ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ | ۲۲:۰۶ ب.ظ
«انتظار نابجای کارفرما از کارگر» دیه ۳۰۰ میلیون تومانی را رقم زد
کارفرمای قزوینی با اطلاع از بی‌تجربگی کارگرش، وی را مأمور به انجام کاری فنی در ارتفاعی ۶ متری کرد؛ انتظار نابجایی که شیرازه زندگی خود و کارگر متأهلش را از هم گسست.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، «محسن ـ ع» در روستایی از توابع استان قزوین اقدام به ساخت یک ساختمان ۲ طبقه به متراژ ۱۰۰ متر مربع کرد.

سقف اول به صورت طاق ضربی ساخته و طی قراردادی نصب شیروانی پشت‌بام به یکی از بستگان دور واگذار شد.

به منظور تسریع در روند کارها ضمن دعوت به همکاری یک کارگر ساده، در حالی که آقا محسن خودش هم در عملیات نصب همراه متولی کار شده بود، ماجرایی رقم خورد که کار تعمیر را تا به امروز ناتمام گذاشته است.

در چهارمین روز کاری در شرایطی که حتی دستک‌های زیر آب‌رو هم جوش داده شده بودند و ورق آب به صورت موقت با فاصله‌ای یک و نیم متری از دیوار ساختمان روی آن قرار گرفته بود، حین بریدن قسمت‌های اضافی ورق، کارگر ساده‌ای که تا پیش از این تجربه یک چنین کاری را نداشت، از ارتفاعی ۶ متری سقوط کرد و دچار آسیب دیدگی جدی شد.

طبق نظر کارشناسان رسمی، علت اصلی وقوع حادثه استقرار شخص مصدوم در موقعیت خطرناک است که به علت عدم رعایت ماده ۶۴ آیین نامه حفاظت عمومی کارگاه‌ها از سوی پیمانکار نصب شیروانی و همچنین عدم رعایت ماده ۹ آیین‌نامه حفاظتی پیمانکاران از سوی مالک ساختمان بوده است.

محول کردن مأموریت کار بر روی دیواری بلند بدون هیچ حفاظ امنیتی یا حتی کمربند ساده ایمنی و مستقر کردن کارگری بی‌تجربه بر روی خرپا آن هم با نردبانی چوبی و فرسوده، کارفرمای روستایی را به تقصیر ۷۰ درصدی محکوم کرد.

طبق ماده ۶۴ آیین نامه حفاظت عمومی کارگاه‌ها، کارفرما مکلف بوده است برای سیم‌کشی یا هر نوع کار دیگری در ارتفاع برای پیشگیری از سقوط کارگر یا کارگرانش نسبت به اعطای کمربند اطمینان اقدام کند.

به دلیل مشکلات مالی کارگر متأهل این ماجرا در تأمین هزینه‌های ساده درمانی، خانواده او به منظور دریافت ۲ صدم دیه کامل بابت جراحت سر و همچنین شکستگی استخوان جمجمه و دررفتگی ناحیه‌ای از گردن (بین مهره چهارم و پنجم) و البته پرداخت یک فقره دیه کامل بابت بی‌اختیاری ادرار و مدفوع به طرح شکایت پرداختند که به دنبال آن دادگاه رسیدگی کننده با استناد به مواد ۴۲۹، ۵۶۴ و ۷۰۵ قانون مجازات اسلامی کارفرما را به دیه‌ای معادل ۳ میلیارد و ۷۴ میلیون ریال محکوم کرد.

در فرآیند رسیدگی به این پرونده، گروه صلح و سازش ستاد دیه با ارایه تسهیلات معین و اخذ گذشت رضایتمندانه از محکومٌ‌به، این مبلغ را تا ۲۰۰ میلیون تومان تنزیل می‌دهند اما این کارفرمای ۳۲ ساله بابت همین مبلغ کسر شده از سال ۹۳ تاکنون همچنان در حبس به سر می‌برد.

طبق تحقیقات به عمل آمده، مددجوی یاد شده که به همراه پدر و مادر پیر خودش تا پیش از این در خانه‌ای روستایی زندگی می‌کرد فاقد اموال منقول و غیرمنقول ارزشمندی است که بتواند با فروش آن بخشی از بدهی را پرداخت کند.

نیکوکارانی که تمایل دارند با هر استطاعت مالی در آزادی این دختر جوان سهیم شوند، می‌توانند با شماره تلفن ۱۵- ۰۲۱۸۸۹۱۶۰۱۲ ستاد دیه کشور تماس حاصل کنند.


برچسب‌ها: ، ،
آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید