ارتباط با ما
تبلیغات


جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۶ ب.ظ
فیسک: آمریکا، اسرائیل و عربستان، سرکوبگران حقیقت و هم‌پیمانان ظلم هستند
روزنامه‌نگار مطرح انگلیسی در یادداشتی در روزنامه «ایندیپندنت» از رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی و آمریکا به عنوان «سرکوبگران حقیقت» و «هم‌پیمانان ظلم» یاد کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «رابرت فیسک»، تحلیلگر ارشد مسائل خاورمیانه و روزنامه نگار معروف انگلیسی در یادداشتی در روزنامه «ایندیپندنت» از رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی و آمریکا به عنوان «سرکوبگران حقیقت» و «هم‌پیمانان ظلم» یاد کرده است.

وی با اشاره به اقدام اخیر رژیم صهیونیستی در تعطیلی شبکه خبری الجزیره نوشته است: «وقتی شبکه خبری الجزیره قطر کاری می‌کند که اسرائیلی‌ها و سعودی‌ها خواستار تعطیلی آن می‌شوند، احتمالاً کاری انجام داده که صحیح بوده است. به هر حال، انجام دادن کاری که باعث ائتلاف اشغالگران اسرائیلی و ذبح‌کنندگان سعودی شود، خود دستاورد است.»

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه  با اشاره به اظهارات «ایوب کارا»، وزیر ارتباطات رژیم صهیونیستی درباره تعطیلی شبکه خبری الجزیره نوشته است: «ایوب کارا، در واقع از همتایانش در کشورهای عربی خط گرفته است و به این موضوع اعتراف هم می‌کند. او گفت:’اسرائیل مجبور است علیه رسانه‌هایی که تقریباً تمامی کشورهای عربی آن را حامی تروریسم تشخیص داده‌اند، اقدامی انجام دهد.’»

«فیسک» نوشته است: «بنابراین، چنانکه به نظر می‌رسد اسرائیلی‌ها دارند درس آزادی رسانه‌ها را از کشورهای عربی یاد می‌گیرند؛ البته نه فقط از سعودی‌ها، بلکه از ‘تقریباً تمامی کشورهای عربی’ که رسانه‌های آزادشان، سنگرهای حقیقت‌جویی و دشمنان سرسخت رژیم‌های مستبد هستند و در قانون اساسی‌شان در برابر سوءاستفاده دیکتاتورها مصون شده‌اند. عذرمان را بابت طنین‌انداز شدن صدای خنده بپذیرید، اما آیا این چیزی است که اسرائیل می‌خواهد خودش را با آن تعریف کند؟»

روزنامه‌نگار مطرح انگلیسی در ادامه نوشته است: «بازداشت بدون محاکمه، اعدام‌های فراقضایی، نقض حقوق بشر، فساد، حکومت نظامی؛ یا بگذارید یکباره این را بگوییم: همه اینها خصائص ‘تقریباً همه’ کشورهای عربی و اسرائیل در سرزمین‌هایی که اشغال کرده هستند.»

رابرت «فیسک» در ادامه، آمریکا را یکی دیگر از اعضای اتحاد شوم میان عربستان و اسرائیل برای سرکوب حقیقت و ظلم خوانده و نوشته است: «نباید فراموش کرد که رئیس‌جمهور مجنون آمریکا و رژیم نامعمولش نیز بخشی از همین کنفدارسیون شیعه‌ستیز اسرائیل و عربستان است.»

او با اشاره به قرارداد تسلیحاتی ۳۵۰ میلیارد دلاری ترامپ با رژیم سعودی، اتهام‌پراکنی‌های آن علیه ایران و مخالفتش با رسانه‌ها نوشته این اقدامات دولت آمریکا را به عنوان یک «عضو خودمانی» از همین ائتلاف مطرح می‌کند. فیسک همچنین نوشته ائتلاف آمریکا-عربستان و اسرائیل از دیرینه‌ای طولانی برخوردار است.

تحلیلگر ارشد مسائل خاورمیانه در ادامه این یادداشت نوشته است: «اما مشکل امروز هم در شرق و هم در غرب این است که دولت‌های ما دوستانمان نیستند. آنها حاکمان ستمگر بر ما و اربابانمان، سرکوبگران حقیقت و هم‌پیمانان ظلم هستند.»

او می‌نویسد: «نتانیاهو می‌خواهد دفتر الجزیره در بیت‌المقدس را تعطیل کند. محمد بن سلمان در عربستان خواهان انجام همین کار در قطر است. جورج دبلیو بوش (رئیس‌جمهور اسبق آمریکا) دفاتر الجزیره در کابل و بغداد را بمباران کرد. ترزا می برای اینکه مبادا عربستان آزرده‌خاطر شود، از انتشار یک گزارش دولتی درباره تأمین مالی تروریسم در انگلیس جلوگیری کرد، و تونی بلر هم دقیقاً با همین دلیل جلوی تحقیقات پلیس درباره رشوه شرکت تسلیحاتی BAE و عربستان را گرفت.»

فیسک در پایان نوشته است: «و بعد ما می‌خواهیم بدانیم که چرا در خاورمیانه جنگ دایر است؛ و چرا داعش که اسرائیل بمبارانش نمی‌کند، کشورهای عربی خلیج فارس تأمین مالی‌اش می‌کنند و روسای جمهور و نخست‌وزیران ما ناز سَلَفی‌های هم‌رزم آنها را می‌کشند، هنوز وجود دارد.»


برچسب‌ها: ، ،
آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید