ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۵۲ ب.ظ
ایجاد و تکثیر نسل جدید تروریست ها با ائتلاف طالبان ، داعش و القاعده در افغانستان
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بانیان عقیدتی ، مالی تروریست های تکفیری به دنبال نجات و تکثیر نسل جدیدی از تروریسم با اتحاد و انسجام طالبان ، داعش و القاعده در افغانستان و لیبی هستند.

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: طالبان ، القاعده و داعش به عنوان گروه های تروریستی در ابتدای شکل گیری به دنبال هدفی مشترک با ادعاهای یکسان بوده اند.

نماینده مردم اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: طالبان در سال ۱۳۷۳ دایعه ایجاد حکومت اسلامی را مطرح کرد اما پس از شکست و سقوط به دنبال برنامه های تجزیه طلبانه و حکمرانی بر قسمت های دور افتاده افغانستان و پاکستان حرکت کرد.

وی در ادامه افزود: داعش در ابتدای دهه ۹۰ شمسی شکل گرفت و همان شعارهای طالبان و القاعده را با اندکی تغییر تحت عنوان ایجاد خلافت اسلامی مطرح کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مسئله امروز داعش این است که تروریست های تکفیری پس از شکست های سنگینی که درعراق و سوریه متحمل شدند توانایی حرکت به سمت تجزیه طلبی را هم از دست داده و عملا زمین گیر شده است.

وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت اینجاست که طالبان به دلیل ریشه های افغانی توانست به حیات خود ادامه دهد اما داعش چنین قدرتی ندارد و از نیروهای چندملیتی تشکیل شده است.

دایعه مشترک برای هدف مشترک

فلاحت پیشه گفت: امروز طالبان و داعش به صورت هدف مشترکی مورد حمله قرار گرفته اند و همین موضوع باتوجه به دایعه های مشترک آنها را به سمت یکدیگر سوق می دهد.

وی بیان داشت: در حوزه میدانی طالبان و داعش تلاش می کنند هرگونه ائتلافی را کتمان می کنند اما در عقیده و عمل با یکدیگر به صورت مشترک فعالیت خواهند کرد.

این نماینده مجلس دهم گفت: به هرمیزان که تروریست ها به سمت فعالیت های انتحاری حرکت کنند بسترهای همگرایی آنها فراهم می شود.

وی خاطرنشان کرد: نیروهای فروپاشیده داعش باتوجه به آزادی موصل و سقوط رقه به شدت مورد علاقه طالبان هستند.

فلاحت پیشه گفت: تروریسم سلفی مستعدترین عقیده و نیرو برای بازیگرانی است که راهبرد بی ثباتی را در خاورمیانه دنبال می کنند.

وی تاکید کرد: آمریکا و سعودی ها نمی خواهند تروریسم سلفی از بین برود ، آنها تلاش می کنند طالبان ، داعش و القاعده به حیات خود ادامه بدهند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بانیان عقیدتی ، مالی تروریست های تکفیری به دنبال نجات و تکثیر نسل جدیدی از تروریسم با اتحاد و انسجام طالبان ، داعش و القاعده در افغانستان و لیبی هستند./


برچسب‌ها: ، ،
آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید