ارتباط با ما
تبلیغات


چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ | ۲۲:۰۶ ب.ظ
نشست کمیته علمی – ملی پیشگیری از جرائم و آسیب‌های فضای مجازی برگزار شد
نشست کمیته علمی – ملی پیشگیری از جرائم و آسیب‌های فضای مجازی عصر امروز در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه برگزار شد.
 به گزارش خبرنگار قضایی فارس عصر امروز نشست کمیته علمی – ملی پیشگیری از جرایم و آسیب‌های فضای مجازی در محل معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه برگزار شد.

در این نشست بیش از ۱۰ عضو کمیته پیشگیری از جرایم فضای مجازی که جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و مسئولان دستگاه قضایی و انتظامی بودند حضور داشتند.

رضایی دبیر کمیته علمی-ملی پیشگیری از جرایم و آسیب‌های فضای مجازی گفت: بررسی ما نشان داد سه حوزه از فضای مجازی نیازمند بررسی و دقت نظر بیشتر است.
وی ادامه داد: این سه حوزه عبارتند از استراتژی و راهبرد، مدل سازی و الگو سازی، رویکرد محوری.
رضایی گفت: استراتژی و راهبرد از این جهت دارای اهمیت است باید اسناد بالادستی مورد بررسی قرار گرفته شود و براساس آن در حوزه فضای مجازی و به طور مشخص مقابله با وقوع جرایم در این حوزه بتوان پیشرفت کرد.
وی ادامه داد: مدل سازی و الگو سازی نیز از این جهت اهمیت دارد که نمی‌توان بدون داشتن مدل و الگو در این مسیر حرکت کرد.
سرپرست اداره مطالعات جرم شناسی مرکز مطالعات معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه به موضوع رویکرد محوری هم اشاره کرد و گفت: باید بعد از داشتن استراتژی و مدل سازی حالا رویکردها را اصلاح کرد.
در بخش دیگری از این جلسه خزایی از اعضای هیات علمی دانشگاه به موضوع پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: به نظر من بزرگترین مشکل آینده کشور تهدیدات خارجی نیست بلکه تهدیدات داخل نظیر وقوع جرم است.
وی ادامه داد: ما مهاجرت خودمان را به جهانی نو آغاز کرده ایم و حالا باید به فکر بقا در این جامعه باشیم اما نباید فراموش کنیم که شرط بقا اولا ایستادن است و ما باید اول زنده بمانیم و بعد بقا را ادامه دهیم.
این استاد دانشگاه گفت: ما برای بقا در جهان نو باید اولا زمینه های جرم خیزی را شناسایی کنیم زیرا برای مقابله با وقوع نیازمند حذف این زمینه ها هستیم.

سلجوقی از اعضای هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات نیز در بخشی از این جلسه به موضوع پیشگیری از وقوع جرم اشاره کرد و گفت: ما باید تلاش کنیم تا در کشور رویکرد راهبرد محوری حاکم شود زیرا در این مسیر ابزار کار ما می‌شود آینده پژوهی و کل نگری و در نتیجه قیمت تمام شده طرح ها کمتر می‌شود.

وی افزود: برنامه ششم توسعه به نظر بنده هیچ کاربردی نخواهد داشت زیرا ۵۶ شورا در نظر گرفته شده در این برنامه و هیچ کدامشان با یکدیگر تشریک مساعی ندارند بلکه فقط منویات خودشان را پیش رو گذاشته و براساس ان عمل می‌کنند.
وی گفت: ما حرف از پیشگیری از وقوع جرم می‌زنیم در حالی که اگر راهبرد محور باشیم و اصلا زمینه وقوع جرم را حل کنیم دیگر به موضوع پیشگیری نمی‌رسیم. اگر کسی کارش را داشته باشد تفریحش را داشته باشد دیگر سراغ جرم نمی‌رود.
سلجوقی گفت: موضوع فضای مجازی مختص ایران نیست و همه دنیا با این چالش مواجه هستند و یونسکو هم برای آن به دنبال راه حل بوده است.
وی افزود: شبکه ملی مانند اتوبان کرج تهران است راننده مانند کاربر فضای مجازی ماشین همان محتوای این فضا است اما یک بعد چهارمی هم در دنیا ترسیم شده که همانا فرهنگ استفاده از این فضا است.

خواجه زاده از شرکت مخابرات نیز در بخشی از این نشست به موضوع احراز هویت در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: ما برای این حوزه باید چاره اندیشی کرده و یک لایه اعتمادی ایجاد کنیم تا در ارتباطات میان فردی مشکلات به حداقل برسد.
وی افزود: در نگاه بلند مدت هم باید به موضوع فیلترینگ اشاره کرد نه به معنای فیلتر بلکه به معنای سطح بندی دسترسی و براساس طوح دسترسی به افراد اجازه استفاده از فضای مجازی را بدهیم.
نماینده شرکت مخابرات گفت: وقتی ما مواجه هستیم با یک کودک دبستانی شاید نیازی نباشد که این کودک از همه بخش های اینترنت بتواند استفاده کند بلکه میتواند از یک موتور جستجوی محدود به نیازش استفاده کند و در جای دیگر یک فرد بالغ از سطح دیگری از دسترسی برخوردار باشد.

دری، دادیار دادسرای جرایم رایانه ای نیز در این نشست گفت: یکی از کارهایی که باید انجام شود دسته بندی میزان وقوع جرایم است به این معنا که براساس نرخ وقوع هر جرم بسترهای وقوع ان جرم از بین برود.
وی افزود: برای مثال کارکردن تعیین مصادیق محتوای مجرمانه صد عنوان جرم را دسته بندی کرده است اما تنها بیست و پنج تای از انها پر تکرار است و باید به سمت حذف ان جرایم رفت.
این دادیار دادسرای جرایم رایانه ای به موضوع خرید و فروش های اینترنتی اشاره کرد و گفت: برای مثال تعداد سایت‌هایی که نماد خدمت و اعتماد را دارند خیلی کم است و ما باید به سراغ سایت‌هایی که این نماد را ندارند رفته و از انها بازخواست کنیم.
بهره‌مند، از اعضای هیات علمی پژوهشگاه قوه قضاییه نیز در ادامه این نشست گفت: آسیب‌ها یک عنوان عام تر از جرایم است و گستردگی بیشتری دارد و تاثیرگذاری فضای مجازی بر فرهنگ جامعه لزوما منتهی به جرم نمی‌شود بلکه فرهنگ را تغییر می‌دهد.
وی گفت: من هم معتقدم که باید ابتدا جرایم مهم سنجیده شده و آنها را به عنوان مسأله امروز کشور مورد بررسی قرار داد برای مثال بحثهای مالی فضای مجازی است که میتوان به موضوع پولشویی اشاره کرد.
این نماینده پژوهشگاه قوه قضاییه افزود: بحث قماربازی اینترنتی یک مسیله فراگیر شده است که شما می‌توانید تبلیغ آن را در هر کانالی ببینید و متأسفانه یکی از دلایل گسترش آن عدم جرم انگاری موضوع شرط بندی است و حالا شما سکوت درباره بخت آزمایی را هم به آن اضافه کنید.

امیری، نماینده کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نیز گفت: بررسی ما نشان می‌دهد یکی از ارکان گسترش جرم در فضای مجازی بحث استقلال این فضا و عدم نظارت حاکمیت بر ان است.
وی ادامه داد: فضای مجازی امروز کشور به نحوی است که حدود هفتاد درصد ترافیک بین‌الملل ما در بستر سرویس‌های بیگانه است و نباید نقش این سرویس را کمتر از نقش محتوا در نظر بگیریم.

این کارشناس حوزه فضای مجازی گفت: وقتی یک نوجوان در فضای مجازی بمباران اطلاعاتی می‌شود و نتیجه اش می شود آن اتفاقاتی که این نوجوان چهارده سال با آن دختر بجه هفت ساله به بار می آورد باید بدانیم این میوه همان بذری است که کاشته شده است.
وی افزود: اولویت اول ما باید کاهش وابستگی به سرویس های ارایه شده از سوی بیگانگان باشد و سپس به موضوع احراز هویت برسیم تا به نتیجه مطلوب خودمان نزدیک شویم.
امیری گفت: ما یک بررسی جهانی انجام دادیم و متوجه شدیم برخلاف عملکرد هموطنان‌مان در استفاده از پیام رسانه‌ای خارجی و سرویس‌های ایمیل خارجی غربی ها و سایر مردم جهان از سرویسی استفاده می‌کنند که بومی کشور خودشان است و به هیچ عنوان از سرویس‌های بیگانه ساخته استفاده نمی‌کنند.


آخرین مطالب
مشترک خبرنامه شوید