ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۱۴ ب.ظ
روزنامه نگاران آمریکایی تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرند
طرح دادستان کل آمریکا برای صدور احضاریه علیه رسانه ها در حین رسیدگی به افشای اطلاعات محرمانه، موجب تشدید نگرانی‌ها درباره تعقیب قضایی و به زندان انداختن روزنامه نگاران آمریکایی شده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه آمریکایی «هافینگتون پست» در گزارشی اظهارات اخیر «جف سشنز» دادستان کل آمریکا درباره هشدار درباره دخالت رسانه ها در افشای غیرقانونی اطلاعات محرمانه دولتی را عامل تشدید نگرانی ها درباره احتمال بازداشت و زندانی کردن روزنامه نگاران آمریکایی توصیف کرد.
این روزنامه با اشاره به اینکه سشنز از اجرای طرح وزارت دادگستری آمریکا در زمینه بازنگری در دستور العمل های آزادی مطبوعات در دوره ریاست «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا و صدور احضاریه به رسانه ها در موارد تحقیقات درباره افشای اطلاعات خبر داده است، نوشت «راد روزنشتاین» معاون دادستان کل آمریکا قرار است در این زمینه با سران رسانه های خبری نشستی برگزار کند.

در حالیکه سشنز از ضرورت اعمال محدودیت در آزادی مطبوعات صحبت کرده است،‌ برای خبرنگاران این سوال به وجود آمده است که آیا وزارت دادگستری آمریکا درصدد زندانی کردن روزنامه نگاران و یا تعقیب قضایی آنان است یا خیر.

«آری ملبر» مجری شبکه خبری «ام اس ان بی سی» در توئیت خود نوشت که سشنز در کنفرانس مطبوعاتی روز گذشته (جمعه) بدون اینکه پاسخی به سوالات اعضای رسانه بدهد،‌ خطاب به جمع خبرنگاران گفت که اگر آنها منابع خبری خود را فاش نکنند، او نیز شرایط را برای زندانی کردن آنها آسان تر می سازد.

روزنشتاین نیز هیچ تضمینی به خبرنگاران نداد که وزارت دادگستری آمریکا روزنامه نگاران را تحت تحقیب قضایی قرار نمی دهد. معاون دادستان کل آمریکا صرفا گفت که نمی خواهد وارد فرضیه ها شود.

هافینگتون پست نوشت که دولت اوباما در مقابله با افشاکنندگان اطلاعات محرمانه سرسختانه برخورد می کرد و استفاده دولت سابق آمریکا از قانون جاسوسی برای تعقیب قضایی مقامات متهم به افشای اطلاعات محرمانه به رسانه های خبری نیز بی سابقه بود. با این حال، دولت اوباما به منظور ادامه روند قدیمی، روزنامه نگاران را به دلیل انتشار اطلاعات،  تحت تعقیب قضایی قرار نمی داد.

بر این اساس، تلاش های ترامپ برای غیرقانونی نشان دادن رسانه های خبری در طول رقابت های انتخاباتی اش، به وضوح نگرانی ها درباره هنجارشکنی های دولت ترامپ در مقایسه با دولت های سابق آمریکا را تشدید کرده است.

بر اساس گزارش های منتشر شده، ترامپ که رسانه های خبری را دشمن مردم آمریکا توصیف کرده و آن دسته از پوشش های خبری را که به تملق او نمی پردازند را خبرهای جعلی خوانده است، به «جیمز کومی» رئیس سابق اف بی آی تاکید داشت تا روزنامه نگاران را به دلیل انتشار اطلاعات طبقه بندی شده بازداشت کند.

سشنر نیز روز گذشته (جمعه) با اشاره به اینکه آزادی مطبوعات نامحدود نیست و روزنامه نگاران نمی توانند با داشتن مصونیت از مجازات، زندگی دیگران را به مخاطره بیندازند، نشان داد که احتمال عکس العمل به اقدام روزنامه نگاران در انتشار اطلاعات وجود دارد.

هافینگتون پست اظهارات سشنز را عامل دردسر آزادی مطبوعات و سازمان های حامی متمم اول قانون اساسی آمریکا توصیف کرد و به نقل از «بروس براون» مدیر اجرایی کمیته خبرنگاران برای آزادی مطبوعات نوشت اظهارات سشنز درباره اینکه خبرنگاران زندگی مردم را به خطر می اندازند،‌ مایه شرمندگی است و صرفا به معنای دامن زدن به دیدگاه دولت ترامپ است که می گوید خبرنگاران دشمن مردم هستند.

براون گفت که حقیقت این است که سازمان های خبری قبل از انتشار مطالب خود، آنها را به طور منظم با دولت چک می کنند زیرا آنها نیز نگران منافع امنیت ملی آمریکا هستند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید