ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۹:۰۶ ب.ظ
آمریکا و کانادا در کشته شدن شیعیان عربستان با آل‌سعود شریک‌اند
وبگاه تحلیلی با انتقاد از مواضع دولت‌های کانادا و آمریکا در قبال عربستان نوشت: دولت‌هایی که معاملات تسلیحاتی با عربستان دارند باید پیامدهای مرگبار این کار را در نظر گیرند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وبگاه تحلیلی «کامن دریمز » در مطلبی پیرامون تلاش دولت عربستان در کشتن شهروندان شیعه این کشور با کمک سلاح‌های ساخت آمریکا و کانادا نوشت: نیروهای دولتی ماه‌هاست که در حال ارعاب و تهدید اهالی شهر  «عوامیه» در استان القطیف عربستان سعودی هستند. عربستان در دهم ماه مه یک هجمه نظامی برای از بین بردن کامل «المصوره»، محله‌ای با قدمت چهارصد سال که مرکز مهم فرهنگی و میراثی برای حدود سی هزار مسلمان شیعه است را راه اندازی کرد.

 کار بجایی رسید که کارشناسان سازمان ملل متحد از جمله «کریمه بنون» گزارشگر ویژه این نهاد از سعودی‌ها خواست تا جلوی این تخریب گرفته شود اما دولت این کشور طرح‌های خود را در لوای  پوشش توسعه و امنیت ادامه داد.

بر این اساس، آنچه که به عنوان سرکوب نظامی علیه اعتراض‌های محلی به تخریب به دستگیری ۱۰ نفر مخالف این طرح انجامید و  دولت به عنوان تروریست از آن‌ها یاد می‌کند، اینک به محاصره‌ای خونین تبدیل شده که ده‌ها نفر را کشته، بسیاری را مجروح و تقریبا ۲۰۰۰۰ هزار نفر را آواره کرده است.

در ادامه این مطلب با اشاره به سوابق اعتراضی این شهر آمده است : عوامیه بابت تظاهرات علیه دولت معروف شده است. مخالفت مردم با رژیم سعودی پس از اعتراض‌های گسترده موسوم به «بهار عربی» سال ۲۰۱۱ در خاورمیانه اینک افزایش یافته است.

کامن دریمز نوشت: این اولین بار نیست که سعودی‌ها اهالی شیعه را هدف قرار داده‌اند. تقریبا ده تا پانزده درصد سعودی‌ها شیعه هستند و اکثر آن‌ها در استان شرقی این کشور زندگی می‌کنند. این منطقه غنی‌ترین ناحیه نفت خیز عربستان است اما افرادی که در این سرزمین زندگی می‌کنند از لحاظ اقتصادی محرومند و با شیعیان مانند شهروندان درجه دوم رفتار می‌شود.  آن‌ها دسترسی برابری به تحصیل، کار، مسکن، یا عبادت ندارند. دولت نیز سابقه‌ای طولانی در از بین بردن مساجد شیعه و دیگر ساختارهای جامعه از خود برجای گذاشته است. اینک وضعیت کنونی دشوار است. بولدوزرها عوامیه را تخریب کرده و جنگ افزارهای سنگین چون توپخانه مقابل این شهر شیعه مستقر شده‌اند . نیروهای نظامی به صورت تصادفی افراد را در خیابان و در خودروهایشان هدف قرار می‌گیرند.

مقام‌های محلی نیز زیرساخت‌های این شهر را هدف گرفته و به طور تصادفی برق و آب را بر ده‌ها هزار ساکنان شهر قطع کرده‌اند. نیروهای دولتی نیز مراکز پزشکی و ایستگاه آتش نشانی را بسته‌ و باعث آسیب‌های جدی می‌شوند.

این وبگاه سپس با زیر سئوال بردن دولت‌های آمریکا و کانادا نوشت: حمله به عوامیه در جریان سفر رسمی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به عربستان سعودی صورت گرفت اما این تاجری که تبدیل به رئیس جمهور شده یا این محاصره را نادیده گرفت یا تصمیم گرفت که معامله چند میلیارد دلاری با میزبان سلطنتی خود را با بحث پیرامون نقض آشکار حقوق بشر به خطر نیاندازد.

در مورد کانادا نیز باید گفت که وسایل نقلیه زرهی که به عربستان سعودی می‌دهند در محاصره علیه غیرنظامیان بیگناه مورد استفاده قرار می‌گیرند.  اینک فعالان حقوق بشر خواستار توقف معاهده ۱۵ میلیارد دلاری بین اوتاوا و ریاض شده‌اند. کانادا دومین تامین کننده بزرگ سلاح به عربستان سعودی است و اولین کشور از این حیث آمریکا است.

در خاتمه این گزارش آمده است: فاجعه‌ای که در عوامیه رخ می‌دهد با فروش گسترده سلاح‌، به ویژه از جانب آمریکا و کانادا وضعیت را دست‌کم مهلک‌تر و کشنده‌تر می‌نماید. به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر و نقض حقوق بشر، دولت‌هایی که این معاملات را با عربستان سعودی انجام می‌دهند باید پیامدهای مرگبار این کار را در نظر گیرند. سعودی‌ها ممکن است مردم خود را به قتل برسانند، اما با فروش این جنگ افزارها به آن‌ها دستان ما نیز به همان اندازه در این خونریزی دخیل است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید