ارتباط با ما
تبلیغات


یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ | ۲۳:۴۱ ب.ظ
عربستان با دوران سخت و فضای سرکوبگری روبرو است
یک نشریه غربی گزارش مفصل و جامعی از بازداشت‌های اخیر در عربستان منتشر و تأکید کرد دورانی که عربستان در آن به سر می‌برد، روزهای سخت و  دشواری است که موج بازداشت‌ها و سرکوبگری بر آن حاکم است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در این گزارش آمده است بازداشت ده‌ها شخصیت عمومی که هیچ پیوند مشترکی میان آنها وجود ندارد که مطرح‌ترین آنها سلمان العوده مبلغ مشهور است.  برادر وی به نام خالد در یازدهم سپتامبر در توئیتی از بازداشت برادرش اینگونه انتقاد کرده بود : این امر از عوامفریبی که در آن به سر می‌بریم، پرده برمی‌دارند. نیروهای امنیتی سعودی، در پی این توئیت، برادر العوده را هم بازداشت کردند.

مجله اکونومیست در ادامه گزارش خود آورده است: دلایل بازداشت‌ها مبهم است، پیش از ۱۵ سپتامبر، ائتلافی از فعالان خواستار تظاهرات با هدف درخواست برای آزادی‌های سیاسی شده بودند، اما به سبب حضور گسترده نیروهای امنیتی سعودی در خیابان‌ها، زمان برگزاری تظاهرات لغو شد.

این گزارش آورده است مقامات سعودی به این مسئله اشاره کرده‌اند که بازداشت‌ها با  توطئه خارجی مرتبط است که در پس آن جماعت اخوان المسلمین قرار دارد، این بازداشت‌ها، برنامه‌ای برای پاکسازی نهادهای دولتی قلمداد شده است.

وسایل ارتباط اجتماعی مملو از شایعات درباره قریب‌الوقوع بودن زمان کناره‌گیری ملک سلمان از تخت پادشاهی به نفع محمد پسرش است.

این نشریه افزود تا همین تابستان اخیر، محمد بن نایف، ولیعهد بود، اما پادشاه سعودی در ژوئن تصمیم به تغییر شکل میراث(انتقال قدرت) گرفت و فرزندش محمد را به عنوان ولیعهد منصوب کرد که اولین منصب خود را در سال ۲۰۱۵ به عنوان وزیر دفاع به عهده گرفت. بن سلمان از آن زمان بر جنگ یمن نظارت داشته و محاصره قطر را ساماندهی کرد، قطر به نزدیک شدن به ایران متهم شده است. این محاصره بر اوضاع اقتصادی منطقه خلیج فارس تاثیر گذاشته، ولی دولت ثروتمند از نظر داشتن منابع گاز طبیعی را وادار به دادن امتیاز نکرد، بیشتر بازداشت‌شدگان از کسانی هستند که با محاصره قطر مخالفت کرده یا جانب سکوت را در پیش گرفته بودند.

این گزارش به طرح به  اصطلاح اصلاحی ولیعهد جوان سعودی برای خروج از وابستگی محض به نفت،متنوع‌سازی منابع درآمد و خصوصی سازی بخش‌هایی از شرکت غول نفتی «آرامکو» و عرضه بخشی از سهام آن در بازارهای مالی و نیز کاهش محدودیت‌های اجتماعی و گشودن سینماها که همچنان در عربستان ممنوع است، اشاره کرده است.

این گزارش آورده است اصلاحات جنجال برانگیز بن سلمان، سعودی‌ها را وادار کرده است تا کمربندها را ببندند، این اصلاحات شیوخ را خشمگین کرده است، از جمله کسانی که بازداشت شده‌اند، می‌توان به یک بازرگان سعودی به نام عصام الزامل اشاره کرد که طرح خصوصی سازی آرامکو را به باد انتقاد گرفته است.

اکونومیست با مبهم خواندن رویکرد بن سلمان در زمینه سیاسی در عین حال در پایان گزارش خود آورده است : سرکوبگری ضروری نبوده، چرا که هیچ مخالفت واضحی بر ضد شاهزاده سعودی صورت نگرفته به استنثای واکنش‌هایی که در شبکه‌های ارتباط اجتماعی صورت گرفته است.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید