ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۴۶ ب.ظ
حاشیه‌نشینی حاصل ناکارآمدی برنامه‌ دولت‌ها است
یک جرم شناس گفت: ما در خانواده‌هایی که حاشیه‌نشین هستند استعداد جرم‌پذیری بیشتری را نسبت به سایر خانواده‌ها می‌‌بینیم.

محمدعلی نجفی‌توانا جرم‌شناس و حقوقدان در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، با اشاره به زمینه‌سازی حاشیه‌نشینی برای بروز جرم،‌ گفت: حاشیه‌نشینی نتیجه مهاجرت‌ها از محیط روستایی به شهر یا از یک کشور به کشور دیگر است که به دلیل مسائل اقتصادی، جنگ، فرهنگی و عمدتاً‌ برای اشتغال رخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه حاشیه‌نشینی ریشه و بستر ارتکاب جرم است،‌ گفت: مردمی که در حاشیه زندگی می‌کنند معمولاً از امکانات طبیعی شهر همچون آموزش، بهداشت و درمان، امنیت، کار و حتی آب و برق و گاز محروم هستند و به همین دلیل امکان یک رشد متعارف اقتصادی و فرهنگی را ندارند.

این جرم‌شناس تصریح کرد: در چنین شرایطی می‌بینیم که  حاشیه‌نشین‌ها در واکنش به این کمبودها دست به اقدامات خلاف و غیرقانونی می‌زنند و در تعارض با قانون عمل می‌کنند.

این وکیل دادگستری ادامه داد: به همین دلیل با توجه به ناتوانی اقتصادی و فرهنگی، این خانواده‌ها امکان تربیت فرزندان به صورت قانون‌پذیر را ندارند و بچه‌ها در این خانواده‌ها معمولاً‌ به حال خود رها می‌شوند.

نجفی‌توانا ادامه داد: در این خانواده‌ها کودکان یا به دست‌فروشی روی می‌آورند و یا از سوی گروه‌های سازمان‌یافته برای سرقت و توزیع مواد مخدر به کارگرفته می‌شوند و از ابتدا قانون‌گریزی را تنها وسیله رسیدن به نیازهای خود می‌دانند.

وی با بیان اینکه حاشیه‌نشین‌ها معمولاً از لحاظ اقتصادی در طبقه فقیر و مستضعف قرار دارند،‌گفت:‌ علت اصلی حاشیه‌نشینی ناکارآمدی برنامه‌های اقتصادی و فرهنگی دولت‌ها است چرا که اگر اینگونه نبود، این خانواده‌ها امکان یک زندگی متعارف را داشتند و برای داشتن وضعیت بهتر به شهرها مهاجرت نمی‌کردند.

این جرم‌شناس در پایان گفت: ما در خانواده‌هایی که حاشیه‌نشین هستند استعداد جرم‌پذیری بیشتری را نسبت به سایر خانواده‌ها می‌‌بینیم و آمارها هم نشان‌دهنده وجود نرخ بالای بزه‌کاری در اینگونه خانواده‌ها نسبت به افراد عادی جامعه است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید