ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ | ۲۳:۵۲ ب.ظ
جلوگیری دیوان عالی انگلیس از پیگرد قضایی جنایات «تونی بلر» در تجاوز به عراق
دیوان عالی انگلیس روز دوشنبه از صدور پیگرد قضایی علیه نخست‌وزیر اسبق انگلیس به دلیل نقش‌آفرینی در حمله سال ۲۰۰۳ به عراق جلوگیری کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دیوان عالی انگلیس روز دوشنبه از صدور پیگرد قضایی علیه «تونی بلر»، نخست‌وزیر اسبق انگلیس بابت نقش‌آفرینی در حمله سال ۲۰۰۳ به عراق جلوگیری کرد.

رسانه‌های انگلیس گزارش داده‌اند «لورد توماس»، رئیس دیوان عالی انگلیس و ولز و یک قاضی ارشد دیگر به نام «جاستیس اوسلی» روز دوشنبه اعلام کردند در قوانین  این کشور هیچ ماده قانونی برای «جرائم تجاوزگری» که با استناد به آن بتوان «بلر» را متهم کرد، وجود ندارد.

حکم روز دوشنبه از تلاش «عبد الواحد شنان آل رباط»، ژنرال اسبق ارتش عراق برای شکایت از «تونی بلر» بابت مشارکت در جنایت جنگی علیه عراق، جلوگیری می‌کند. وی با تنظیم شکوائیه‌ای «بلر» و دو وزیر وقت کابینه انگلیس را بابت حمایت از حمله تحت رهبری آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ به ارتکاب «جرائم تجاوزگری» متهم کرده بود.

«مجلس اعیان بریتانیا» در سال ۲۰۰۶ اعلام کرده بود که در قوانین انگلیس و ولز، قانونی برای مجازات «جرائم تجاوزگری» وجود ندارند. به همین دلیل وکلای این ژنرال عراقی خواستار اظهارنظر دیوان عالی انگلیس در رسیدگی به این پرونده شده بودند.

دو قاضی دیوان عالی انگلیس علی‌رغم اذعان به اینکه جرائم تجاوزگری اخیراً به قوانین حقوق بین‌المللی اضافه شده‌اند، اعلام کردند که این قانون به صورت عطف به ما سبق قابل اعمال نیست و برای صدور پیگرد قانونی علیه رهبر اسبق حزب کارگر نمی‌توان به آنها استناد کرد.

آنها همچنین خاطرنشان کردند که در اساسنامه‌های قانونی انگلیس نیز چنین جرمی تعریف نشده و تصمیم‌گیری در این مورد در حیطه اختیارات پارلمان انگلیس است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید