ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۶ ب.ظ
هدف طرح جدید آمریکا در یمن تخریب اتحاد مردم است
یک کارشناس یمنی تاکید کرد که هدف از طرح جدید آمریکا برای پایان دادن به جنگ یمن در هم شکستن اتحاد مردم این کشور و ایجاد فتنه است.

سید صادق الشرفی” کارشناس امور سیاسی یمنی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به بررسی آخرین وضعیت عربستان سعودی در منطقه و  جنگ علیه یمن پرداخت و گفت: سفر مقتدی صدر به عربستان نشان دهنده ضعف و از بین رفتن قدرت عربستان بر اثر ناکامی ها و شکست های پی در پی در منطقه و خصوصا عراق و سوریه و یمن است، همچنین طرح های بسیار بزرگی که آمریکایی ها و سعودی ها و برخی رژیم های حاشیه خلیج فارس روی آنها حساب باز کرده بودند با شکست روبرو شده است. عراق و یمن دو کشور عربی هستند که از سوی آمریکا و ایادی این کشور در حاشیه خلیج فارس هدف قرار گرفته اند، این دو کشور از پر جمعیت ترین کشورهای عربی هستند که در نزدیکی خلیج فارس قرار دارند.

وی ادامه داد: موقعیت جغرافیایی دو کشور عراق و یمن و همچنین جمعیت زیاد این کشورها و پیشینه تاریخی آنان باعث شده است تا رژیم های دست نشانده انگلیس در حاشیه خلیج فارس بیشتر از هر کشور دیگری این دو را هدف قرار دهند. این رژیم ها به خوبی درک می کنند که اگر عراق و یمن به ثبات برسند و در آنها دولت و اقصاد قدرتمندی شکل بگیرد وضعیت سیاسی منطقه تغییر کرده و موازنه قوا به سمت قدرتمند تر شدن مخالفان سیاست های آمریکا پیش خواهد رفت.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: می توان سفر مقتدی صدر به عربستان را اینگونه توصیف کردکه سعودی ها علاوه بر تلاش برای پایان دادن به شکست های خود در منطقه به دنبال ایجاد شکاف در میان عراقی ها نیز هستند تا به این وسیله عراق را دچار بی ثباتی سیاسی و اقتصادی کنند. بدون شک عربستان در همین راستا شخصیت های عراقی دیگری را نیز دعوت خواهد کرد و همانطور که اطلاع دارید عمار حکیم نیز به ریاض دعوت گردید که البته این دعوت از سوی او رد شد.

این کارشناس یمنی با تاکید بر این نکته که آمریکا عامل اصلی بی ثباتی در یمن است گفت: آمریکایی ها عامل اصلی بی ثباتی در یمن هستند و همواره مانع به وجود آمدن یک نظام سیاسی بر آمده از مردم بوده اند. آنان طرح ها فراوانی را برای پایان دادن به جنگ در یمن ارائه کرده اند، برای نمونه یکی از مهمترین طرح ها که از سوی کشورهای حاشیه خلیج فارس مورد استقبال قرار گرفت باعث لغو قانون اساسی یمن شده و زمینه را برای نفوذ بیگانگان در سیاست کشور فراهم کرد.

سید صادق الشرفی در همین خصوص ادامه داد: طرح جدید آمریکایی ها برای پایان دادن به جنگ در یمن که طی روزهای گذشته در رسانه ها منعکس شد نیز همچون طرح های سابق اهداف تخریبی متعددی را دنبال می کند. آمریکایی ها با این طرح به دنبال ضربه زدن به جبهه داخلی یمن و ایحاد تفرقه میان گروه های مختلف هستند اما تاکید می کنم که مسیر جنگ و حوادث روی داده هیچ مجالی برای اجرای طرح های اینچنینی باقی نمی گذارد. زیرا خانواده های ما شهدای بسیاری تقدیم کرده اند و تمام قبایل یمن شهدای فراوانی دارند و جانفشانی های فراوانی نیز کرده اند.

وی همچنین تاکید کرد: ملت یمن در مسیر آگاهی قرار گرفته و این درک و آگاهی در حال افزایش است، هرچه مدت زمان جنگ و جان فشانی های مردم بیشتر شود کشور ما نیز در برابر طرح های اینچنینی آمریکا مصون تر خواهد شد. غربی ها قصد دارند با روی آوردن به این شگردها نگاه ها را از حوادث جاری در یمن منحرف کنند. اتحاد مردم یمن بیشتر شده است و ملت ما یکپارچه در مقابل طرح های آمریکا و کشورهای غربی ایستادگی خواهند کرد.

این کارشناس یمنی با تاکید بر ناتوانی عربستان در جلوگیری از رشد توان موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن و برهم خورد موازنه قدرت به نفع یمنی ها گفت: سعودی ها بیش از گذشته در جبهه های مختلف و در برابر مجاهدان یمنی در جیزان و نجران و عسیر احساس ذلت و حقارت می کنند، آنان علی رغم دروغ هایی که در خصوص نابودی توان موشکی ارتش یمن می گفتند پیشرفت نیروهای یمنی در زمینه ساخت موشک را درک می کند و از شدت حملات موشکی به نقاط مختلف عربستان رنج می برند. موشک هایی که به منطقه “ینبع” و مناطق دور تر از آن اصابت کردند می توانند اهداف حساس تری را مورد اصابت قرار دهند، به همین دلیل ادامه جنگ به نفعشان نسیت و به دنبال راهی برای خروج از بحران و فرار از ضربات موشکی دردناک فرزندان یمن هستند.

وی در پایان تاکید کرد: به سعودی ها می گوییم که هیچ راهی برای متوقف شدن جنگ و نجات یافتنشان از ضربات فرزندان یمن غیر از درک کردن این نکته که ملت یمن عزتمند است و باید با احترام رفتار شود، وجود ندارد. باید تمامی دخالت ها در امور داخلی یمن متوقف شده و درک کنند که وقتی موشک ها به دبی و مناطق حساس داخل ریاض و چاه های نفت عربستان و کاخ های حاکمان حاشیه خلیج فارس اصابت کنند آمریکا هیچ کمکی به آنان نخواهد کرد.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید