ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۴:۵۷ ب.ظ
پای حجاج و چادرهای عرفات و منا هم به دادگاه کشیده شد
یازدهمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب آغاز شد.

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، از لحظاتی قبل با حضور متهمان پرونده فساد نفتی جلسه رسیدگی به این پرونده آغاز شد.

متهمان ردیف دوم و سوم پرونده فساد نفتی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی مقیسه در حال دفاع از خود در برابر اتهامات مندرج در کیفرخواست هستند.

در یازدهمین جلسه پرونده همدستان بابک زنجانی، قاضی مقیسه پیش از شروع دفاعیات حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم گفت: لطفاً امروز در چهارچوب اتهامات وارده صحبت کنید تا این جلسه، جلسه آخر باشد.

فلاح هروی در دفاعیات خود در خصوص عضویت در ستاد تدابیر ویژه گفت: من عضو این ستاد نبودم و در همین جا عضویت خود را تکذیب می‌کنم.

وی با بیان اینکه در آن دوران عربستان موانع زیادی را برای ov,[ پول حجاج گذاشته بود، گفت: سازمان حج و زیارت به همین دلیل برای واریز ارز و اخذ خدمات دچار مشکل شده بود.

فلاح تحویل ندادن چادر ایرانی‌ها سه روز قبل از مراسم منا و عرفات را یکی از این مشکلات عنوان کرد و گفت: من در این خصوص هیچ نقش اجرایی نداشتم و خود زنجانی در این موضوع وارد شد و اقدام کرد.

قاضی مقیسه خطاب به متهم گفت: اما شما در بین مسئولان امنیتی و اطلاعاتی نفوذ بالایی داشتید و عضو این ستاد بودید که فلاح هروی در پاسخ گفت به والله دروغ است، دروغ است، من عضو ستاد تدابیر نبودم و شما می‌توانید از طریق یک تلفن ساده در این رابطه استعلام بگیرید.

وی با بیان اینکه دبیر این ستاد از دوستان قدیم من بوده، گفت: این فرد از قبل زنجانی را می‌شناخت و با توجه به مشکلاتی که پیش آمده بود، از من پرسید که آیا زنجانی می‌تواند کمک کند؟ من هم گفتم که از خودش بپرسید که می‌تواند مشکل شما را حل کند یا نه.

هروی تأکید کرد: من فقط در بحث هواپیمایی‌ها و همچنین سازمان حج بودم.

فلاح هروی در خصوص هواپیمایی قشم ایر گفت: زنجانی قشم ایر را از سپاه خریداری کرد و زمانی که به دنبال تجدید ناوگان بود، من شمس را به او معرفی کردم.

وی افزود: آن زمان نه موضوع نفت مطرح بود و نه چیز دیگری و حتی اطلاعات سپاه هم در گزارشش تأکید کرده که من شمس را در سال ۸۷ به زنجانی معرفی کردم.

متهم ادامه داد: چه منفعتی از این معرفی برای من وجود داشته؟ اصلاً معرفی شمس در سال ۸۷ و ۸۸ ربطی به معاملات نفتی در سال ۹۱ دارد؟

قاضی مقیسه گفت:‌ تمام سعی دادگاه بر این است که اموال به بیت‌المال بازگردد.

وی افزود: متأسفانه در این سه و سال و نیم، متهمان هیچ اقدامی برای بازگرداندن ۳۰ میلیاردی که خود زنجانی مدعی است در اختیار دو متهم دیگر است، انجام نداده است.

گفتنی است، در یازدهمین جلسه دادگاه فساد نفتی، از حضور همسر حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم در زمان دفاعیات به دادگاه جلوگیری شد.

فلاح هروی در ادامه یازدهمین جلسه دادگاه در خصوص معرفی زنجانی به مسئولان گفت: زمانی که من زنجانی را به مسئولان معرفی کردم، به من گفتند که شما دیگر به ماجرا ورود نکن. معنی حرفشان این بود که دیگر در ادامه کارها دخالت نکنم، به همین جهت من دیگر اطلاعی از ارتباط‌های آنها نداشتم.

قاضی مقیسه گفت: آیا همکاران شما می‌دانستند که زنجانی دو سال زندانی بوده و یا اینکه شما این موضوع را مخفی کرده بودید، اصلاً  شما خودتان از این موضوع اطلاع داشتید؟

متهم در پاسخ گفت: آقای قاضی ما از امیرالمؤمنین(ع) یاد گرفتیم در زندگی دیگران تجسس نکنیم.

قاضی گفت: حضرت علی(ع) فرموده‌اند به اموال بیت‌المال هم دست‌درازی نکنید، شما که از حضرت علی(ع) حرف می‌زنید بیایی و پول‌ها را هم برگردانید.

فلاح گفت: من حاضر نیستم حتی یک ریال مال حرام در زندگی‌ام باشد. تا این لحظه هم ۴ مرتبه اعلام آمادگی کردم پول‌ها را برگردانم.

قاضی مقیسه به اظهارات بابک زنجانی اشاره کرد و گفت: بابک زنجانی در بندهای ۸۹ تا ۹۳ پرونده و در تاریخ ۹۳/۹/۲ در پاسخ به سؤالات بازپرس مبنی بر اینکه با توجه به اسکن بودن امضاها، آیا آقای فلاح هروی ذیل مصوبات را امضا کرده است؟ و اطلاعی از اسکن امضاها داشته است یا خیر؟ بیان می‌دارد که اس‌سی‌تی بنکرز سه عضو هیئت مدیره داشته است که نفر سوم آن آقای فلاح هروی بوده است بنابراین حتی اگر فلاح هروی مصوبات را امضا نمی‌کرد با دو امضای بنده سندیت داشته است.

رئیس دادگاه ادامه داد: بابک زنجانی اظهار داشته است (من و آقای فلاح هروی اکثراً در مسافرت بودیم و از شرکت دور بودیم بنابراین مصوبات به‌صورت ایمیل دریافت می‌شد و هرکس آن را امضا و دوباره ارسال می‌کرد. مصوبات از ایمیل ایشان (فلاح هروی) امضا شده دریافت شده است و مسئله سوء استفاده در اینجا مطرح نیست از طرفی ایشان عضو هیئت مدیره ISO و اس‌سی‌تی‌ بنکرز بوده است و فلاح هروی به‌جز شرکت‌های هولدینگ در چندین شرکت مربوط به سرمایه‌گذاری غدیر عضو هیئت مدیره و فرد حرفه‌ای در خصوص شرکت‌داری است.

فلاح هروی پاسخ داد:بابک زنجانی یک دروغی گفته و شما آن را قبول می‌کنید، من اینها را از آقای نجفی شنیدم.

قاضی مقیسه گفت: شما با بابک زنجانی مأنوس و شریک بوده‌اید، حرمت و شأن دادگاه را رعایت کنید.

نماینده دادستان خطاب به متهم گفت: آیا این اظهارات سند محسوب نمی‌شود؟ چرا می‌گویید اینها را از آقای نجفی شنیدم؟ چرا این اظهارات را به من نسبت می‌دهید؟

فلاح هروی پاسخ داد: من این مطلب را به طنز مطرح کردم، من آقای نجفی را غیر از این دادگاه در جای دیگری ندیده بودم اما مگر نمی‌گویید که اسناد را بنده از طریق ایمیل دریافت کردم. یک نمونه از ایمیل را نشان دهید.

قاضی مقیسه گفت: آیا برای ادعای جعلی بودن اسکن امضاهایتان شکایت کرده‌اید؟

متهم پاسخ داد: بله شکایت کرده‌ام.

قاضی مقیسه گفت: شما از این پرواز به آن پرواز برای غارت بیت‌المال و خرید هتل و خانه‌ای در انگلیس برای دخترتان در سفر بودید وقتی برای امضا نداشتید، وکیل شما که شوهرخواهرتان است برای فرار از این قضیه شکایتی مبنی بر جعل بعد از بازداشت شما و بعد از کیفرخواست مطرح کرده است و این شکایت در زمان شراکت شما با بابک زنجانی مطرح نشده است.

فلاح بیان کرد: آقای قاضی اجازه دهید که من به دفاعیات خود بپردازم. بنده حدود سه تا چهار سال است که تحت فشار هستم و اینجا هستم تا از خود دفاع کنم.

قاضی مقیسه گفت: شما تحت فشار نبوده‌اید بلکه درحال مجازات بوده‌اید، لطفا دادگاه را به تمسخر نگیرید و نگویید که زنجانی بدون هیچ دلیلی دست من را گرفت و به جلسات برد.

فلاح گفت: اجازه دهید که حرف من کامل شود و بعد بگویید که کذب است؛ اگر کذب است پس من بنشینم و دیگر دفاع نکنم.

وی مدعی شد: من برای اینکه متوجه شوم آقای زنجانی پول نقدی برای خرید شرکت‌های سازمان تامین اجتماعی دارد یا نه از معاون اقتصادی وزارت اطلاعات استعلام گرفتم. براساس سابقه‌ای که داشته‌ام موظف بوده‌ام که هر اتفاقی که برای من می افتد را اطلاع دهم.

قاضی مقیسه گفت: مسئولان امنیتی را شریک جرم خود نکنید و مسئولیت جرم خود را به گردن دیگران نیاندازید.

فلاح در دفاع از خود گفت:باید بگویم اینکه گفته شده است که من زنجانی را به بانک مرکزی معرفی کرده ام کذب محض است. همچنین اینکه گفته شده است که من از اعتبارات نفتی زنجانی اطلاع داشته‌ام نیز صحت ندارد. من درباره نقد بودن پول زنجانی برای خرید شرکت‌های تامین اجتماعی دارای شک بودم لذا از معاون اقتصادی وزارت اطلاعات استعلام گرفته‌ام که  گفتند زنجانی چنین پولی را دارد لذا پس از اطلاع از این موضوع بنده پای تفاهم نامه را امضا کردم.

متهم ردیف سوم پرونده فساد نفتی ادامه داد: این تفاهم نامه با قرارداد متفاوت است و به نوعی تفاهم برای خرید شرکت‌ها بوده است. در این تفاهم نامه قرار شد که زنجانی پول شرکت‌ها را به حساب سازمان بریزد و سهام شرکتها به زنجانی منتقل شود. من دراینجا اعتراض کردم که این تفاهم نامه قانونی نیست چون باید تمام شرکتها یک به یک واگذار شوند. همچنین من نسبت به برخی از شرکت‌ها اعتراض داشتم و به زنجانی گفتم که برخی از این شرکت‌ها زیان ده هستند البته ۱۳۸ شرکت نبود بلکه برای برخی‌ها میزانی از سهام آنها خریداری می‌شد مثلا سه درصد از گاوداری یا سه درصد از یک شرکت دیگر خریداری می شد.

وی افزود: بنده نسبت به امضای تفاهم نامه استنکاف کردم اما مسئولان وقت تامین اجتماعی گفتند چندین نفر این تفاهم نامه امضا کردند شما هم امضا کن.

قاضی مقیسه خطاب به متهم گفت: مگر شما نمی‌دانید که امضا تعهد آوراست؛ براساس متن تفاهم نامه شما رئیس هیئت مدیره شرکت سورینت بوده‌اید.

فلاح گفت: چون خرید این شرکت ها سه تا پنج ماه طول می‌کشید و چون زنجانی درخارج از کشور بود من صرفاً آن تفاهم نامه را امضا کردم که بگوییم قصد خرید داریم.

وی افزود: براساس کیفرخواست من به دستور زنجانی چک‌های تضمین را از مسئولان وقت تامین اجتماعی تحویل گرفته بودم.

قاضی مقیسه خطاب به متهم گفت: شما یک فرد بیکاره نبودید و شریک بابک زنجانی بودید آیا ۴ جلسه حضورتان را در جلسات مربوط به خرید ۱۳۸ شرکت از تأمین اجتماعی قبول دارید؟

متهم پاسخ داد: من اطلاعی از عملیات کاری نداشتم، سه جلسه حضور را قبول دارم، آقای م دوست صمیمی مرتضوی بود و ایشان بابک زنجانی را به آقای مرتضوی معرفی کرد و من آقای مرتضوی را نمی‌شناختم.
فلاح هروی ادامه داد: مرتضوی از من خواست نامه‌ای دست‌نویس مبنی بر اینکه این مبلغ را به ۵ چک تبدیل کنم بنویسم تا بخش مالی نسبت به آن اقدام کند، به اندازه سر سوزن این عملیات به من ربط نداشت خودشان چک‌ها را نوشتند و اینکه چرا ۳ میلیارد بیشتر نوشتند ربطی به من ندارد.
در این لحظه قاضی ختم جلسه را اعلام و جلسه بعدی را به فردا ۲۴ مرداد ماه موکول کرد.


برچسب‌ها: ، ، ،
آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید