ارتباط با ما
تبلیغات


شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶ | ۲۳:۲۵ ب.ظ
هشدار صلیب سرخ درباره ابتلای یک میلیون یمنی به وبا
کمیته بین‌المللی صلیب سرخ امروز جمعه درباره ابتلای یک میلیون شهروندان یمنی به بیماری وبا تا پایان سال جاری میلادی هشدار داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره قطر، الکساندر ویت رئیس دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در یمن امروز جمعه هشدار داد: اوضاع انسانی در یمن فاجعه بار است و موارد ابتلا به بیماری وبا ممکن است به یک میلیون نفر تا پایان سال جاری میلادی برسد.

وی با اشاره به استفاده بیش از حد از قدرت نظامی در جنگ کنونی در یمن گفت: این امر باعث شده است که شمار زیادی از غیرنظامیان قربانی شوند.

ویت از مراجع ذیربط خواست تا اجازه بازگشایی فرودگاه صنعا به روی پروازهای تجاری حامل کمک های انسانی داده شود.

عربستان سعودی و هم پیمانانش یمن را از زمان آغاز جنگ خود علیه این کشور به محاصره درآورده و گذرگاه‌های هوایی و زمینی و دریایی آن را بسته و از بازگشایی فرودگاه صنعا جلوگیری می کنند.

ویت در کنفرانس مطبوعاتی خود در ژنو تصریح کرد: موارد مشکوک ابتلا به وبا تا کنون به ۷۵۰ هزار رسیده است و تاکنون ۲۱۱۹ نفر نیز بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

در همین حال، موسسه خیریه اوکسفام نیز به نوبه خود اعلام کرد که شمار مبتلایان به وبا به ۷۷۵ هزار نفر افزایش یافته است و این امر باعث وقوع بدترین بحران در تاریخ معاصر شده است.

این موسسه افزود: بحران وبا که از پنج ماه پیش آغاز شده است، بزرگترین نوع شیوع بیماری در جهان به شمار می رود.

این موسسه گفت: موارد ابتلا به وبا در یمن ممکن است به یک میلیون نفر تا نوامبر آینده افزایش یابد.

نایجل تیمینز مدیر بخش انسانی موسسه اوکسفام گفت: یمن در بدترین بحران انسانی در جهان به سرمی برد. بحران روز به روز بدتر می شود و جنگ مداومِ بیش از دوساله، شرایط ایده الی را برای گسترش بیماری ایجاد کرده است.

دولت سعودی در قالب ائتلاف خود از سه سال پیش جنگ همه جانبه علیه یمن را به راه انداخت که تاکنون به کشته شدن بیش از هشت هزار نفر و زخمی شدن هزاران یمنی دیگر، انهدام ساختار زیربنایی این کشور، آوارگی میلیون‌ها نفر و شیوع بیماری های واگیر دار و قحطی در این کشور منجر شده است.

نیمی از بیمارستانها و درمانگاههای یمن بسته شده و سایر بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها نیز از کمبود شدید تجهیزات و داروهای لازم رنج می برند.

شمار مبتلایان به وبا به حدی است که بیمارستانها و درمانگاههای باقی مانده مملو از بیماران است. تعداد آنها به حدی است که پزشکان مجبور شده اند تا در چادرهای برپا شده یا حتی روی زمین به مداوای بیماران بپردازند.

همزمان صندوق یونیسف نیز اعلام کرده است که در سایه جنگ یمن، چهار میلیون و ۵۰۰ هزار دانش آموز از رفتن به مدرسه محروم شده اند.


برچسب‌ها: ، ،
آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید