ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ | ۲۳:۰۵ ب.ظ
میانمار مرتکب جنایت علیه بشریت شده است
دیدبان حقوق بشر با انتشار گزارشی، میانمار را به خاطر سرکوب مسلمانان روهینگیا، به ارتکاب جنایت علیه بشریت متهم کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، دیدبان حقوق بشر امروز سه شنبه اعلام کرد: میانمار در عملیات علیه شبه نظامیان در استان راخین، مرتکب جنایت علیه بشریت شده است.

این گروه حقوق بشری از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است تا تحریم هایی را علیه میانمار اعمال کرده و این کشور را تحت تحریم تسلیحاتی قرار دهد.

سحنگوی دولت میانمار هنوز نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده ولی پیش از این مقام های میانمار اتهامات سازمان ملل درباره پاکسازی قومی در استان راخین را رد کرده بودند.

تازه ترین برآوردها نشان می دهد که بیش از ۴۴۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا با آغاز موج تازه خشونت ها در استان راخین به بنگلادش فرار کرده اند.

شورای امنیت قرار است در جلسه ای که در روزهای آینده برگزار می شود، این مسئله را بررسی کند.

بریتانیا، آمریکا، فرانسه، مصر، قزاقستان، سنگال و سوئد از آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل خواسته اند تا شورای امنیت را در جریان عملیات نظامی ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا در استان راخین بگذارد.

جیمز راس مدیر سیاسی و حقوقی دیدبان حقوق بشر در این باره تاکید کرد: ارتش میانمار به طور وحشیانه‌ای در حال اخراج مسلمانان روهینگیا از استان راخین است. کشتار روستاییان و آتش زدن گسترده که منجر به فرار مردم شده، همه و همه جنایت علیه بشریت است.

دیدبان حقوق بشر افزود: تحقیقات ما که با تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای پشتیبانی می شود، نشان می دهد که نیروهای امنیتی میانمار به زور مسلمانان را مجبور به ترک خانه و کاشانه شان کرده است. ارتش میانمار مرتکب قتل، تجاوز جنسی و سایر آزار و اذیت های جنسی علیه مسلمانان روهینگیا شده است.

گرچه آمریکا از اقدام نظامی میانمار علیه مسلمانان روهینگیا انتقاد کرده ولی حاضر نشده است تا با اعمال تحریم ها علیه این کشور موافقت کند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید