ارتباط با ما
تبلیغات


جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۲۹ ب.ظ
پرونده قتل عام خانوادگی در ایرانشهر به ایستگاه محاکمه رسید
۲۰ دی ماه سال گذشته، در جریان وقوع جنایتی خونین در روستای نصرآباد ایرانشهر مبنی بر قتل عام ۸ نفر در این شهرستان پرونده در دستور کار دادستانی، پلیس و نهادهای مسئول قرار گرفت و اوایل مرداد ماه اولین جلسه محاکمه برگزار شد.
به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، ۲۰ دی ماه خبری مبنی بر قتل عام ۸ نفر در ایرانشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان منتشر شد.

سردار حسین رحیمی رئیس پلیس وقت استان سیستان و بلوچستان ساعاتی بعد در گفت‌و‌گو با خبرگزاری میزان، در تشریح جزئیات این حادثه گفت: ساعت ۱۲ ظهر ماموران پلیس در تماس کارمند اداره بهداشت در جریان وقوع جنایتی خونین در روستای نصرآباد ایرانشهر قرار گرفتند. با حضور ماموران در محل آنها با جسد خونین ۵ کودک، دو زن و یک مرد روبرو شدند.

وی ادامه داد: کارمند اداره بهداشت در تحقیقات اولیه ادعا کرد زمانی که برای تزریق واکسن هپاتیت به روستا آماده متوجه باز بودن در شده و پس از ورود به خانه با این اجساد روبرو شده و موضوع را به پلیس اطلاع داده است.

در همان زمان خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان آخرین وضعیت این پرونده را از خانی دادستان عمومی و انقلاب ایرانشهر جویا شد که وی در این رابطه اظهار کرد: این ۸ نفر در ساعات اولیه صبح با شلیک گلوله و در خواب به قتل رسیده‎اند.

وی از تشکیل پرونده برای بررسی این موضوع خبر داد و گفت: دادستانی و نهادهای مسئول با جدیت پای کار هستند و تیمی از پلیس آگاهی مرکز استان سیستان و بلوچستان برای بررسی ابعاد و جزئیات این حادثه در محل وقوع حادثه حاضر شده‌اند.

خانی تصریح کرد: پوکه‎هایی از فشنگ‌های اسلحه در صحنه قتل کشف شده که برای بررسی و کارشناسی به آزمایشگاه تشخیص جنایی پلیس آگاهی فرستاده شد تا چنانچه در صحنه درگیری مشابهی از آن استفاده شده باشد از آن طریق قاتل یا قاتلین شناسایی شود و به نوعی از این طریق پرونده تا حدودی پیش رفته و به ابعاد و جزئیات ماجرا روشن شود.

دادستان عمومی و انقلاب ایرانشهر در پایان گفت: ۳ نفر در این زمینه مظنون هستند اما هنوز دلایل متقنی مبنی بر اینکه قتل توسط آنها صوت گرفته باشد وجود ندارد و این امر قطعی نیست و تحقیقات پیرامون این موضوع با جدیت ادامه دارد.

صبح روز ۲۴ دی ماه دو نفر از عوامل قتل عام ۸ نفر در ایرانشهر دستگیر و پیش از ظهر همان روز عامل اصلی قتل عام ۸ نفر در ایرانشهر در شهرستان میرجاوه دستگیر شد.

۳۰ بهمن ماه خانی دادستان عمومی و انقلاب ایرانشهر در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان با اشاره به آخرین پرونده قتل عام ۸ نفر در ایرانشهر گفت: این پرونده به صورت خارج از نوبت و فوق‎العاده مطرح رسیدگی است.

وی تصریح کرد: پوکه‎هایی از فشنگ‌های اسلحه در صحنه قتل کشف شده که برای بررسی و کارشناسی به آزمایشگاه تشخیص جنایی پلیس آگاهی فرستاده شده بود که هنوز نتیجه کارشناسی در این زمینه اعلام نشده است.

۲۸ فرودین ماه سال جاری با توجه به عدم مراجعه اولیای دم جهت اجرای حکم قصاص، این پرونده در راستای ماده ۳۵۶ قانون مجازات اسلامی توسط رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان به دفتر معاونت اول قوه قضائیه ارسال شد و در  اوایل خرداد ماه موافقت وی به منظور رسیدگی و صدور کیفرخواست اعلام شد.

 در واقع طبق ماده ۳۵۶ اگر مقتول یا مجنیٌ‌علیه یا ولی دمی که صغیر یا مجنون است ولی نداشته باشد و یا ولی او شناخته نشود و یا به او دسترسی نباشد، ولی او، مقام رهبری است و رئیس قوه قضائیه با استیذان از مقام رهبری و در صورت موافقت ایشان، اختیار آن را به دادستان‌های مربوط تفویض می‌کند.

در چهارم خرداد ماه  سال جاری توجه به اعلام موافقت معاون اول قوه قضائیه به منظور رسیدگی و صدور کیفرخواست متهم تحت‌الحفظ برای اخذ آخرین دفاع از زندان احضار شد و در نهایت کیفرخواست این پرونده صادر و اولین جلسه رسیدگی به این پرونده در ۳ مرداد ماه برگزار شد.

حجت‎الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان چندی قبل در گفت‎وگو با  خبرگزاری میزان از صدور حکم قصاص برای عامل قتل عام ۸ نفر در ایرانشهر خبر داد و گفت: با پیگیری‌هایی که به عمل آمد رای پرونده مبنی بر قصاص عامل قتل عام ۸ نفر در ایرانشهر در دادگاه کیفری یک این شهرستان صادر شد.

وی ادامه داد: با اعتراض وکلا پرونده به دیوان عالی کشور ارسال خواهد شد و ان شالله خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار می‎گیرد.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید