ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۴۷ ب.ظ
صدور ۱۲ میلیون سند در سال ۹۵
رئیس کانون سردفتران گفت: در سال ۹۵ به میزان ۱۲ میلیون سند در دفاتر اسنادرسمی ثبت شده که تهران با ۳ میلیون سند در مکان اول ایستاده است.

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، محمدرضا دشتی اردکانی در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه با اشاره به آمار ثبت اسناد در دفترخانه‌ها در سال گذشته گفت: بیش از ۱۲ میلیون سند در کشور ثبت شده است که بیشترین استاد ثبت شده با ۳ میلبون و ۵۰۰ سند مربوط به تهران بوده است.

وی گفت: استان ایلام با ۵۹ هزار سند رسمی ثبت شده دارای کمترین سند ثبت شده در بین سایر استان ها بوده است.

دشتی گفت: اسناد ثبت شده در سال جاری تا امروز ۳ میلیون و ۸۴۸ سند بوده است.

رئیس کانون سردفتران تصریح کرد: در سال گذشته ۱۰۲ میلیارد تومان هزینه حق الثبت از سوی دفاتراسناد رسمی به خزانه واریز شد.

وی در خصوص احتمال برگزاری آزمون سردفتری گفت: توضیحات بیشتر را باید رئیس سازمان ثبت بدهند با این حال تا جایی که بنده میدانم این آزمون امسال برگزار نمی شود.

دشتی اردکانی در خصوص افزایش ۱۰درصدی هزینه حق الثبت در دفاتر اسناد رسمی گفت: طبق قانون باید هر ۴ سال یک بار این مبلغ افزوده می شد که با روال قبلی باید ۱۵ مرداد این اتفاق می افتاد اما دیوان عدالت اداری با صدور رای جدید این افزاش را ابطال کرد و پس از ابلاغ رای، هیچ دفترخانه ای حق دریافت مبلغ بیشتر ندارد.

وی در خصوص اختلاف کانون سردفتران با بنگاه های املاک نیز گفت: اگر مردم مزایای سند رسمی را بدانند، از بسیاری از مشکلات اقتصادی در امان می مانند.

رئیس کانون سردفتران گفت: در همین راستا برخی اسنادی که از محل های غیر رسمی صادر می شوند، اعتبارات لازم را ندارد و بهتر است بنگاه ها کار خود را انجام دهند و خریدار و فروشنده را برای انجام معاملات ملکی پیدا کنند.

وی درباره اختلاف پلیس و ثبت بر سر سند خودرو گفت: الان در دفاتر، سند نقل و انتقالات ثبت می شود و بخشنامه رییس قوه قضاییه فصل الخطاب است. نباید مردم را سردرگم کنیم. طبق روال، تعویض پلاک توسط پلیس و نقل و انتقال مالکیت توسط دفاتر ثبت اسناد انجام می شود.

دشتی اردکانی درباره اختلال در سیستم ثبت آنی نیز اظهار داشت راه اندازی این سیستم یک کار ملی بود و الان در هیچ دفتری، اسناد به صورت دستی ثبت نمی شود. در گذشته فقط ۱۱ هزار کارمند مسول دفترنویسی بودند و هزاران ساعت وقت و انرژی و کاغذ هدر می رفت. اختلال هفته های گذشته مربوط به سازمان ثبت نبود بلکه مربوط به زیرساخت بود که معاون وزیر ارتباطات هم اعلام کرد و خوشبختانه امروز هیچ مشکلی وجود ندارد.

وی درباره تخلفات دفاتر اسناد رسمی هم گفت: دفاتر اسناد توسط چهار مرجع مورد بازرسی قرار می گیرند. به خاطر اهمیتی که اموال و املاک مردم دارد، این بازرسی ها انجام می شود. در چهار ماهه امسال ۱۱۲ مورد شکایت داشتیم که رسیدگی و تعدادی به دادستان انتظامی اعلام شد. البته آمارها نشان می دهد شکایت ها در سال های اخیر کاهش بسیاری یافته است.

رئیس کانون سردفتران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در پرونده بابک زنجانی یکی از سردفتران اسناد رسمی به انجام اقدامات مجرمانه در تنظیم اسناد متهم شده اما برخی مسولان کانون می گویند اقدام این سردفتر قانونی بوده گفت: سندی که در آن دفترخاته ثبت شده برابر موازین بوده و این نظر مرجع قضایی است که ما هم تمکین می کنیم.

وی اضافه کرد: طبق بررسی های ما در آن دفتر برابر موازین و روال دفاتر، سند تنظیم شده است. کانون سردفتران به دادستانی تهران نامه زده و موضوع را اعلام کرده و این دفتر هم کار خود را انجام می دهد و بعد از پایان پرونده زنجانی به پرونده این سردفتر هم رسیدگی و طبق قانون تصمیم گرفته می شود.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید