ارتباط با ما
تبلیغات


سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ | ۲۳:۰۵ ب.ظ
از «شب‌بخیر» پشت پلک‌‌ چشم پسرک ۲۵ ساله تا مثنوی هفتاد‌من سارقان مسلح+ عکس
طرح رعد۲ در تهران رقم خورد و این بار هم بسیاری از اراذل و اوباش، موادفروشان، سارقان و مالخران دستگیر شدند؛ این‌بار پلیس از توان هزار مأمور کلانتری استفاده کرد تا محلات را پاکسازی کند، اما باید پرسید تا کی این محلات «پاک» خواهند ماند.

مریم عرب‌انصاری ـ خبرگزاری فارس«رعد ۲ رقم خورد» عنوان برنامه امروز پلیس تهران بود و مثل همیشه آنچه که پیش‌بینی می‌کردیم در محوطه مقر فرماندهی تهران بزرگ به چشم دیدیم.

دورتادور محوطه پر بود از کشفیات پلیس در طرح ضربتی شب گذشته که با همت مأموران کلانتری و پلیس پیشگیری در راستای طرح رعد بنام رعد۲ کلید خورده بود.

انواع و اقسام لاستیک خودرو، سیستم صوت و پخش، لب‌تاپ، قمه، مشروبات الکلی، مواد مخدر، پودرها و مکمل‌های ورزشی و بدنسازی، داروها و وسایل بهداشتی، پوشاک، کفش، موبایل، تلویزیون و… .

این طرف‌تر نیز دستگیرشدگانی بودند که با دست‌بند به‌دست همدیگر وصل شده بودند؛ اراذل، اوباش، معتاد،خرده‌فروش مواد مخدر، سارق و مالخرانی که در عملیات ضربتی شب گذشته پلیس دستگیر شده بودند.

اما مسأله‌ای که این‌بار فرق می‌کرد،کشف و ضبط تعدادی کتاب بود؛ حدود ۴۰۰ جلد کتاب؛ البته این کتاب‌ها با کتاب‌های معمولی یک فرق اساسی داشت؛ این کتاب‌ها در حوزه ترویج فرقه ضاله و تبلیغ نظام سلطنتی پهلوی بودند که توسط یک باند سه نفره به فروش می‌رسیدند.

مشروبات الکلی کشف و ضبط‌شده، این‌ طرح هم، کمی متفاوت بود به حدی که هر خبرنگاری می‌پرسید که این بطری‌ها مشروب نیست و در سوپرمارکت هر محله‌ای موجود است؛ می‌دانید چرا؟ چون که قاچاقچیان از نام، پوشش و بسته‌بندی یک برند معروف برای بسته‌بندی و فروش مشروبات الکلی سوءاستفاده کرده بودند.

در وسط همه اقلام و اجناس مسروقه و مکشوفه اما، دو نفر دستبند به هم، نگاه هر بیننده‌ای را جلب می‌کردند؛ یک نفر با لباس مشکی و دیگری با لباس مأمور نیروی انتظامی که به دلیل غصب عناوین نظامی با لباس نیروی انتظامی و به دلیل اخاذی و زورگیری دستگیر شده بودند.

اولی که لباس مشکی پوشیده بود ادعا داشت که دامادشان طلاساز است و وی به‌عنوان «کیفی» به امر جابه‌جایی طلاها مبادرت دارد اما دومی که لباس نظامی به تن داشت، از نیروهای پیمانی ناجا بوده که در ابتدای کار و بعد از ۸ ماه آموزش از ناجا اخراج شده بود؛ این دو نفر می‌گویند که بعد از تحویل طلاها به تراشکار در اتوبان بابایی، توسط پلیس دستگیر شده‌اند.

این حرف‌ها و اظهار بیگناهی و ندانم‌کاری آنها یکسوی قضیه بود و صحبت‌های کارآگاه پرونده سوی دیگر قضیه.

مأمور پرونده در تشریح اقدامات این دو فرد اعلام کرد: فردی که با لباس نظامی تردد می‌کرد، از موتور سنگین بدون پلاک با چراغ گردون و LEDدار استفاده کرده و همچنین علاوه‌ بر سوءاستفاده از لباس نظامی؛ بیسیم، فیش حقوقی و یکسری فرم‌های مخصوص نیروی انتظامی را نیز با خود داشته که توسط آنها از افراد اخاذی می‌کرده است.

اما این‌طرف‌تر سه نفر را دستبند در دست در گوشه‌ای نگه داشته بودند.

دو نفر میانسال و مسن و نفر سوم پسرکی جوان با صورتکی خالکوبی شده و پر از جای چاقو.

جوانک حتی به پلک چشمش نیز رحم نکرده بود. روی یک پلک حک شده بود «شب» و روی پلک دیگر «بخیر»؛ از گوشه چشم سمت چپش نیز سه قطره اشک خالکوبی، آویزان بود. بر گوش‌هایش نیز شکل ستاره بجای گوشواره نقش بسته بود.

واقعاً یک تابلوی نقاشی بود، دست‌ها، ساق‌، آرنج، شانه، گردن، پشت، سینه، پا، … فکر می‌کنم تمام بدنش خالکوبی بود.نقش‌ها با سوزن نقاشی شده بود.

۲۵ ساله بود، جثه‌ای معمولی که البته مأمور پرونده‌اش گفت خیلی تنومند بوده و به خاطر اعتیاد لاغر شده؛ می‌پرسم به چه اعتیاد داری که انکار می‌کند و می‌گوید شیشه‌ای بودم و ۲۰ روز است که ترک کرده‌ام.

از آن گنده‌لات‌های محله است که ادعا می‌کند به‌تنهایی کار می‌کرده، تا سوم راهنمایی درس خوانده و ۵ سال از ۲۵ سال عمرش را پشت میله‌های زندان گذرانده، می‌گوید پدرم فوت کرده و ششمین بچه خانواده ام. می‌پرسم آزاد که شدی چه می‌کنی؟ و پاسخ می‌دهد برای همیشه در خانه می‌مانم.

«ابراهیم» را با خط خطی‌های ریز و درشت چاقو که بر سر و صورت و دست و سینه‌اش جا خوش کرده به «روزگار غریبی» که بر روی دست چپش نقش بسته، می‌سپارم.

دست در دست ابراهیم، فردی است که به جرم سرقت مسلحانه با یک سلاح کلت و یک فقره سلاح شکاری دستگیرش کرده‌اند؛ البته به همراه دوستش که می‌گوید اسلحه‌ها را از صاحب‌کارش گرفته و مجبور بوده که در ماشینش نگهداری کند و چون خودش می‌خواسته به مسافرت برود، به دوستش به امانت داده است.

این قصه، مثنوی هفتاد من کاغذ این دو سارق است که مأمور پلیس پرونده آنها  می‌گوید که آنها با استفاده از این دو سلاح به سرقت مسلحانه منازل مبادرت کرده و حتی در یکی از سرقت‌ها، دستبند به‌دست صاحبخانه زده و وی را در محله‌ای متروک رها کرده بودند.

این طرف‌تر حیاط، کشفیات پلیس فتا چشم‌نواز بود؛ میزها پر از داروها و مکمل‌های نیروزا بود؛ انواع و اقسام لوازم بهداشتی و آرایشی تقلبی که به‌واسطه انهدام باند پانچی‌آی در ایران و دستگیری ۱۰۲ نفر که در فضای مجازی با این باند در ارتباط بودند، کشف و ضبط شده بود.

این طرف باکس‌های مشروبات الکلی، داروهای تقلبی، انواع و اقسام اموال مسروقه تعداد زیادی قمه و … بود و  آن‌طرف‌تر ۹۰ دستگاه خودرو، ۷۶ دستگاه موتورسیکلت، ۱۰۵ دستگاه دوچرخه و … که در یورش پلیس به ۱۰۵ مخفیگاه سارقان، موادفروشان، مالخران و اراذل کشف و ضبط شده بود.

عملیات رعد۲ نیز اجرا شد، هزار مأمور پلیس در کلانتری‌ها طرح پاک‌سازی محلات از اراذل، اوباش، خرده‌فروشان مواد مخدر، سارقان و مالخران را به مرحله اجرا گذاشتند؛ اما سؤالی که به ذهن می‌رسد این است که این دستگیری‌ها تا کجا ادامه دارد و این دستگیرشدگان تا کی در بند می‌مانند؟!

نکند این‌طور باشد که شب، قبل از آنکه ما به منزل برسیم، آنها در خانه خود مشغول خوردن چای باشند؟!


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید