ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۰ ب.ظ
آشنایی با دانشکده های حقوق
چگونه می توان در دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه تحصیل کرد؟
دانشکده روابط بین الملل آخرین حلقه در زنجیره نهادهای آموزشی است که طی یکصد سال اخیر وظیفه آموزش علوم سیاسی و دیپلماتیک را با اهداف حرفه ای و تخصصی در کشور ما بر عهده داشته اند. از این رو شمار قابل توجهی از کادر دیپلماتیک وزارت امور خارجه و تعدادی از کارشناسان امور بین المللی سایر سازمانها در طول سال های پس از انقلاب اسلامی از دانش آموختگان دانشکده روابط بین الملل هستند.

گروه علمی کافه حقوق: دانشکده روابط بین الملل آخرین حلقه در زنجیره نهادهای آموزشی است که طی یکصد سال اخیر وظیفه آموزش علوم سیاسی و دیپلماتیک را با اهداف حرفه ای و تخصصی در کشور ما بر عهده داشته اند. نخستین حلقه در این زنجیره، «مدرسه سیاسی» بود که در سال ۱۲۷۸ شمسی به ابتکار نصراله خان مشیرالدوله وزیر خارجه وقت با هدف تربیت رجال سیاسی و کارگزاران سیاست خارجی کشور در زمان مظفرالدین شاه قاجار در تهران تأسیس شد. کار این مدرسه بعدها توسط مدرسه حقوق و علوم سیاسی، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و سپس مؤسسه آموزش عالی روابط بین الملل وابسته به وزارت امور خارجه دنبال شد و نهایتاً این وظیفه بر عهده دانشکده روابط بین الملل قرار گرفت.
شمار قابل توجهی از کادر دیپلماتیک وزارت امور خارجه و تعدادی از کارشناسان امور بین المللی سایر سازمانها در طول سال های پس از انقلاب اسلامی از دانش آموختگان دانشکده روابط بین الملل هستند.

ورود به دانشکده روابط بین الملل از طریق شرکت در آزمون سراسری کارشناسی ارشد در کد رشته های دیپلماسی و سازمان های بین المللی، مطالعات منطقه ای و روابط بین الملل امکان پذیر است. معمولا هر سال افراد برتر کنکور پس از کسب رتبه مناسب جهت مصاحبه سه مرحله ای زبان انگلیسی، اطلاعات علمی-عمومی و عقیدتی به دانشکده دعوت می شوند و سپس نفرات برتر به عنوان دانشجو پذیرفته می شوند. گروه دیپلماسی و سازمان های بین المللی دارای چند رشته-گرایش اصلی است از جمله گرایش حقوق بین الملل و گرایش حقوق بشر .
دانشجویان گروه حقوق دانشکده از اساتیدی همچون دکتر جمشید ممتاز، دکتر رضا موسی زاده، دکتر حسین سادات میدانی، دکتر محمدکاظم سجادپور، دکتر مسعود اسلامی، دکتر شریفی طرازکوهی و… بهره علمی می برند.

دانشجویان دانشکده روابط بین الملل معمولا در طول دو سال و نیم تحصیلی واحدهای درسی متنوعی در حوزه های دیپلماسی، سازمان های بین المللی و واحدهای مربوط به گرایش انتخابی شان را می گذرانند. در کنار مباحث نظری، واحدهای متعدد زبان انگلیسی و زبان دوم خارجی (که برای دانشجویان گرایش حقوق بین الملل فرانسوی است) تدریس می شوند. متد تحصیلی دانشکده روابط بین الملل تلفیق نظریه و عمل است؛ بنابراین دانشجویان علاوه بر مطالعه مباحث نظری، به صورت کاربردی با فعالیت های دیپلماتیک آشنا می شوند. معمولا هر دانشجو در طول تحصیل خود، در صورت احراز شرایط و معیارهای علمی و اخلاقی، به طور میانگین به یک سفر خارجی در قالب کارآموزی اعزام می شود.
از جمله فعالیت های گروه حقوق بین الملل دانشکده روابط بین الملل در طول دو سال گذشته می توان به تاسیس دفتر شبیه سازی دانشکده و شرکت فعال در مسابقات موت کورت داخلی و بین المللی اشاره نمود.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید