ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ | ۱۶:۵۴ ب.ظ
دکتر کدخدایی در یادداشتی نوشت:
انتخاباتی متفاوت در اروپا
دکتر کدخدایی
انتخابات پارلمانی آلمان قرار است یکشنبه ۲ مهر (۲۴ سپتامبر) برگزار گردد. این انتخابات شاید یکی از مهم ترین اتفاقات سیاسی این کشور باشد که سرنوشت سیاسی این کشور را تعیین می نماید. در همین رابطه دکتر کدخدایی در یادداشتی به انتخابات پارلمانی آلمان پرداخته است.

گروه سیاسی کافه حقوق:انتخابات پارلمانی آلمان قرار است یکشنبه ۲ مهر (۲۴ سپتامبر) برگزار گردد. این انتخابات شاید یکی از مهم ترین اتفاقات سیاسی این کشور باشد که سرونوشت سیاسی این کشور را تعیین می نماید. در همین رابطه دکتر کدخدایی در یادداشتی پیرامون انتخابات پارلمانی آلمان در صفحه شخصی خود نوشت:

بنا به گزارش خبرگزاری های خارجی، انتخاباتی که روز ۲۴ سپتامبر (یکشنبه ۲ مهر) برگزار می‌شود، مهم‌ترین انتخابات جمهوری فدرال آلمان است. در این انتخابات نه تنها نمایندگان مجلس آلمان یا بوندس تاگ انتخاب می‌شوند، بلکه صدراعظم این کشور نیز تعیین می‌شود.


برای انتخابات شوندگان در آلمان، همچون سایر کشورهای جهان دو شرط وجود دارد: تابعیت آلمان و سن قانونی. سن قانونی برای شرکت در انتخابات پارلمانی آلمان ۱۸ سال تعیین شده است. به این ترتیب، در انتخابات سال جاری آلمان ۶۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از حق رای برخوردارند. سه میلیون نفر از شهروندان که به سن قانونی رسیده‌اند، می‌توانند برای نخستین بار رای خود را به صندوق بریزند و در انتخابات شرکت کنند.
روز ۲۴ سپتامبر (یکشنبه آینده) صاحبان حق رای یک برگه انتخاباتی دریافت می‌کنند با دو گزینه. گزینه نخست برای انتخاب نماینده حوزه انتخاباتی است و گزینه دوم برای انتخاب حزب است. این یکی از پیچیدگی‌های سیستم انتخاباتی آلمان به حساب می‌آید. به این ترتیب، صاحبان حق رای هم نماینده حوزه انتخابی خود را بر می‌گزینند و هم با رای دوم خود به حزب مورد نظرشان رای می‌دهند.
رای نخست یا به زبان آلمانی ارست اشتیمه برای انتخاب نماینده حوزه انتخابی است که از این منظر به انتخابات ایالات متحده آمریکا شباهت دارد. شهروند با این رای خود نماینده حوزه انتخابی خود را در پارلمان برمی‌گزیند. هر کاندیدایی که موفق شود در یکی از ۲۹۹ حوزه انتخابی اکثریت آرا را بدست آورد، مستقیما به پارلمان راه می‌یابد. باید یادآور شد که هر حوزه انتخابی، جمعیتی بالغ بر ۲۵۰ هزار نفر را در بر می‌گیرد.
صرف‌نظر از نمایندگانی که به طور مستقیم از حوزه انتخابی خود به پارلمان راه می‌یابند، ۲۹۹ نماینده دیگر از طریق رای دوم یا به آلمانی تسوایت اشتیمه انتخاب می‌شوند. این رای ناظر بر انتخاب احزاب و کاندیدای آن حزب است. همین آرا میزان سهم هر حزب در پارلمان را رقم می‌زند.
بر اساس قانون اساسی آلمان، مجلس آلمان یا بوندس‌تاگ ۵۹۸ نماینده دارد. سرنوشت ۲۹۹ کرسی مستقیما با رای نخست به نمایندگان حوزه‌های انتخابی تعیین می‌شود و ۲۹۹ نماینده نیز از طریق رای دوم به احزاب مشخص می‌گردند. شهرهای بزرگ‌تر در قیاس با شهرهای کوچک‌تر، تعداد نماینده‌ بیشتری به پارلمان می‌فرستند.
ویژگی این سیستم رای‌گیری در این است که صاحبان حق رای می‌توانند درباره هر دو رای خود جداگانه تصمیم بگیرند. به این ترتیب، مثلا یک شهروند آلمانی می‌تواند رای نخست خود را به نامزد حزب دموکرات مسیحی بدهد و رای دوم خود را به حزب دموکرات آزاد و از این طریق به آن حزب برای ورود به پارلمان و تشکیل دولت ائتلافی با حزب دموکرات مسیحی کمک کند.
روش انتخاب  صدر اعظم
برخلاف نظام انتخاباتی در کشورهایی همچون فرانسه و آمریکا،  شرکت‌کنندگان در آلمان مستقیما صدراعظم را برنمی‌گزینند. مجلس باید پس از پایان انتخابات و حداکثر یک ماه پس از آن تشکیل جلسه دهد. هرگاه مذاکرات مربوط به تشکیل ائتلاف پیش از آن موفقیت‌آمیز بوده باشد، ممکن است که بوندس تاگ پیش از آن تشکیل جلسه دهد. نامزد اصلی آن حزبی که بیش از سایر احزاب رای به دست آورده باشد، به عنوان صدراعظم انتخاب می‌شود.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید