی که برای شورای نگهبان درنظر گرفته شده است، همه حاکی از آنست که شورای نگهبان باید پاسدار حقوق مردم، پاسدار ارکان نظام و پاسدار آرمان‌های مردم مسلمان ما باشد. سخنگوی شورای نگهبان درباره هجمه‌های سنگینی که به نهادهای انقلابی چون شورای نگهبان، قوه قضاییه و سپاه پاسداران صورت می‌گیرد هم گفت: شورای نگهبان به عنوان نهاد اصلی پاسداری از قانون اساسی و نظام سیاسی طبیعتا مورد هجمه واقع می‌شود به این دلیل که این شورا در مقابل نفوذ افراد ناسالم به ارکان، ایستاده و از ورود مصوباتی که می‌تواند ناقض حقوق مردم و ناقض اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران باشد، جلوگیری می‌کند و طبیعی است چون شورای نگهبان بنا به اصول ۹۴ و ۹۹ قانون اساسی به مواردی که گفته شد، مستقیما ورود می‌کند، دشمن هم آن را مورد هجمه قرار می‌دهد و شاهدیم که در زمان انتخابات‌ها، بیشتر از سوی دشمنان خارجی و البته ناآگاهان داخلی این هجمه‌ها افزایش می‌یابد.
کدخدایی افزود: شورای نگهبان این مسئله را پذیرفته که برای دفاع از جمهوری اسلامی ایران، باید هزینه پرداخت کند و این شورا باکی از این جهت ندارد.
وی به زمزمه‌های جریانات خاص سیاسی داخل کشور برای تأیید صلاحیت افراد پرونده‌دار در انتخابات سال ۱۳۹۸ اشاره و گفت: رویه شورای نگهبان پاسخ خوبی به این حرف‌ها است. از گذشته شاهد بودیم شورای نگهبان در همه انتخابات‌ها، قانون اساسی را وجه عمل قرار داده و پاسداری از حقوق مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران دو مولفه اساسی در رویه شورای نگهبان بوده است و انتخابات‌های مختلف برای این شورا فرقی نداشته است. در همه انتخابات‌ها شورای نگهبان رویه‌اش پیروی و اجرای قانون بوده و قطعا در ادامه راه نیز همین رویه را دنبال خواهد کرد.
سخنگوی شورای نگهبان در زمینه لزوم اصلاح و بازنگری در برخی از قوانین، قانون اساسی کشور هم اظهار داشت: طبیعتا هرچه زمان می‌گذرد در رفتارهای اجتماعی تغییراتی حاصل می‌شود که نهادهای عالی نظام باید منطبق با آن تغییرها، رویه خود را بتوانند منطبق کنند و به اصطلاح با اقتضائات زمان همراه باشند. یکی از این مباحث مخصوصا در حوزه انتخابات، اصلاح سیستم انتخاباتی کشور است که شورای نگهبان از سال‌ها قبل پیگیر این مسئله بود. خوشبختانه با ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از سوی مقام معظم رهبری این راه باز و هموار شد و الان ما چشم انتظار مجلس و دولت هستیم که بتوانند با کمک یکدیگر یک نظام انتخاباتی قابل قبول‌تری را برای جمهوری اسلامی ایران پی‌ریزی کنند. طبیعتا شورای نگهبان هم در این چارچوب کمک خواهد کرد و در راستای وظایفش به این مهم یاری خواهد رساند.
وی در پایان درخصوص جایگاه شورای نگهبان نیز تأکید کرد: عملکرد شورای نگهبان در چارچوب قوانین و مقررات موجود است و اعضای شورای نگهبان همه تلاش خود را برای تحقق بیشتر و بهتر آرمان‌های مردم شریف ما به کار گرفته‌اند. اگر در این جهت کوتاهی صورت گرفته ما از ملت شریف ایران عذرخواهی می‌کنیم اما قصد این نبوده که کوتاهی رخ بدهد.

 


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید