ارتباط با ما
تبلیغات


دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۰:۵۱ ق.ظ
اقسام جهاد در فقه شیعی
جلیل محبی
درست است که دفاع از حرم حضرات معصومین یا حضرت زینب علیهم السلام در مقابل وهابیت واجب است و سابقه آنها در مدینه نشان داده است که قبور اهل بیت پیامبر ص را متکی به آراء معوج وهابیت تخریب می کنند، لکن این حضور نظامی جهت جلوگیری از تشکیل دولت داعشی (دولت اسلامی عراق و شام) است که قطعاً خطر آن از خطر صدام برای ایران بیشتر است.

 

گروه اجتماعی کافه حقوق: اقسام جهاد در فقه شیعی

به یاد بسیجی پاسدار شهید محسن حججی

اولین نوع جهاد در فقه شیعه جهاد ابتدایی است. جهاد ابتدایی که در زمان امام معصوم انجام میشود لشکرکشی به یک کشور مشرک یا کافر است که حکومت آن اجازه نداده است مبلغین امام معصوم به تبلیغ مبانی اسلام در آن کشور بپردازند. این جهاد به اذن امام یا کسی که ماذون از قبل اوست انجام می شود و به گفته مشهور فقها در زمان غیبت جایز نیست. این جهاد فقط بر مردان واجب است و نوع وجوب آن واجب کفایی است.

دومین نوع جهاد، جهاد دفاعی است که هرگاه گروه یا کشوری به سرزمین (اعم از روستا، شهر یا کشور) مسلمان حمله کنند انجام می شود. این جهاد که برهر مکلف عاقل بالغی اعم از زن و مجرد واجب است امتداد بحث دفاع مشروع است که در سطح عمومی انجام می شود. دفاع در مقابل صهونیسم از این نوع است.

سومین نوع جهاد، که از شقوق قسم دوم است، جهاد دفاعی توسط سپاه حاکم است. تفاوت این دفاع با دفاع نوع قبل آن است که در آن قسم دشمن به صورت بالفعل به جان و مال و ناموس مسلمانان حمله کرده و درحال تعدی است. اما در این نوع از جهاد، حاکم با توجه به اطلاعی که از برنامه ریزی دشمن دارد میداند که خطر از جانب او جدی است و اگر به او حمله نکند، حمله قریب الوقوع او موجب ریخته شدن خون مردم می شود.

حضور نظامی پاسداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مناطقی که وهابیت سلفی قصد اشغال و تشکیل کشور در مرز ایران را دارد از این روست. درست است که دفاع از حرم حضرات معصومین یا حضرت زینب علیهم السلام در مقابل وهابیت واجب است و سابقه آنها در مدینه نشان داده است که قبور اهل بیت پیامبر ص را متکی به آراء معوج وهابیت تخریب می کنند، لکن این حضور نظامی جهت جلوگیری از تشکیل دولت داعشی (دولت اسلامی عراق و شام) است که قطعاً خطر آن از خطر صدام برای ایران بیشتر است. اقامه این جهاد با حاکم است زیرا خطر به صورت قریب الوقوع بوده و بالفعل نشده است و وقوع خطر نیازمند تشخیص نظامی است که از عهده افراد عادی خارج است. این نوع جهاد را در ادبیات نظامی امروز دفاع پیش دستانه گفته می شود.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید