ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۴:۴۱ ب.ظ
مرگ حداقل ۱۱ نفر در اعتراضات پس از انتخابات کنیا
مقام‌های رسمی و شاهدان عینی از کشته شدن حداقل ۱۱ نفر در جریان اعتراضات خشونت آمیز پس از انتخابات ریاست جمهوری کنیا خبر می‌دهند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، سرکوب اعتراضات به خاطر انتخاب مجدد اوهورو کنیاتا رئیس جمهور کنیا در شهر کیسومو در غرب این کشور منجر به مرگ حداقل ۱۱ نفر شده است.

بر اساس این گزارش اعتراضات وسیع و گسترده ای در شهرهای مختلف کنیا پس از اعلام نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری این کشور آغاز شده است.

این در شرایطی است که ائتلاف مخالفان کنیا موسوم به “ناسا” مدعی شده اند که نیروهای پلیس بیش از ۱۰۰ نفر از جمله ۱۰ کودک را در جریان اعتراضات خشونت آمیز اخیر به قتل رسانده اند.

رایلا اودینگا نامزد ائتلاف مخالف کنیا بوده است. وی نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری کنیا را رد کرده و ادعا نموده است که تقلب های گسترده ای در انتخابات صورت گرفته است.

خشونت های اخیر خاطرات ده سال قبل را در کنیا زنده کرده است، آن زمان هم اودینگا که اکنون ۷۲ ساله است، در انتخابات جنجالی شکست خورد و این مساله موجب بروز اغتشاشات و ناآرامی های گسترده ای در این کشور شد که بیش از ۱۲۰۰ کشته و ۶۰۰ هزار آواره برجا گذاشت.

کوفی عنان دبیر کل سابق سازمان ملل که در جریان آن بحران نقش میانجیگر را بر عهده داشت، روز شنبه با صدور بیانیه ای به رهبران کنیا هشدار داد تا مراقب اقدامات و رفتارهای تحریک آمیز خود باشند.

رویترز توانسته است مرگ ۱۱ نفر از جمله یک دختر را تایید کند. کمیسیون ملی کنیا درباره وضعیت خقوق بشر نیز اعلام کرده است که پلیس از روز سه شنبه تاکنون حداقل ۲۴ نفر را به ضرب گلوله به قتل رسانده است.

آمارهای رسمی که روز جمعه منتشر شده نشان می دهد که کنیاتا موفق به کسب ۵۴٫۳ درصد آرا شده است. وزارت کشور کنیا ادعاهای مطرح شده از سوی مخالفان را رد کرده است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید